Hasarlı Lastik Nasıl Değiştirilir

Lastik Değişimi Nasıl Yapılır
Lastik Değişimi Nasıl Yapılır

Patlamış, havası inmiş veya hasar görmüş lastikler yedek lastik (stepne) ile nasıl değiştirilir. Hasarlı lastik nasıl değiştirilir? Lastik değişimi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Lastik değiştirirken alınması gereken güvenlik önlemleri nelerdir? Lastik Değişimini kolaylaştırmak için ip uçları nelerdir?

1-) Lastik Değiştirmeden Önce Yapılması Gerekenler ve Güvenlik Önlemleri:


Akan trafikte görünür olmak güvenliğiniz ve trafik akışı açısından çok önemlidir. Mutlaka flaşörlerinizi (dörtlü) yakın ve varsa fosforlu yeleğinizi giyin ve aracınızın yaklaşık 30 metre gerisine görünür olacak şekilde acil durum uyarı üçgenini koyun. Varsa eldiveninizi takın eldiven ellerinizi hem olası yaralanmalardan hem de lastikte ve jant üstünde biriken kirlerden koruyacaktır. Aracınızın düz bir zeminde olduğundan emin olun.

Lastik Nasıl Değiştirilir

2-) Hasarlı Araba Lastiğini Değiştirmek için Gereken Malzemeler:

Eğer aracınızın birden fazla lastiğinde hasar varsa bu bir problem oluşturabilir. Çünkü modern araçlarda genellikle 1 adet yedek lastik (stepne) bulunmaktadır. Hatta bazı model araçlarda run flat (patlamayan) lastikler olduğu için sadece lastik tamir kitleri bulunmaktadır. Bu yüzden önce lastiğin ne tür bir lastik olduğunu, malzemelerin eksiksiz olup olmadığını ve durumlarını kontrol etmelisiniz. Aşağıdaki temel malzemeler aracınızda bulunuyor ise hasarlı lastiği değiştirebilirsiniz. Eğer eksik malzeme varsa yardım istemenizde fayda var.

Hasarlı Lastik Değişimi İçin Gerekli Temel Malzemeler:

  • Yedek Lastik (Stepne)
  • Kriko
  • Bijon anahtarı

Tekerlek Nasıl Değiştirilir

Gerekli temel malzemeler genellikle aracın bagaj kısmında bulunur veya aracın altında asılı olarak bulunur. Bu malzemeler aracınızda bulunmuyorsa, eksikse veya hasarlı ise yardım çağırmak mantıklı olacaktır.

3-) Kolayca Hasarlı Lastik Nasıl Değiştirilir İpuçları:

  • Aracınız manuel (düz) vites ise vitesi 1’e veya otomatik vites ise P (park) moduna alın ayrıca el freninin çekili olduğundan emin olun. Bunu yapmak lastik değişimi sırasında hem güvenlik sağlayacaktır hem de lastiği sökme aşamasında lastiğin dönerek işinizi zorlaştırmasını engelleyecektir.
  • Aracı kaldırmadan önce değişecek olan lastiğin bijonlarını bir miktar gevşetmek. Bu kulağa tehlikeli gibi gelse de doğru yapıldığı zaman güvenli bir yöntemdir. Hasarlı lastiğinizin bijonlarını, bijon anahtarı yardımı BiRAZ gevşetin. Bu gevşeme bir sonraki adımda bijonların daha kolay sökülmesine yardımcı olacaktır. Bijonları fazla gevşetmek aracınız ve sizin için tehlikeli olabilir!
  • Sürekli Dizlerininiz üzerinde çalışacağınız için hem üstünüzün kirlenmemesi hemde canınızın acımaması için aracınızın kumaş paspasından birini alıp dizlerinizin altına yerleştirerek çalışabilirsiniz.

4-) Aracı Güvenli Bir Şekilde Yerden Kaldırmak:

Aracınızın eğimli bir yerde olup olmadığını kontrol edin. Eğer tehlike oluşturmayacak bir eğim varsa değişim işlemine başlayın Fazla eğimli yerlerde değişim tehlikeli olacaktır. Krikonuzu hasarlı lastiğin bulunduğu yere yakın olacak şekilde ve krikonun araçla temas edecek yüzeyinin düz ve sağlam bir yüzey olduğundan emin olarak konumlandırın. Sağlam olmayan bir noktadan aracınızı kaldırmayı denerseniz araca hasar verebilirsiniz.  Daha Sonra Krikonun kolu yardımı ile aracınızı dikkatli bir şekilde yerden kaldırın. Aracınızın hasarlı lastiğinin 3 veya 5 santim yerden yukarıda olması lastik değişimi için yeterli olacaktır.

Kriko Kullanımı

5-) Hasarlı Lastiğin Değişimi:

Hasarlı lastiğin zeminle teması kesildikten sonra artık bijon anahtarı yardımı ile bijonları sökmeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada 3. adımda anlattığımız ipucunu uygulamadıysanız bijonları gevşetmekte zorlanabilirsiniz. Gevşetmekte zorluk yaşıyorsanız bijon anahtarının kuvvet kolunun uzunluğunu arttırarak bijonun daha kolay gevşemesini sağlayabilirsiniz. (örn. Bijon anahtarının ucuna boru şeklinde sağlam bir demir parçası ile uzatmak veya varsa uzatma aparatını kullanmak) Bijonları gevşettikten sonra artık hasarlı lastiği yerinden çıkarıp yedek lastiği yerine takabilirsiniz. Bu sırada bijonları kaybolmayacak bir yere koyduğunuzdan emin olun. Yedek lastiği yerine yerleştirdikten sonra bijonları eksiksiz olarak yerlerine yerleştirin ve eliniz ile bir miktar sıkın. Elinizle sıkamayacak kadar sıkılaştığında bijon anahtarı yardımı ile hepsini iyice sıkın. Lastiğin tam olarak yerine oturduğunu kontrol edin ve krikoyu yavaşça serbest bırakarak aracınızı indirin. Aracınız zeminle temas ettikten sonra bijonların sıkılığını tekrar kontrol etmenizde fayda var.

Hasarlı Lastik Nasıl Değiştirilir

6-) En Yakın Lastikçiye Gidin:

Yedek Lastiklerin sadece belirli bir hız limiti içinde ve belirli bir kilometre kullanılabilir. Bu nedenle yedek lastiği taktıktan sonra en yakın lastikçiye gidip lastiğinizi tamir ettirmeniz yada yeni lastik alıp taktırmanız çok önemlidir.

Sadece bilgi amaçlı yazılan bir yazıdır. Aracınızın kullanım kılavuzunda yazılan yönergelerden yararlanın veya bir profesyonelden yardım isteyin!

OtonomHabeİlk yorum yapan olun

Cevap Yazın