Çin’de 9 Aylık Otomobil Satışları 18.6 Milyonu Geçti

cinde aylik otomobil satislari milyonu gecti
cinde aylik otomobil satislari milyonu gecti

Çin Otomobil Üreticileri Birliği (CAAM) tarafından yapılan açıklamaya göre; ülkede otomobil satışları, 2021 yılının ilk dokuz ayında yıllık yüzde 8.7 artışla 18.62 milyon adede ulaştı. Verilere göre, otomobil üretimi son üç çeyrekte yıllık yüzde 7.5 artışla 18.24 milyon adede yükseldi. Binek araç satışları da ocak-eylül döneminde yıllık yüzde 11’lik artışla 14.86 milyon adede ulaştı.

Dernek, Çin’in sanayi kuruluşlarının istikrarlı ekonomik gelişme ile toparlanmaya devam ettiğini, ancak otomobil endüstrisinin çip arzı sıkıntısı, yüksek lojistik maliyetleri ve diğer faktörlerin baskısı ile karşı karşıya kalmaya devam ettiğini söyledi. Bu nedenle eylül ayında, otomobil satışları yıllık yüzde 19,6 düşüşle yaklaşık 2,07 milyon adede ulaştı.

CAAM verilerine göre, özellikle geçen ay yenilenebilir enerjili araç üretimi ve satışı sırasıyla 353 bin ve 357 bin adede ulaştı ve her ikisi de yıllık yüzde 150’lik bir büyüme kaydetti. Ocak-eylül döneminde ise bu gruptaki araçların satışları yıllık yüzde 190 artışla yaklaşık 2.16 milyon adede ulaştı.

Ülkenin otomobil ihracatı ilk dokuz ayda bir önceki yıla göre yüzde 120 artarak 1,36 milyon adet oldu. CAAM, ülkenin ekonomik kalkınmasının kalkınma ivmesini pekiştirmeye devam etmesi nedeniyle son çeyrekte Çin’in otomobil talebinin sabit kalması beklendiğini söyledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz