İlk Yerli Otomobilimiz 57 Yaşında!

Yerli otomobil şu sıralar yeniden gündemde iken ülkemizde üretilen ilk yüzde yüz milli ve yerli otomobil Devrim 57 yaşında!

Ülkemizdeki ilk yerli otomobil Devrim nasıl üretildi?

16 Haziran 1961 yılında Ankara’da bir toplantıya çağrılan yaklaşık 20 kadar Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinin yönetici ve mühendislerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, ordunun ve halkın binek otomobil ihtiyacını karşılamak üzere ilk yerli ve seri üretimi hedefleyen otomobil için talimat verildi.

1.400.000 TL ödenekle, dönemin zorlu koşullarına rağmen 4.5 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 200 Türk mühendis ve işçisinin emeğiyle “Siyah”, “Beyaz”, Mavi Boncuk” ve “Gecekondu” adı verilen 4 adet otomobil imal edildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na ucu ucuna yetiştirilen otomobiller, o zamanki adı Eskişehir Demiryolu Fabrikaları olan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ’den (TÜLOMSAŞ) trenle Ankara’ya götürüldü.

Pasta ve cilası Ankara’ya sevk edilirken trende yapılırken, bu işlemler sırasında her hangi olumsuzluk yaşanmaması adına güvenlik önlemi olarak araçların benzin depoları boşaltıldı. Törenler sırasında bu durum fark edilse de Gürsel’in bindiği otomobile yakıt konulamamış ve 100 metre gittikten sonra araç durmuştu.

Bu sırada Cemal Paşa ünlü “Batı kafasıyla otomobil yaptınız ama, doğu kafasıyla benzin ikmalini unuttunuz.” sözlerini söyledi. Her ne kadar otomobiller benzin ikmalinden sonra meclisten Anıtkabir’e oradan Hipodrom’daki geçit törenine katılsa da maalesef otomobillerin bu güzel macerası burada son buldu.

Her bir parçası tamamen yerli olan 4 adet Devrim Otomobillerinden günümüze ise sadece birisi ulaşmıştır. Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. TÜLOMSAŞ/Eskişehir bahçesinde, özel olarak yapılan camlı garajda muhafaza edilen bu Devrim Otomobili, halen çalışır durumda.

İlk milli ve yerli otomobil Devrim 57 yaşında!

Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Devrim’in sergilendiği müzede otomobilin yanı sıra otomobilin yapımında kullanılan kaynak motoru, matkap ve torna tezgahları, yapım aşamalarının çekildiği fotoğraf makinesi, kumpas, pergel, kireç taşından maket ve döküm motor bloku gibi birçok parçayı görmenizde mümkün.

1250 kg ağırlığındaki Devrim otomobilinde uzun ve kısa farlar ayakla kontrol edilirken otomobili kontak anahtarıyla yada elle çalıştırmanız mümkün. Saatte maksimum 140 km hız göstergesine sahip olan otomobile güvenlik sebebiyle benzin ve akü koyulmuyor.

Kaynak : shiftdelete.net

İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın