TOGG Kullanıcı Laboratuvarı, Bilişim Vadisi’nde Faaliyete Geçti

yerli otomobil kullanici laboratuvari bilisim vadisinde faaliyete gecti
yerli otomobil kullanici laboratuvari bilisim vadisinde faaliyete gecti
Abone Ol  


Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun yapımı tüm hızıyla sürüyor. Son olarak TOGG teknolojilerinin inceleneceği, test edilip deneyimleneceği Kullanıcı Laboratuvarı, Bilişim Vadisi’nde faaliyete geçti.

Türkiye’nin Otomobili için çalışmalar, tanıtımının gerçekleştirildiği 27 Aralık 2019’dan bu yana aralıksız devam ediyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Twitter hesabından yapılan açıklamada, TOGG teknolojilerinin inceleneceği, test edilip deneyimleneceği Kullanıcı Laboratuvarı’nın, Bilişim Vadisi’nde faaliyete geçtiği belirtildi.

4 Bin 300 Kişiye İstihdam Sağlanacak

Geçtiğimiz yıl başlanan yerli otomobil TOGG Gemlik fabrikasının inşaatının 18 ayda tamamlanması öngörülüyor. İnşaatın bitmesinin ardından fabrikada çalışacak binlerce kişi iş sahibi olacak. Peki TOGG fabrikasında kaç kişi çalışacak? Yerli otomobil TOGG fabrikasının inşaatında çalışacak kişi sayısı ise 2 bin kişi olarak açıklandı. İşletme aşamasında 2023 yılı için 2 bin 420, 2032 yılına kadar da 4 bin 323 kişinin çalıştırılması bekleniyor.

İlk Otomobil 2022’nin Son Çeyreğinde Banttan İnecek

TOGG Gemlik Tesisi’nin üst yapı çalışmaları Yapı Merkezi tarafından Ocak 2021’de başlatıldı. Tesis 1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilecek ve tam kapasiteye ulaştığında 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. İlk seri otomobil, 2022 yılının son çeyreğinde banttan inecek. Üretim başlangıcında yerlilik yüzde 51 olacak.

2025 yılında yerlilik oranı yüzde 68’e kadar ulaşacak. 2030 yılına kadar ortak platformda elektrikli ve bağlantılı 5 farklı model üretilecek. Türkiye’nin küresel rekabette akıllı teknolojiler üreten markası olma hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdüren TOGG, üretime başlayacağı 2022 yılı itibarıyla Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacak.

TOGG Hangi Modellerde Üretilecek?

İlk etapta SUV üretiminin yapılacağı yerli otomobil fabrikasında daha sonra sedan otomobil üretimine de başlanacak. TOGG sedan üretilecek mi araştırması yapan vatandaşların beklentileri 2022 yılından sonra gerçekleşmesi bekleniyor. Peki TOGG hatchback üretecek mi, TOGG mini one üretecek mi? Açıklanan bilgiler arasında yerli otomobil TOGG’un üretim planında sadece SUV ve Sedan modelleri yer alıyor. Peki TOGG’un özellikleri neler?

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz