Üçüncü Köprü Osman Gazi ve Avrasya Tüneli’nin Verileri Sır Oldu

Üçüncü Köprü Osman Gazi ve Avrasya Tüneli’nin Verileri Sır Oldu : Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) köprü ve otoyollardan elde edilen geliri açıkladı ancak tartışmalı olan tünel ve köprülerin oranlarını es geçti. Ocak-Eylül dönemine ait köprü ve otoyollardan elde edilen geliri açıklayan Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), yap-işlet-devret modeliyle yapılan Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli’ne ilişkin istatistikleri paylaşmadı.

Sözkonusu projeler dahilinde işletici firmalarla yapılan sözleşmelerde günlük veya yıllık olmak üzere çeşitli araç geçişi taahhütleri bulunuyor. Bu taahhütlerin tutturulamaması halinde devlet aradaki fark için işletici firmaya ödemede bulunuyor. Öte yandan ödemeler, geçiş ücretleri dövize endeksli olduğu için döviz bazında yapılıyor.

OSMAN GAZi’YE GÜNLÜK 40 BİN ARAÇ GARANTİSİ

Günlük 40 bin araç garantisi verilen Osman Gazi Köprüsü için bu rakamın tutturulamadığı ve bunun Hazine’ye maliyetinin yıllık 1,3 milyar lira olduğu açıklanmıştı. Sözleşmeye göre her araç için 35 dolar + yüzde KDV ödenmesi gerekiyor. Hazine hem taahhüt edilip geçmeyen araçlar için ödeme yaparken, hem de KGM tarafından 35 dolar + yüzde KDV’den daha düşük bir geçiş ücreti belirlenirse aradaki farkı işletmeci firmaya ödüyor. Köprüden mevcut geçiş ücreti 65 lira.

YILDA 25 MİLYON GARANTİYE 15 MİLYON GEÇİŞ

Yıllık 25.6 milyon araç geçişi garantisi verilen Avrasya Tüneli’nde ise 2017 yılında yaklaşık 15 milyon araç geçtiği açıklanmıştı. İşletmeci firmanın aradaki fark nedeniyle devletten 123 milyon lira alacağı bildirilmişti. Devlet, Avrasya Tüneli’nden geçmeyen araçlar için 123 milyon lira ödeyecek.

Tüneli 24 yıl beş ay boyunca Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ) işletecek. Bu sürenin ardından tünel kamuya devredilebilecek.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜYE YILDA 135 BİN

Yavuz Sultan Selim Köprüsü içinse 10 yıl işletmeci olan ICA firmasına yılda 135 bin araç geçişi taahhüdü bulunuyor. Geçiş ücreti olarak 3 dolar + yüzde KDV öngörülmüştü.

 

Kaynak : ilerihaber.org