Moovit, Microsoft Azure Haritaları için Toplu Taşıma Verileri Sağlıyor

Dünyanın lider toplu taşıma uygulaması ve analiz şirketi, Microsoft Azure geliştiricileri için eşsiz toplu taşıma bilgileri sunuyor

Dünyanın en büyük kentsel hareketlilik veri ve analiz şirketi ve #1 toplu taşıma uygulaması olan Moovit, bugün developerların dünyadaki milyarlarca toplu taşıma kullanıcısı için daha verimli uygulamalar geliştirmelerine yardımcı olmak adına toplu taşıma bilgilerini Microsoft Azure Haritalar’a entegre edeceğini duyurdu. İşbirliği kapsamında, Moovit, toplu taşıma verilerini ve hizmet API’larını Microsoft Azure’da çalıştıracak ve diğer ürünlerini yavaş yavaş Microsoft Azure’a taşıyacak. Ayrıca Microsoft, Moovit’in toplu taşıma verilerini ilk parti uygulamalarına ve hizmetlerine entegre edecek. Örneğin, Azure Haritalar, Microsoft Cortana aracılığıyla bir yolculuk hakkında gerçek zamanlı toplu taşıma bilgileri sunabilecek.

Mobility as a Service (MaaS)’ın öncüsü ve ücretsiz toplu taşıma uygulamasının geliştiricisi olan Moovit’in 85 ülkede 2.600’den fazla şehirde 300 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Moovit, günde dört milyar anonim veri noktası üreterek dünyanın en büyük ulaşım veri havuzunu oluşturmaktadır. Büyük Veri süreci, Moovit’in “Mooviterlar” olarak adlandırılan ve şehirlerindeki yerel ulaşım bilgilerinin korunmasına yardımcı olan 450.000’den fazla yerel editör ağı tarafından desteklenmektedir. Bu tutkulu kullanıcılar, yerel toplu taşıma bilgilerinin bulunması kolay olmayan şehirlerde bulunmasına ve korunmasına yardımcı oluyorlar.

Azure Haritalar, diğer Azure araçları ve hizmetleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşen jeo-uzamsal hizmet API’lerini kullanarak uygulamalara haritalar, konum arama, yönlendirme ve trafik özellikleri ekleyebilecek basit ve güvenli konum API’ları sağlar. Microsoft Azure, Moovit’in toplu taşıma API verilerini ve hizmetlerini, Azure müşterilerine dünyadaki en doğru toplu taşıma verilerini sağlamak için entegre edecek.

Moovit’in toplu taşıma verilerini Azure Haritalar’a entegre etmek, geliştiricilerin toplu taşıma özelliğini kullanarak daha verimli uygulamalar oluşturmalarına yardımcı olacaktır. Sağlanan bilgiler arasında A noktasından B noktasına yolculuk planlaması, yakındaki duraklar ve farklı vasıta türleri içeren hatlar yer alacak. Planlanan ve gerçek zamanlı varış saatleri, durakların listesi gibi temel toplu taşıma hat bilgileri ile birlikte adım adım yol tarifi, servis değişiklikleri ve toplu taşıma haritaları gibi detaylar da dahil edilebilecek.

Moovit Kurucu Ortağı ve CEO’su Nir Erez, “Moovit’in sunduğu en doğru toplu taşıma verileri ve dünya lideri birden farklı vasıta türünü içeren multi-modal hizmetleri, uygulama geliştiricilerine yönelik Microsoft Azure Maps portföyüne mükemmel bir şekilde uyuyor.” diye belirtti. “Microsoft gibi dünya standartlarında bir şirketle çalışmaktan ve gelişmiş toplu taşıma API’larımızı Azure Maps’e entegre etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu sayede developerlar, dünyanın her yerindeki toplu taşıma kullanıcıları için çok daha iyi uygulamalar geliştirebilecekler.” diyerek sözlerini tamamladı.

Microsoft, Azure Haritalar ve Bağlantılı Araçlar Grup Programı Yönetimi’nden Tara Prakriya: “Geliştiriciler ve müşteriler, büyük resmi görebilmek için toplu taşıma verileriyle konum bilgisini bir araya getiren kapsamlı bir haritalama çözümü istiyorlardı.” diye paylaştı. “Microsoft Azure Maps’te toplu taşıma verileriyle konum bilgisini sunarak, developerlar için yalnızca daha gelişmiş, daha akıllı ve gerçek zamanlı konum tabanlı uygulamalar oluşturma imkanı sunmaz, aynı zamanda otomotiv, kamu, üretim ve sağlık gibi çeşitli sektörlerde olan bulut müşterilerimiz insanların dünya çapında nasıl seyahat ettiklerini ve hizmetlerine erişimlerini nasıl geliştirebileceklerini görmek için bu verileri kullanabilecekler. Microsoft, şirketlerin çalışanlarına, müşterilerine ve saha hizmetleri kaynaklarına yardımcı olurken her bir adımda en iyi seçeneği bulmalarına yardımcı olmaya kararlı. Moovit’in dünya lideri kapsama alanı, Azure’un müşterilerine en kapsamlı ve doğru toplu taşıma hizmetlerini sunmasını sağlayacak ”dedi.

Moovit Hakkında

Moovit (www.moovit.com), dünyanın en büyük toplu taşıma veri ve analiz şirketi ve #1 toplu taşıma uygulamasıdır. Moovit, tüm dünyadaki kentsel hareketliliği basitleştirerek, toplu taşıma ile daha kolay ulaşım imkânı sağlar. Toplu taşıma işletmecileri ve yetkililerden gelen bilgileri, kullanıcıların canlı bilgileri ile birleştiren Moovit, kullanıcılarına en hızlı ve en rahat güzergahları sunar. 2012’de kurulan ve 6 yıl içinde 300 milyondan fazla kullanıcısı olan Moovit, Google tarafından Top Local App of 2016 ve Apple tarafından Best Apps of 2017 seçilmiştir.

Moovit, günde dört milyar anonim veri noktası üreterek dünyanın en büyük ulaşım veri havuzunu oluşturmaktadır. Büyük Veri süreci, Moovit’in “Mooviterlar” olarak adlandırılan ve şehirlerindeki yerel ulaşım bilgilerinin korunmasına yardımcı olan 450.000’den fazla yerel editör ağı tarafından desteklenmektedir. Bu tutkulu kullanıcılar, yerel toplu taşıma bilgilerinin bulunması kolay olmayan şehirlerde bulunmasına ve korunmasına yardımcı oluyorlar. Moovit’teki yüzlerce şehirden yüzde 65’ini Mooviterlar’ın eklediği şehirler oluşturuyor ve bu durum Moovit’i Toplu Taşıma’nın Wikipedia’sı yapıyor.

Moovit, Mobility as a Service (MaaS)’in dünyadaki ilk öncülerindendir. Şirket, yerel bisiklet servisleri gibi diğer ulaşım türlerini uygulamaya tam olarak entegre ederek insanların mobility alışkanlıklarını değiştirmelerine ve geliştirmelerine yardımcı oluyor. 2017’de Moovit, belediyeler, hükümetler ve toplu taşıma operatörlerinin şehirlerindeki kentsel hareketliliği iyileştirmelerine yardımcı olmak için Smart Transit Suite’i oluşturdu.

Moovit ücretsiz olarak iOS, Android & Web üzerinden 44 dilde, 2600’den fazla şehirde ve 85 ülkede güvenle kullanılıyor. Moovit 2016 Olimpiyatları için Rio de Janeiro dahil olmak üzere 100’den fazla şehir ve global etkinliğin resmi toplu taşıma uygulaması oldu.

İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın