Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı Hakkında

Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı Hakkında : Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi, mevcut hattan bağımsız 533 km uzunluğunda 250 km/saat hıza uygun, tamamı elektrikli ve sinyalli yeni çift hatlı hızlı demiryolu yapımını içeriyor.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte Ankara-İstanbul arası 3 saate inecek. Bu güzergahtaki yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78’e çıkması hedefleniyor.Ankara İstanbul Hızlı Tren Hattı, Marmaray ile bütünleşerek Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanarak ülkemiz Dünya’da 8. Avrupa’da 6. hızlı tren işletmecisi ülke konumuna gelecek.

Ankara İstanbul Hızlı Tren Projesi, iki etapta tamamlanacaktır. Projenin ilk etabı olan Ankara-Eskişehir Hızlı Tren hattı 2009 yılında hizmete açıldı. Projenin ikinci etabı olan Eskişehir İstanbul hattının inşaatı devam ediyor. Köseköy-Gebze Etabının Temeli 28.03.2012 tarihinde atıldı.

Hattın 44 km ‘lik Gebze Haydarpaşa kesimi Marmaray Projesi ile yüzeysel metroya dönüşeceğinden Marmaray Projesi kapsamında yapılacaktır.

Sincan-Esenkent ve Esenkent-Eskişehir Hatları işletmeye açılmıştır.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’ni 2013 Eylül itibariyle hizmet vermeye başlayacağını” açıklamıştır.

Ankara İstanbul hızlı tren hattı güzergah haritası : Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattındaki 9 durak Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olarak belirlendi. Ankara İstanbul hızlı tren hattı, son durak Pendik’teki banliyö hattıyla Marmaray’a entegre olacak. Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanacak.

Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı Teknik Bilgiler

Ankara İstanbul Hızlı Tren Projesi, mevcut hattan bağımsız 533 km uzunluğunda 250 km/saat hıza uygun, tamamı elektrikli ve sinyalli yeni çift hatlı hızlı demiryolu yapımını içeriyor.

Projenin tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul arası üç saat. Bu güzergahtaki yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının yüzde 78’e çıkması hedefleniyor. Ankara İstanbul Hızlı Tren Hattı, Marmaray ile bütünleşerek Avrupa’dan Asya’ya kesintisiz ulaşım sağlanacak. Ülkemizin en büyük iki şehrini birbirine bağlayan bu projeyle kentler arasında sosyal, ekonomik ve kültürel alışveriş artacak ve Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan ülkemiz, ulaşım altyapısıyla da hazır hale gelecek.

Ankara İstanbul YHT Proje Bilgileri

Proje 8 ayrı bölümden oluşmakta;

 1. Ankara Sincan : 24 Km
 2. Ankara Hızlı Tren Garı
 3. Sincan Esenkent : 15 Km
 4. Esenkent Eskişehir : 206 Km
 5. Eskişehir Gar geçişi: 2.679 m
 6. Eskişehir İnönü : 30 Km
 7. İnönü Vezirhan : 54 Km

Ankara İstanbul hızlı tren hattı, Eskişehir Sakarya Güzergahı

 • Vezirhan Köseköy : 104 Km
 • Köseköy Gebze : 56 Km
 • Gebze Haydarpaşa : 44 Km

Ankara İstanbul Hızlı Tren Projesi, iki etapta tamamlanacak. Projenin ilk etabı olan Ankara Eskişehir Hızlı Tren hattı 2009 yılında hizmete açıldı. Projenin ikinci etabı olan Eskişehir İstanbul hattının inşaatı devam ediyor. Köseköy Gebze Etabının Temeli 28.03.2012 tarihinde atıldı.

Sincan Esenkent ve Esenkent-Eskişehir Hatları işletmeye açıldı.

Türkiye Yüksek Hızlı Tren Haritası

  İlk yorum yapan olun

  Yorumunuz