3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ve Kanal İstanbul’da Projeler Tamam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Kanal İstanbulun etüt proje işlerini tamamladıklarını belirterek, "ÇED Raporunun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı`nın onaylanmasını müteakip ihale ilanına çıkacağız.” dedi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri Kurumunda (BTK), Bakanlığın “2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedefleri”ne ilişkin düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Kanal İstanbul’un etüt proje işlerini tamamladıklarını bildiren Turhan, “Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümlerini açık ve örtülü bir şekilde ihlal etmeden, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak alternatif ve ikinci bir kapı ve suyolu açılmış olacak. ÇED Raporu’nun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı’nın onaylanmasını müteakip ihale ilanına çıkacağız.” diye konuştu.

Kanal İstanbul ihalesine, yurtiçindeki ve dışındaki yatırımcılardan çok fazla ilgi olduğunu vurgulayan Turhan, ihaleye çıkıldığında da aynı ilgilinin devam etmesi temennisinde bulundu.

Turhan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin projelendirme faaliyetlerini de tamamladıklarına değinerek, bu projeyle İstanbul Boğazı’nı 3. defa denizin altından geçmeyi planladıklarını kaydetti.Otomotiv Haberleri Arama

İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın