Ferrari, 2020 Formula 1 aracı SF1000

Ferrari Formula aracı SF1000
Ferrari Formula aracı SF1000

Ferrari, 2020 Formula 1 sezonunda mücadelece edeceği yeni aracını İtalya’da tanıttı. Scuderia Ferrari’nin SF1000 adını verdiği F1 aracının lansmanı, Reggio Emilia’da bulunan Romolo Valli Municipal Theatre’da düzenlendi.


2020 Ferrari F1 aracının tanıtıldığı etkinlikte takımın üst düzey isimleri ve 2020 pilotları Charles Leclerc ve Sebastian Vettel de yer aldı. Ferrari, 2020 F1 aracının adının SF1000  isimli yeni araçta mat kırmızı boya gözlerden kaçmadı.

Aracın burun kısmında, geçen sezonun son bölümünde geçilen pelerin hava yönlendirici sistem kullanılırken, geçen sene olduğu gibi ön tarafta yüklü olmayan yani flap parçalarının hava akımını tekerleklerin dışına doğru yönlendirecek şekilde tasarıma sahip olduğu ve aracın öne doğru eğimli olduğu görülüyor.

Ön taraftaki benzerliklerin yanında aracın orta bölümünde ciddi değişiklikler bulunduğu gözlere çapıyor. Burun altındaki hava yönlendirici kanatçıklar daha ileriye getirilmiş durumda. Araçta yeni bargeboard sistemine yer verilirken sidepodlarda düşük kaza barı tasarımı aynı bırakılmış ancak geçen seneye kıyasla daha farklı bir hava girişi yer alıyor. Sidepod üzerinde yer alan yatay kanat ve dikiz aynaları da geçen seneye göre biraz değişmiş durumda. Yatay kanat, geçen senelerde sidepodun yanından yükselen dikey kanata bağlıyken bu seneki araçta bu bölüm birbirinden ayrılmış durumda. Hava girişinin iki yanında yeni boynuz kanatlar yer alıyor ve aracın arka tarafı geçen seneye göre incelmiş görünüyor.

Formula 1 tarihinin en başarılı takımı olan Scuderia Ferrari, 2018’de şampiyonluk mücadelesi verse de 2019’da takımlar şampiyonasında ikinci, pilotlar şampiyonasında ise Leclerc ile 4., Vettel ile 5. olmuştu.

Otomotiv Haberleri Arama

İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın