BursaRay Video

bursaray bursa
bursaray bursa

BursaRay Video : İşte fotoğraflarla Bursa Hafif Raylı Sitemi videosu. BursaRay Bursa’nın merkez ilçe ve semtlerini çoğu noktada doğu-batı doğrultusunda birbirine bağlayan metro sistemi olup yapımına 1998’de başlanmıştır. BURULAŞ isimli Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirket tarafından işletilmektedir. Bursa kent içi ulaşımını ve trafiğini önemli ölçüde rahatlatmıştır.

Belirli etaplar halinde yapıldığından henüz tamamen bitirilmemiş bir projedir.2002’de ilk olarak iki hat halinde işletmeye açıldı. Bu hatlar Organize Sanayi’den başlanan ve Şehreküstü’de sona eren 1 no’lu hat ve Küçük Sanayi’den başlayan ve yine Şehreküstüde sona eren 2 no’lu hattır. Bu iki hat A etabını oluşturmuştur. 2008’de Şehreküstü’de sona eren A etabı yaklaşık üç yıllık bir inşaat ve yapım aşamasından sonra,B etabı adıyla Arabayatağı’na kadar uzatılmıştır. 2009’da başlayan çalışmalar 2011’de biterek hat, Uludağ Üniversitesi’ne uzatılmış oldu. Bu hattaki proje değişikliğinden elde edilen tasarrufla 2009’da başlayan çalışmalarla son istasyon olan Organize Sanayi’ye 2 istasyon ilave yapılarak hat Emek’e uzatılmıştır. 1 no’lu hat Emek’ten başlayarak Arabayatatağı’na, 2 no’lu hat Üniversite’den başlayarak Arabayatağı’na gitmektedir. Acemler-Arabayatağı arasında kalan istasyonlar, her iki hat için de ortaktır.

BursaRay Güzergahı nereler kaç istasyon var?

BursaRay güzergahı, Mudanya Yolunda Emek İstasyonu ve batıda Üniversite den başlayarak Acemler istasyonunda birleşmektedir.

BursaRayın Sefer saatleri ne zaman?

Daha sonra Ankara Yolunu takiben Kent Meydanından Şehreküstü Meydanına çıkmakta ve Haşim İşcan Caddesini takip ederek viyadük üzerinden tekrar Ankara Yoluna çıkıp Arabayatağı İstasyonunda son bulmaktadır.
İstasyon Konumları BursaRay 1. Aşama A ve B Bölümlerinde, 5’ i yeraltı olmak üzere toplam 23 adet istasyon vardır. İki hatlı güzergahın toplam uzunluğu 22,043 km dir ve tamamen karayolundan bağımsızdır.

    İlk yorum yapan olun

    Yorumunuz