Mini, “eğlenceli” modellerin EV çağında da yaşayacağını düşünüyor

mini electric

Mini, Elektrikli Araçlarda da “Eğlence” Vadediyor

Mini, John Cooper Works (JCW) adını verdiği performans odaklı modellerini elektrikli araç çağında da sürdüreceğini açıkladı. Markanın yetkilileri, elektrikli JCW modellerinin de Mini’nin karakteristik go-kart hissini yaşatacağını söyledi.

JCW, Mini’nin Alt Markası Olarak Devam Edecek

JCW, 2002 yılında Mini Cooper için sunulan bir bayi opsiyonu olarak ortaya çıktı. Bu paket, araca yeni bir egzoz sistemi, ECU kalibrasyonu ve bazı performans parçaları ekledi. Son yıllarda ise JCW, BMW M gibi, Mini’nin en güçlü araçları için bir alt marka haline geldi. Mini, elektrikli araçlara geçiş yaparken, JCW’nin de varlığını koruyacağını duyurdu.

Mini Amerika Başkan Yardımcısı Mike Peyton ve Global Ürün Başkanı Christian Wehner ile yapılan bir röportajda, markanın elektrifikasyon stratejisinde JCW’nin önemli bir rol oynayacağı belirtildi.

Wehner, “John Cooper Works, markamız için çok değerli, tabii ki hedefimiz JCW’yi elektrik çağında da sürdürmek.” dedi. Peyton ise, “Üzerinde çalıştığımız projeler var, çünkü yüksek performanslı bir elektrikli araç konsepti JCW’ye çok uygun.” ifadelerini kullandı.

Elektrikli JCW, Go-Kart Hissini Sunacak

Elektrikli JCW modellerinin, ağır batarya paketleriyle birlikte, Mini’nin go-kart hissini nasıl sağlayacağı merak konusu. Wehner, hedeflerinin sadece en iyi ivmelenmeyi değil, güç ve çeviklik arasında en iyi dengeyi kurmak olduğunu söyledi.

Wehner, “Her elektrikli araç iyi bir ivmelenmeye sahip, ama hepsi go-kart eğlencesi sunabiliyor mu? Elbette hayır. Çünkü aracın ağırlığı, direksiyon hissiyatı ve içinde olmanın hissettirdikleri de önemli.” dedi.

Elektrikli JCW modellerinin piyasaya çıkışı, içten yanmalı modellerin sonu anlamına gelmiyor. Wehner, BMW Grubu’nun 2030 yılında yüzde 50 elektrikli üretime geçeceği zamana kadar, 4 farklı benzinli motorun (4 tane de elektrikli) JCW modellerinde kullanılacağını söyledi.