DS Automobıles, Formula E’nin 9. Sezonu İçin Stoffel Vandoorne’u Takıma Katıyor

DS Automobiles Formula Enin Sezonu Icin Stoffel Vandoorneu Takima Katiyor
DS Automobıles, Formula E'nin 9. Sezonu İçin Stoffel Vandoorne'u Takıma Katıyor

DS Penske Formula E Takımı, pilot Jean-Eric Vergne ile yoluna devam etmenin yanı sıra 2022-2023 sezonu için son dünya şampiyonu Stoffel Vandoorne’u takıma kattığını duyurdu. DS Automobiles, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın önümüzdeki dört sezonu için Penske Autosport ile iş birliği yapacak.

ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası’nın 8. sezonu Seul’de yapılan yarış ile ikinci nesil araçların pistteki son turlarını atmasıyla tamamlandı. İkinci nesil dönemi boyunca, DS Automobiles tarafından yarışa katılan elektrikli araçlar, iki pilotlar şampiyonluğu ve iki takımlar şampiyonluğu elde ederek bu alandaki en başarılı marka ve araç unvanını elde etti. Fransız takım, bu dönem zarfında 10 birincilik, 15 pole pozisyonu ve 28 podyum başarısına sahip oldu.

Dünya şampiyonu Stoffel Vandoorne ve Formule E tarihindeki tek çifte dünya şampiyonu olan Jean-Eric Vergne birlikte yarışacak. Takıma katıldığından bu yana çok sayıda zafer ve podyum elde eden “JEV”, üst üste beşinci sezonda da Fransız takımda yer alıyor.

DS Automobiles, dünyanın dört bir yanındaki sokak pistlerinde edindiği deneyimler, yollarda günlük kullanım için geliştirilen mevcut ve gelecekte yollara çıkacak elektrikli araçların üzerinde çalışan takımlara bilgi kaynağı oluyor. DS Automobiles, Penske Autosport, Stoffel Vandoorne ve Jean-Eric Vergne ile daha fazla dünya şampiyonluğu kazanmayı hedeflerken 2024’ten itibaren yalnızca elektrik gücüne dayanacak olan en yeni araçlara teknolojik destek sağlıyor.

DS Performance Direktörü Thomas Chevaucher; yeni bir birlikteliğin başlangıcının önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“DS Performance olarak hepimiz Penske Autosport ile bu yeni maceraya başlamak için sabırsızlanıyoruz. Ve bu ortaklığa, takıma iki dünya şampiyonunu katarak mümkün olan en iyi şekilde başlıyoruz. Stoffel ve Jean-Eric sayesinde muhtemelen en iyi kadrolardan birine ve aynı zamanda griddeki en hızlı pilot ikilisine sahibiz. DS Performance’ın güç aktarma organları ve yazılım uzmanlığıyla zafer ve şampiyonluk avına devam etmek için ideal bir konumdayız.”

Penske Autosport’un kurucusu ve sahibi Jay Penske ise “Mükemmellik arayışımızdaki tutkularımızı paylaşan ikonik bir otomotiv markası olan DS Automobiles ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz. Bu, ekibimiz için önemli bir dönüm noktası ve yıllardır dört gözle beklediğimiz bir şey. Performans ve başarı arayışımızdaki teknolojik sınırları birlikte zorlayacağız. Dünya şampiyonu pilot Stoffel ve iki kez şampiyon olan Jean-Eric ile griddeki en güçlü kadrolardan birine sahip olduğumuzdan eminim.” dedi.

Son Formula E dünya şampiyonu Stoffel Vandoorne ise takıma katılacağı için duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi:

“Mercedes’te geçirdiğim dört yılın ardından benim için büyük bir değişiklik olacak ama takımla çalışmaya başlayacağım için çok heyecanlıyım. DS geçmişte iki kez pilotlar ve takımlar şampiyonluklarını kazanarak mükemmel sonuçlar elde etti. Bu iyi bir rekor ve umarım çok geçmeden ben de bu başarılara katkıda bulunabilirim. Formula E’deki tek çifte şampiyonla birlikte yarışmak da büyük bir zevk.”

Yeni sezon için güçlü kadrolardan birini oluşturacaklarını öne süren Vandoorne, “Şu anda 3. nesil araçla tam hazırlık modundayız ve ben de yeni takımımla yeni bir hikayeye başlıyorum. Bunlar önümüzdeki yıllar için heyecan verici iki görev. Kesin olan şu ki piste geri dönmek, dünya şampiyonluğu unvanımı korumak için savaşmak ve birçok kupa almak için sabırsızlanıyorum.” açıklamasında bulundu.

2018 ve 2019 Formula E şampiyonu Jean-Eric Vergne ise “DS ile macerama devam edeceğim için son derece mutluyum. Birlikte katıldığımız ilk yarış 2015 yılındaydı ve birlikteliğimizin Formula E tarihinde büyük bir etki yarattığına inanıyorum. DS ve birkaç yıldır benimle birlikte olan harika mühendisleriyle 28 podyum, 10 birincilik elde ettik ve elbette iki kez pilotlar ve takımlar şampiyonluklarını kazandık. Bu sezonlar boyunca takımla hem insani hem de sportif düzeyde gerçekten güçlü bir ilişki ve güven inşa ettik.” şeklinde konuştu.

DS Automobiles CEO’su Beatrice Foucher de yeni iş birliğiyle ilgili olarak “Dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerde gerçekleştirilen yarışları ve karbon nötr sertifikasıyla Formula E, küresel motor sporlarındaki en heyecan verici ve ileri dönük rekabetlerinden biri. Bu yeni dönemde yarış dünyasında gerçek bir uluslararası marka olan Penske Autosport ile bir ortaklık kurmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Jean-Eric Vergne ve Stoffel Vandoorne’u takıma katmaktan dolayı gurur duyduklarını söyleyen Foucher, “Formula E’deki deneyimimiz, müşterilerimize en iyi ürünü sunabilmek için yarış araçlarımızdaki teknolojiyi günlük yol araçlarımıza aktarmamıza yardımcı oldu. Elektrifikasyon, kuruluşundan bu yana markanın stratejisinin tam merkezinde yer alıyor. Bu avangart ruh DNA’mızın derinliklerine işlediği için, 2024’ten itibaren yalnızca yüzde 100 elektrikli otomobilleri piyasaya sürerek sınırları zorlamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

DS Automobiles’in Formula E’deki başarıları ise şöyle: “89 yarış, 4 şampiyonluk, 15 zafer, 44 podyum, 21 pol pozisyonu”

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz