Sür, Park Et, Toplu Taşıma Kullan: Moovit, Microsoft ve TomTom’dan Bir İlk

Sür, Park Et, Toplu Taşıma Kullan: Moovit ve TomTom, Dünyanın İlk Gerçekten Kapsamlı Çok Modlu Yolculuk Planlayıcısı’nı Tanıtmak için Microsoft ile Bir Araya Geldi

Bugün dünyanın en büyük kentsel mobilite liderlerinden bazıları, şehirlerde yolculuk etmeyi kolaylaştıracak daha zengin uygulamaların geliştirilmesini sağlayacak, şehirlerdeki trafik sıkışıklığını azaltan bir çözüm olan, dünyanın ilk gerçekten kapsamlı çok modlu seyahat planlayıcısını açıkladı. Lider Mobility as a Service (MaaS) sağlayıcısı ve #1 toplu taşıma uygulaması Moovit’ten, konum teknolojisi uzmanı Tomtom’dan ve Microsoft Azure Maps’ten yöneticiler tüm sürüş, park etme ve toplu taşıma seçeneklerini tanımlayan ve harita kullanıcıları için bunları tek bir pakette bir araya getiren çözümü sundular. Bu, özellikle araçlarını nereye park edeceklerini bilmeyen ya da banliyölerden şehre araçlarıyla gitmek yerine hangi toplu taşıma hattını kullanacaklarını bilmeyenler için yararlı olacak.

Moovit kurucu ortağı ve CEO’su Nir Erez, TomTom Genel Müdürü Anders Truelsen ve Azure Maps Başkanı Chris Pendleton, ExCel Londra’daki MOVE konferansında yaptığı açılış konuşmasında bu çözümü açıkladı. Moovit’in Transit API’ları ve TomTom’un API’larını kullanarak sürüş ve park bilgileriyle desteklenen çözüm, banliyöden yola çıkan bir sürücünün en yakın toplu taşıma istasyonuna aracını park etmesini, şehir merkezine toplu taşıma ile ulaşmasını ve son olarak yürüyerek, araç paylaşımı, scooter veya bisikletle yolculuğunu tamamlayacak seçenekler sunuyor. Başka hiçbir kentsel hareketlilik çözümü, bir yolculuk planı içinde gerçek zamanlı sürüş, park etme ve toplu taşıma bilgilerini sunmuyor. Microsoft’un, Azure cloud konum zekası platformu olan Azure Maps entegrasyonu sayesinde, geliştiriciler çok modlu yolculuk planlamasını IoT, mobilite, akıllı şehir ve lojistik çözümlerine entegre edebilecekler.

Yeni API’lar geçen Kasım ayında açıklanan Microsoft ve Moovit’in transit API entegrasyonuna ek olarak geliyor.

Pendleton, “Son birkaç yıl içinde şehirler, metropol sakinlerinin banliyö alanlarına doğru, genellikle toplu taşıma hatlarının sınırlarının ötesine itildiği kentsel yayılma yaşadı” dedi. “Nüfusun yoğun olduğu şehirlerde iş yerleri hâlâ şehir merkezlerindeyken, tipik bir günlük yolculuk birçok araç değitirerek multimodal oluyor: banliyöden önce toplu taşıma durağına gitmesini ve tren, otobüs, scooter ya da bisikletle gidip gelmelerini gerektiriyor. Yolcunun en rahat yolculuk için vermesi gereken kararların sayısı da her zamankinden daha fazla – toplu taşıma seçeneklerinden seçim yapıp park yerinin müsaitliğini tahmin etmeye kadar – ve bu çözüm, tam ilk ve son km optimizasyonu ile onların sırtındaki bu yükü hafifletiyor.”

Erez, “Moovit’in misyonu tüm dünyadaki kentsel hareketliliği basitleştirmek ve yolcuların toplu taşıma yol tarifleri ve diğer şehir içi hareketlilik seçeneklerini almaları için en iyi yolu sağladık” dedi. “Geçtiğimiz Kasım ayında, geliştiricilerin milyarlarca kişi için daha zengin uygulamalar oluşturmasına yardımcı olmak için toplu taşıma API’larımızı Azure ile entegre etmek üzere Microsoft ile ortaklık kurduk. Microsoft ile olan ilişkimizin, Azure Haritalar’daki geliştiricilere tam kapsamlı haritalama yetenekleri oluşturmak için TomTom’un Yönlendirme API’ı ve Trafik API’ı ile birlikte toplu taşıma API’larımızın bir araya gelmesinden daha memnun olamazdım. Yolcular, gerçek zamanlı olarak müsait park yerlerini bulmak da dahil olmak üzere toplu taşıma, araç paylaşımı, bisiklet veya scooter gibi bir seyahat planlamak için ihtiyaç duydukları en iyi seçeneklere sahip olacaklar”

Moovit’in çok modlu seyahat planlamasındaki liderliği, dünya genelinde 7.000’den fazla toplu taşıma şirketinin hizmetlerini kullanarak altı yıldan uzun bir süre boyunca şehirdeki yolcuların seyahatlerinin optimizasyonundan kaynaklanıyor. Her gün Moovit beş milyondan fazla seyahat planı talebini yönetiyor ve 88 ülkede 2.700’den fazla şehirde 350 milyondan fazla kullanıcısı için 40 milyondan fazla güzergah seçeneği üretiyor. Şirketin çok modlu gezi planı motoru, statik, istatistiksel ve gerçek zamanlı toplu taşıma verilerinin yanı sıra gerçek zamanlı bisiklet, scooter ve araç paylaşım verisine dayanmaktadır.

“Konum verileri hiç olmadığı kadar önemli hale geldi ve hiç kimse bunu TomTom’dan daha iyi bilmiyor.” Truelsen, “Haritaların güncellenme şeklini, sürekli güncel bir harita sunabilen benzersiz bir harita oluşturma platformu icat ederek değiştirdik” dedi. “Konum teknolojilerimiz bireylere, işletmelere ve şehirlere daha sürdürülebilir olma ve verimli ve güvenli bir şekilde yer bulmak – daha iyi bir dünya yaratmak için destek oluyor.”

Pendleton, “TomTom’un belirli oto ve park yeri verilerini Moovit’in çok modlu seyahat planlamasıyla harmanlamak, Azure Maps’e kentsel hareketliliğin her yönüyle benzeri görülmemiş bir alan sunuyor” dedi. “Başka hiç kimse bu kapsamlı hizmet seviyesini tek bir çözümde sunmadı.”

İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın