Yazılım Mühendisi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Yazılım Mühendisi Maaşları 2022

Yazılım Mühendisi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Yazılım Mühendisi Maaşları 2022
Yazılım Mühendisi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Yazılım Mühendisi Maaşları 2022

Yazılım mühendisliği (Software Engineering), yazılımlarla ilgilinen bir bilim dalıdır. Bu bilimin temsilcileri olarak yazılım mühendisleri, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulacak yazılımın gereksinimlerini, tasarımını ve yapısını inceler ya da programlama dillerini kullanarak yazılımı meydana getirirler.

Bu bilim dalının temsilcisi olarak unvanlandırılan yazılım mühendisleri, yaygın olarak son kullanıcı odaklı olarak çalışmalar gerçekleştirir. Birçok yazılım mühendisi, son kullanıcıları hesaba katarak yeni yazılımlar ve yeni dizaynlar oluşturur veya varolan bir yazılımı son kullanıcı ihtiyaçlarını çözümlemek üzere iyileştirir.

Bugün bilgisayarlarımızın, akıllı cihazlarımızın, televizyonlarımızın hatta otomobillerimizin dahi kullanmış olduğu programlar, yazılım bilimi ve yazılım mühendislerinin birer çalışması sonucu meydana geliyor. Yazılım mühendisleri sayesinde teknoloji, yetkin ve uzmanların yanı sıra son kullanıcıya indirgenerek basit ve pratik hale getirilmektedir.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Yazılım mühendisleri, yazılımları kullanacak kişilerle etkileşim kurarak onların ihtiyaçlarını anlamaya ve analiz etmeye çalışır. Analizler sonucunda en doğru uygulamayı tespit ederek öncelikle yazılımın omurgasını planlar.

Planlanan yazılımın kodlama aşamasında programcılar ile beraber çalışır. Yazılım tamamlanıp, kullanıcıya sunulduktan sonra gerekli eğitimler ve kullanım sırasında oluşabilecek sorunlarla ilgilenir.

Yazılım Mühendisi Nerede Çalışır?

Yazılım mühendisliği bölümü mezunları bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı, geliştirildiği her sektörde çalışabilirler. Bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv, hastane vb. sektörler bir yazılım mühendisinin çalışabileceği sektörlere örnek verilebilir. Sektörde yazılım mühendisliği alanında bilgi birikimine sahip çalışan sayısının az olması nedeniyle rahatlıkla iş bulunabilmektedir.

Genellikle yazılım mühendislerinin iş alanları; programcılık, test, iş analistliği, veri tabanı uzmanlığı ve proje yöneticiliğidir.

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisi olmak için bölümü Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültelerinin Yazılım Mühendisliği bölümünde 4 yıl sürecek bir eğitim almanız gerekiyor. Yazılım Mühendisliği yüksek lisans bölümünde de bu eğitimler veriliyor.

 • Sizde yazılım mühendisi olmak istiyorsanız izleyeceğiniz bazı yollar bulunmaktadır.
 • Öncelik lise mezunu olmanız gerekmektedir. Daha sonra ülkemizde sık sık ismi değişen ve şimdiki adı “TYT” ve “AYT” olan üniversiteye giriş sınavına girmeniz gerekmektedir.
 • Yazılım mühendisliği sayısal ağırlıklı bir meslek olduğundan “Yazılım Mühendisliği bölümünü” kazanabilmeniz için sınavdaki sayısal sorularında başarılı olmanız gerekmektedir.
 • Eğer sınavda başarılı olursanız bir çok şehrin üniversitesinde 4 yıllık lisans programında yer alan “Yazılım mühendisliği bölümünü” okuyabilirsiniz.
 • 4 yılı başarılı bir şekilde bitirdikten sonra “Yazılım Mühendisi” olarak mezun olursunuz.

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Yazılım Mühendisliği” lisans diploması ve “Yazılım Mühendisi” unvanı verilir. Ayrıca sistem analisti, sistem mühendisi, tasarım mühendisi, web tasarım ve program uzmanı, bilişim teknolojileri uzmanı, uygulama programcısı, veri yönetimi unvanı ile çalışabilmektedir.

Yazılım Mühendisi İş İmkanları Nelerdir?

Tüm yazı boyunca sizlere yazılım mühendisi hakkında bilgi verdik. Meslekler hakkında araştırma yapan kişilerin en çok etkilendiği kısımlardan biridir “iş imkanları ve olanakları”. Bizde sizlere yazılım mühendisi iş imkanları ve olanaklarını maddeler halinde vereceğiz.

 • Bilgisayar ağları ile ilgilenen kurumlarda uygulama elemanı ve sistem mühendisi olarak görev yaparlar.
 • Savunma sanayisinde uygulama mühendisi olarak görev yapabilirler.
 • Elektronik cihaz ve aletlerin üretimini yapan kurum ve kuruluşlarda uygulama mühendisi olarak görev yapabilirler.
 • Bunun dışında eğer kendi bilgi birikimlerine güveniyorsanız özel bir yer açıp kendi paranızı kendiniz kazanabilirsiniz.
 • Ayrıca mezun olduktan sonra okuduğunuz bölümle ilgili yüksek lisens yapıp akademik kariyer yapabilirsiniz.

Yazılım Mühendisi Maaşları?

Devlette yazılım mühendisliği maaşları, özel sektöre göre çok esnek değildir. Diğer mühendislik alanlarına benzer olarak devlet dairelerinde mühendislerin kazançları derece kademeye göre farklılık gösterir. Devlette çalışan yazılım mühendislerinin maaşları da buna göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda 1/4 derecesinde devlette çalışan mühendislerin net maaşını görmektesiniz. Buna göre 1/4 derecesinde devlette çalışan bir yazılım mühendisinin 2022 yılı için net maaşı 11.440 TL tutarındadır.

Yurt Dışında Yazılım Mühendisliği Maaşları

Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da yazılım mühendislerine çok fazla ihtiyaç vardır. Bu sebepten birçok ülkede yazılım mühendisliği istihdamı yüksektir ve maaş aralıkları da bir o kadar tatmin edicidir. Glassdoor sitesi verilerine göre başlıca ülkelerde net yazılım mühendisliği maaşları aşağıdaki gibidir.

 • ABD: 106.431 $/yıl
 • Kanada: 58.000 K$/yıl (Kanada doları)
 • Birleşik Krallık: 44.659 £/yıl
 • Almanya: 58.250 €/yıl
 • Fransa: 42.000 €/yıl
 • Avustralya: 100.000 A$/yıl (Avustralya doları)

Serbest Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor?

Yazılım mühendisleri serbest olarak çalışarak çok yüksek gelirler de elde edebilirler. Yazılım mühendisliğinin en büyük avantajlarından biri de dünyanın neresinde olursa olsunlar işlerini yapabilmeleridir. Tek ihtiyaçları olan şey bir bilgisayardır. Öyle ki her yerde de uzaktan iş alıp çalışabilmektedirler ve bu işlerden elde ettikleri kazanç miktarı ise özel sektör veya devlette çalışan yazılım mühendislerinden çok daha fazla olabilmektedir. Serbest yazılımcılar mobil uygulama geliştirip satabilir veya market uygulamalarına yükleyerek de reklam kazançları elde edebilirler. Yine aynı şekilde müşteri bularak web sitesi oluşturarak para kazanabilirler.

Kısacası bir nevi kendi işlerinin sahibi olmaları çok kolaydır. Çünkü yapılan işin hiçbir maliyeti yok. Serbest çalışan yazılım mühendislerinin aylık kazançları çalışma sürelerine alabildikleri projelere bağlı olmakla beraber 5.000 TL-100.000 TL arası değişebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*