BMW Yöneticisinin İstifa Sebebi Elektrikli Otomobiller Olabilir

BMW CEO İstifa
BMW CEO İstifa

BMW Yöneticisinin istifa Sebebi Elektrikli Otomobiller Olabilir; Elektrikli otomobil trendini başlatan ilk firmalar arasında olan BMW, i3 ve i8 gibi elektrikli modellerini ancak seneler sonra yenilemye başladı.Geçtiğimiz günlerde ani bir karar ile istifa eden BMW CEO’su Harald Krueger, söylentilere göre firmanın elektrikli yatırımlarına karşı çıkanlar arasındaydı.


BMW’nin sahip olduğu MINI markası geçtiğimiz günlerde ilk elektrikli otomobilini müşterilerinin beğenisine sundu. Yeni elektrikli MINI’nin 35.000 dolarlık fiyatı ve 235 kilometrelik menzili tartışmalara sebep oldu.

4 senedir BMW’nin yöneticiliğini üstlenen Krueger, firmanın gelecek planlarını baştan aşağı değiştirmiş. Ayrıca Avrupa’daki dizel yasaklarının başladığı dönemlerde firmayı içten yanmalı motor üzerine yoğunlaştıran Krueger, rakip firmaların gerisinde kalmasına yol açmış.

Bu sebeple yeni MINI’nin özelliklerinin neredeyse 4 senelik BMW İ3 modelinin teknolojisi aynı olduğu söyleniyor. 185 beygir gücü üretebilen elektrikli otomobil, 0-100 km/sa hızlanmasını ancak 7.3 saniyede tamamlayabiliyor. Bu da kendisini neredeyse 2 senelik Chevrolet Bolt modelinden bile daha kötü bir performans ve teknolojiye sahip olduğunu gösteriyor. 270 kilometrelik uzun mesafeli bir versiyona kavuşacak olan araç hakkında başka bir detay paylaşılmadı. Öyle ki standart model neredeyse 10 sene evvel çıkarılan deneysel elektrikli MINI’nin menzilinden sadece 74 kilometre daha fazla menzile sahip.

Elektrikli otomobil trendine ilk kapılan firmalar arasında olan BMW, Krueger ile birlikte saf değiştirmiş görünüyor. Gittikçe büyüyen elektrikli otomobil pazarındaki bu yeni trendi benimseyemediği için BMW yöneticisi Harald Krueger’in istifa ettiğini düşünülüyor.

Otomotiv Haberleri Arama

İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın