Motor sporları, Olimpiyat Oyunları’na dahil olabilir

f olmyp

Motor sporları, 2028 Los Angeles Olimpiyatları’na dahil edilmek için değerlendiriliyor

Amerikan Futbolu Federasyonu başkanı, Los Angeles 2028 Olimpiyatları’na eklenecek olan yeni sporların önümüzdeki haftalarda açıklanacağını söyledi. Yeni sporların olimpiyata dahil olması için Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) bu kararı Ekim ayında Mumbai’de yapılacak toplantısında onaylaması gerekecek.

Motor sporları, olimpiyatlara dahil edilmek için değerlendirilen sporlardan biri. Motor sporları, daha önceki olimpiyatlarda tam anlamıyla boy gösterememiş olsa da, bu durumun eksikliğinin tüm sevenleri tarafından hissedilmesi ve motor sporları topluluğunun fazlalaşması sebebiyle 2028 Los Angeles Olimpiyatları’na katılmaları mümkün olabilir.

Motor sporlarının olimpiyatlara dahil edilme olasılığı, FIA’nın kendi motor spor olimpiyatları dışında yapılan olimpiyatlarda elektrikli karting yarışmalara dahil edilmesinden kaynaklanıyor. İlk olarak 2018 Yaz Gençlik Olimpiyatları’nda bir yarışma olarak dahil edilen elektrikli karting, 2020 yılında da bir kez daha düzenlendi.

Elektrikli kartingin olimpiyatlara dahil olmasının birkaç nedeni var. Birincisi, elektrikli kartingin emisyon düşüklüğü ve gürültünün neredeyse hiç olmaması, olimpiyat organizatörleri ve düzenlenen ülkeler tarafından daha kolay kabul edilebilir bir seçenek yapıyor. İkincisi, elektrikli kartingin genç yaştaki sürücülere trafik güvenliği mesajı yayma potansiyeli var.

Elektrikli kartingin olimpiyatlara dahil edilip edilmeyeceği, Ekim ayında yapılacak IOC toplantısında karara bağlanacak. Motor sporları severler, bu kararın olumlu olmasını umuyor.