Aston Martin’in Yeni Motoru TM01’in Tanıtım Videosu

Aston Martin’in Yeni Motoru
Aston Martin’in Yeni Motoru

Aston Martin, 1968 yılından beri ilk kez, tasarımı ve mühendisliği kendisine ait olan bir motor üretmeyi başardı. Aston Martin’in yeni motoru hiper otomobili Valhalla üzerinde kullanacağı biliniyor. Ayrıca yeni motora dair ilk bilgiler paylaşıldı. Aston Martin’in yeni motoru 3,0 litre çift turboşarjlı ve elektrik destekli bir V6 olarak tanıtıldı. Yeni motorun kod adı ise TM01 olarak belirlenmiş.

Aston Martin’in Yeni Motoru TM01’in Tanıtım Videosu:


“Hot V” olarak adlandırılan bir tasarıma sahip olan yeni motor, yüksek güce ve elektrik desteğine sahip olmasına rağmen, 200 kilogramdan daha az bir ağırlığa sahip olması ile dikkat çekiyor. Ayrıca bu motor, gelecekte uygulanacak olan Euro 7 standartlarına da uygun olacak şekilde tasarlanmış.

Aston Martin CEO’su Andy Palmer, TM01 kodlu yeni motor için. “Kendi güç ünitenizi üretmek kolay iş değildir fakat ekibimiz bunu başardı. Yapacağımız birçok yeni atılım için kilometre taşı sayılan bu güç ünitesinin vadettikleri kesinlikle heyecan verici.” dedi.

Yeni TM01’in teknik özellikleri henüz Aston Martin tarafından resmi olarak açıklanmadı. Ancak üreticinin 1000 beygir gücü hedeflediğini. Şanzıman olarak ise F1’den ilham alınarak geliştirilen 8 vitesli, çift kavramalı bir sistem kullanacağı tahmin ediliyor. Aston Martin, aracın 0-100 km/s hızlanmasının 2,5 saniye, en yüksek hızının ise 354 km/s olması için gece gündüz çalışıyor.

Her biri 875 bin £’dan (Türk Lirası ile yaklaşık 6,7 milyon TL) satılacak olan Valhalla’dan sadece 500 adet üretilecek.

Aston Martin Hakkında

Aston Martin, İngiliz otomobil üreticisi bir firmadır. 1913 yılında Londra’da küçük bir atölyede Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulmuştur. İlk otomobillerini 1914 yılında piyasaya sürmüşlerdir. Aston Martin otomobilleri tamamen el yapımı olup, üzerlerine, en son parçayı monte eden işçinin adı yazılır. Araçta plastik madde kullanılmadığından küllük, düğmeler ve havalandırma ızgaraları alüminyumdan imal edilir.1947’de şirket David Brown Engineering Limited tarafından satın alındı. Firmayı 2007 yılında Ford firması 924 milyon dolara motor sporları girişimcisi David Richards’ın önderlik ettiği bir yatırım grubuna satmıştır. Kaynak:  Wikipedia

 

 İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın