3. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı Açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı öncülüğünde, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Yollar Federasyonu teknik desteğiyle düzenlenen 3. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı İstanbul Kongre Merkezi’nde açıldı.

Çok sayıda yerli ve yabancı firmanın katıldığı fuarın açılışını Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir URALOĞLU yaptı. Tamamlanan ve devam eden tüm mega projelerin, kara yolu ulaşım sektörünün geldiği noktayı göstermesi bakımından son derece önemli olduğunu belirten URALOĞLU, fuar ve benzeri tanıtım organizasyonların, büyük proje ve yatırımlarımız ile uluslararası arenada kazandığımız haklı prestiji sergilemesi bakımından önemini vurguladı.

2002 yılı sonunda başlatılan bölünmüş yol hamlesiyle 20 bin 168 km’nin tamamlandığını, 570 km uzunluğunda 8.544 köprü ve 460 km uzunluğunda 357 tünelin trafiğe açık olduğunu ifade eden URALOĞLU, “Hayal olan birçok proje bugün uluslararası alanda büyük değer görüyor, bizler sadece mühendislik değil, sanat eseri yapıyoruz.” dedi.

2000’li yıllarda başlanan kamu-özel sektör ortaklığı projelerinin, önemli kilometre taşları olduğunu aktaran URALOĞLU, “Başarıların mutlaka yeni başarılarla ayakta kalacağının bilinciyle çalışmalarına yön veren kurumumuz, ülkemizin ve milletimizin gurur duyacağı daha birçok projeyi hizmete sunmak için yoğun çaba ve mesai sarf etmektedir.” dedi.

Fuarda, sektörde faaliyet gösteren tüm kişi ve kuruluşlara, ihtiyaç duyulan, yeni teknoloji ve üstün kabiliyetlere sahip olarak üretilen, kullanıma sunulan makine, ekipman ve teçhizatları görme ve inceleme imkanı sunulduğunu anlatan URALOĞLU, yurt içi ve dışından katılan sektör temsilcilerinin uzmanlık alanlarıyla ilgili sunum yapacakları ve önemli projeleri tanıtacakları çalıştayların da program içinde yer aldığını bildirdi.

Yapacakları sunumlarla bilgi birikimlerini paylaşacak yerli ve yabancı katılımcılar ile müteahhitler locasında yer alacak firmalara başarılar dileyen URALOĞLU, “Ülkemize çağ atlatan yatırımların mimarı olan, ortaya koyduğu irade ve kararlılıkla bizlere her zaman daha iyi yapma cesareti veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a, Sayın Bakanımız Mehmet Cahit TURHAN’a, hükümetimizin değerli üyelerine destekleri ve yol gösteren tutumları için teşekkür ediyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Büyük İstanbul Tüneli ve 1915 Çanakkale Köprüsü gibi mega projelerin en kapsamlı sunumunun yapılacağı ayrıca; eski ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulaştırma Hizmetlerinden Sorumlu Danışmanı ve eski Federal Ulaştırma Dairesi Başkanı Joe Toole, Washington DC’den Uluslararası Yollar Federasyonu Başkan Yardımcısı Magid Elabyad’in yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Nijerya, Sudan, Tayland, Gine, Malezya ve Irak’tan üst düzey yetkililerin, ülkelerindeki yeni projelere ilişkin bilgi alışverişinde bulunacağı fuar, 6 Ekim 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın