Volvo Otomobil Geri Çağırma Rekoru Kırdı

Volvo Geri Çağırma
Volvo Geri Çağırma

İsveçli otomobil üreticisi Volvo, dünyanın en güvenilir otomobil üreticisi listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Fakat Volvo bir güvenlik problemi nedeniyle dünya çapında birçok aracını geri çağırmak durumunda kaldı. Volvo geri çağırma rekorunu kırdı yaklaşık 730 bin aracını geri çağırdı.


İsveçli otomobil devi Volvo’nun bazı modellerinin otonom acil fren sisteminde bulunan arıza nedeniyle 736 bin aracını geri çağırdığı aktarıldı. Volvo Otomobil Basın Sorumlusu Stefan Elfström, geri çağrılan modeller arasında V40, V60, V70, S80, XC60 ve XC90’ların olduğu belirtti.

Volvo Geri Çağırma Nedeni Otonom acil fren sistemi nedir?

Otonom acil fren sistemi, sürüş halindeyken karşınıza çıkan bir engele tepki vermemeniz durumunda önce sesli olarak uyarıda bulunuyor, sonrasında hala bir tepki verilmezse otomatik olarak fren yapıyor.

Volvo Otonom Acil Fren Sİstemi (AEB) Videosu: Volvo XC90 modelinin 70 km/s hızla yapılan otonom acil fren sisteminin testi.

Otonom acil fren sistemi problemi, geçtiğimiz yıl bir XC60 modelini test eden özel bir firma tarafından ortaya çıkarıldı. Test ekibi, Volvo XC60 modelinin önüne çıkan objeler karşısında birçok kez otomatik fren yapmadığını fark etti. Test sonuçlarını yayımlayan test şirketi, üzerinde çalıştığı XC60’ı Volvo’nun İsveç’teki merkezine iade etti. Konuyla ilgili hemen harekete geçen Volvo yetkilileri, bahsi geçen Otonom acil fren sistemi probleminin Ocak 2019 tarihinden beri üretilen tüm modellerde olduğunu belirledi. Bu modeller arasında S60, S90, V60, V60 Cross Country, V90, V90 Cross Country, XC40, XC60 ve XC90’ın olduğu açıklandı. Volvo bu nedenle kullanıcılarından araçlarını geri getirmelerini istediklerini açıkladı. Araçlar, Göteburg’da bulunan Volvo merkezinde toplanıyor.

Hangi Volvo Modelleri Geri Çağrılıyor?

Volvo, S60, S90, V60, V60 Cross Country, V90, V90 Cross Country, XC40, XC60 ve XC90 model araç sahiplerinin, araçlarını geri getirmeleri gerektiği belirtiliyor. Volvo, şimdiye kadar geri çağırmaya konu olan araç sahipleri tarafından herhangi bir yaralanma veya kaza raporu gelmediğini açıkladı. Ayrıca İsveçli otomobil üreticisi, otonom acil fren sistemi arızası tespit edilen araçların ücretsiz onaracağını ve araç sahiplerine gerekli bilgilendirmelerin yapılacağını aktardı.İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın