Araç Sigortası Fiyatları 2021’de Nasıl Olacak?

arac sigortasi
arac sigortasi

Araç sigortası fiyatları için 2021 yılı özelinde belirlenen düzenlemeler de tavan fiyat olarak bilinen uygulama ile yapılmaya devam etmektedir. Tavan fiyat uygulaması sayesinde belirlenen maksimum tutarı üzerinden daha fazla bir tutar temin edilememekte olup hem sigorta şirketlerinin hem araç sahiplerinin daha güvenilir işlemler yapabilmeleri sağlanmaktadır.


Tavan tutarları belirlenecek olan trafik sigortası fiyatları aynı zamanda enflasyon oranları da göz önünde bulundurularak 2021 yılı içerisinde %1 oranında aylık artış ile güncel olarak uygulanmaya devam edecektir.

Araçlar için yapılmakta olan bu trafik sigortaları pek çok kriter baz alınarak fiyat bakımından değişiklik göstermiş olsa da genel olarak belirlenmiş olan tutarların üzerinden bir tutar belirlemesi yapılması gerekmektedir.

arac sigortasi

Araç Sigortası Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Araç sigortası fiyatlarının neye göre belirlendiği şu kriterler ile açıklanmaktadır:

  • Aracın plakasının bağlı bulunduğu il
  • Araç sahibinin hangi hasar basamağında olduğu
  • Aracın türü

Üç kriter üzerinden yapılan değerlendirmelere göre bir sigorta fiyat listesi oluşturulmaktadır. Bu fiyat listesi üzerinden istenen tüm sigorta şirketlerinden düzenli olarak sigorta ödemeleri yapılabilmektedir. Bu kriterlerin dışında sigorta şirketlerinin kendilerinin belirlemiş olduğu fiyatlar ise alınan hizmetlere bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir.

Aracın mevcut bulunduğu il değil, sigorta ödemelerinde plaka kodunun kayıtlı olduğu ilin baz alınması genel bir kural olmakla beraber isteğe bağlı olarak herhangi bir şehir değişikliği yapılmamaktadır. Tüm ödemeler için plaka kodları üzerinden bir sistem işlemektedir.

Araç özelliklerine bağlı olarak sigorta tutarı hakkında bilgi almak isteyenlerin www.sigortam.net adresi üzerinden incelemeler yapmaları ya da doğrudan teklif almak için başvuruda bulunmaları mümkün olmaktadır.

Araç Sahibinin Trafik Cezaları Sigorta Tutarlarını Etkiler Mi?

Araç sahiplerinin trafik cezaları, ödenen sigorta primleri üzerinden doğrudan etkili olmaktadır. Geçmiş dönemlerde ne kadar çok sayıda hasar kaydı görülürse trafik sigortasına dair hesaplamalar da o kadar yüksek tutarlarda olmaktadır.

Trafik cezaları arasında ehliyete el konulması ya da alkollü araç kullanımı gibi durumlar daha ağır nedenler olması sebebiyle hesaplanacak sigorta ya da kasko bedellerinin de risk durumları göz önünde bulundurularak daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Araç sahibi üzerinden yapılmakta olan bu değerlendirmeler, araç kazasının farklı sürücü nedeniyle olması durumunda değildir. Doğrudan mevcut araç sahibinin kimlik numarası üzerinden kesilen cezalar ile bir değerlendirme yapılmaktadır.

Trafik Sigortasında Tavan Fiyat Bilgisi Nedir?

Trafik sigortalarında tavan fiyat bilgisi, sigorta primlerinin maksimum hangi tutar üzerinden ödeneceğinin bilinmesi açısından önemli olmaktadır. Bu sayede sigorta şirketlerinin herhangi bir haksız kazanca düşmeleri engellenmiş olmaktadır.

arac sigortasi

Trafik sigortası tavan fiyat bilgisinin edinilmesinden sonra trafik sigortası teklif al sistemleri üzerinden herhangi bir sigorta şirketinin teklifi alınabilmektedir. Akabinde istene şirket ile çalışmaya başlanılabilir ve sigorta ödemelerine ilişkin prim hesaplamaları da rahatlıkla yapılabilmektedir.

arac sigortasiİlk yorum yapan olun

Yorumunuz