Tesla Semi Truck Kış Testinden Dönerken Yakalandı

Tesla Semi Truck Kış Testinden Dönerken

Tesla Semi Truck elektrikli kamyon, seri üretime geçmeden önce Amerika’nın Alaska eyaletinde bir dizi kış testinden geçti. Kış testinden dönen Tesla Semi Truck, başka bir TIR’ın arkasında kirli bir halde görüntülendi.

Tesla elektrikli kamyon için açıklanan ilk çıkış tarihi 2019 yılının sonları olarak belirlenmişti. Fakat daha sonra Tesla tarafından gönderilen bir e-posta tamamen elektrikli kamyonun sınırlı üretimine 2020 yılının ikinci yarısında başlanacağı belirtilmişti. E-postada ayrıca aracın kış test programına yakında başlamasının planlandığı söylenmişti. Gönderilen E-posta’nın içeriği ise şu şekildeydi: “Kısa vadede kamyonların soğuk havalarda ve düşük çekiş koşullarında performansını doğrulamak için birkaç hafta boyunca kış testleri yapılacak.”

Tesla, piyasaya sürmeye hazırlandığı elektrikli kamyonu için çalışmalarını ve testlerini hala sürdürüyor. 2020 yılının ikinci yarısında sınırlı bir şekilde olsa da üretimine başlanacağı bilinen model, kış testinden dönerken görüntülendi.

Sıra dışı tasarımıyla standart kamyonlardan ayrılan Tesla Semi Truck, 0-100 km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabilecek. Ayrıca Tesla’nın açıkladığı verilere göre elektrikli TIR, 40 ton yükle birlikte 0-100 km/s hızlanmasını 20 saniyede olacak.

480 ve 800 kilometre menzilli olmak üzere iki farklı versiyonla geleceği söylenen Tesla elektrikli kamyon, Model 3’e güç veren motorlara dayanan dörtlü bir motor teknolojisine benzer bir teknoloji ile gelecek.

Tesla Semi Truck Hakkında

Tesla Semi, Tesla Motors tarafından üretilmesi planlanan bataryalı elektrikli ağır tır modelidir. Araç, ilk olarak Kasım 2017’de tanıtılmış olup 2020 yılında piyasaya sürülmesi planlanmaktadır.

Tesla, başlangıçta Semi’nin tam şarjda 805 km’lik bir menzile sahip olacağını ve yeni aküleri ile güneş enerjili bir “Tesla Megacharger” şarj istasyonunu kullanarak 30 dakikada %80’lik bir şarjın ardından 640 km boyunca çalışabileceğini açıkladı. Tesla CEO’su Elon Musk, Semi’nin karayolunda yarı otonom sürüşe izin veren Tesla Autopilot ile standart olarak geleceğini söyledi. Kaynak: Wikipedia

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz