AK Parti’nin Kurucularından Prof. Dr. Burhan Kuzu Vefat Etti

AK Parti’nin kurucularından eski milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, hayatını kaybetti.


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ”Saygın siyasetçimiz, hukukçu ağabeyimiz Prof. Burhan Kuzu’yu 17 Ekimden beri tedavi gördüğü COVID-19 sebebiyle kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve camiamıza başsağlığı diliyorum. Salgın, bizi yakınlarımızdan, yeri doldurulamaz insanlardan ayırmaya devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Burhan Kuzu´nun tedavi gördüğü Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden şu açıklama yapıldı: Hastanemizin yoğun bakımında bir süreden beri COVID-19 nedeniyle tedavi görmekte olan 22, 23 ve 24. Dönem Milletvekili ve Anayasa Komisyonu eski başkanı Sayın Burhan Kuzu, yoğun çabalara rağmen kurtarılamayarak bu gece sabaha karşı saat 04:00’da vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Yaklaşık iki haftadır corona virüsü tedavisi gören Burhan Kuzu 65 yaşındaydı

Burhan Kuzu Kimdir?

Anayasa hukukçusudur. 30 yıl kadar İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapan Kuzu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin kurucuları arasında yer alır. TBMM’de 22, 23, 24 ve 26. dönemlerde AKP İstanbul milletvekili olarak yer almış; 22., 23., 24. dönemlerde mecliste Anayasa Komisyonu başkanlığını yürütmüştür. Türkiye’de parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçiş döneminde önemli rolü olmuştur.

1 Ocak 1955 tarihinde Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdu. Babası Ali Rıza Bey, annesi Zahide Hanım’dır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden okudu. Stajyer kaymakam olarak çalıştı. Akademik hayata devam ederek 1998 yılında profesör unvanı aldı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyeliği ve başkanlığı görevlerini yürüttü. Akademik araştırmalar çerçevesinde Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yer aldı. Meslekî alanda çok sayıda makale ve kitap yayımladı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında üyelik ve yöneticilik yaptı. Bir süre Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde öğretim üyeliği yaptı.  Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesinde misafir öğretim üyesi olarak ders vermiştir.

Evli ve iki çocuk babası olan Kuzu, Fransızca bilmekteydi.

 Burhan Kuzu Siyasi Yaşamı

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisinin (AK Parti) kurucu üyesi olarak aktif siyasete başladı. Partinin ilk Demokrasi Hakem Kurulu başkanı oldu.

Sadece iki partinin meclise girebildiği 2002 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. 2007 ve 2011 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti İstanbul milletvekili olarak tekrar meclise giren Kuzu, partisi içinde uygulanan üç dönem kuralına takıldığı için Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde aday olamadı.  Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) Anayasa Komisyonu üyeliği yaptı.

1 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz