Cadillac’ın yeni elektrikli aracı görücüye çıktı: Optiq

cadillac optiq

Cadillac Optiq: Elektrikli SUV Piyasasında Yeni Bir Rakip

Cadillac, elektrikli araç segmentinde iddialı modeller sunmaya devam ediyor. Lyriq ve Escalade IQ gibi SUV modellerinin yanı sıra Celestiq gibi bir sedan modeli de piyasaya süren marka, şimdi de daha küçük boyutlu bir SUV modeli ile karşımıza çıkıyor. Cadillac Optiq adını taşıyan bu model, “iq” isimlendirmesini kullanan diğer elektrikli araçların tasarım dilini yansıtıyor. İşte Cadillac Optiq hakkında bilmeniz gerekenler:

Cadillac Optiq’in Tasarımı Nasıl?

Cadillac Optiq, ilk bakışta küçük gövdesine rağmen abileri Celestiq ve Lyriq’ten esinlenmiş bir tasarıma sahip olduğunu gösteriyor. Ön ve arka farlar, ızgara, tampon ve bagaj kapağı gibi detaylar, Cadillac’ın elektrikli araçlarının ortak özelliklerini taşıyor. Özellikle şelaleyi andıran iki parçalı stop lambaları, arka tasarıma dinamik bir hava katıyor.

Cadillac Optiq’in Teknik Özellikleri Neler?

Cadillac Optiq, henüz teknik özellikleri açıklanmamış bir model. Ancak, GM’in Ultium platformunu kullanan diğer araçlardan yola çıkarak bazı tahminlerde bulunmak mümkün. Örneğin, modelin boyutlarının Chevrolet Equinox EV ile benzer olduğunu söyleyebiliriz. Her iki model de yaklaşık 4.83 m uzunluğa sahip.

Bu da bize, Optiq’in Equinox EV ile aynı motor ve batarya seçeneklerine sahip olabileceği ipucunu veriyor. Eğer bu doğruysa, Optiq tek şarjla 482 km menzil sunacak ve 214 bg güç önden-çekiş ve 295 bg güç dört tekerlekten çekiş konfigürasyonlarına sahip olacak.

Cadillac Optiq Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Cadillac Optiq, henüz resmi olarak tanıtılmamış bir model. Bu nedenle, ne zaman satışa çıkacağı veya hangi ülkelerde satılacağı konusunda net bir bilgi yok. Ancak, Cadillac’ın elektrikli araç segmentinde rekabet gücünü artırmak istediğini düşünürsek, Optiq’in önümüzdeki yıl içinde piyasaya sürülmesi olası görünüyor.