Elektrikli Araçlar İçin Şarj Haritası (Elektrikli Araç Şarj İstasyonları) – Türkiye’deki tüm elektrik araç şarj istasyonlarını markaları ayırt etmeden Google Maps’i kullanarak harita üzerine işledik. Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Haritasını daha detaylı incelemek için aşağıdaki haritaya tıklayınız. Elektrikli araba şarj yerleri ve elektrikli araba şarj noktalarını aşağıdaki haritalara sizler için ekledik:

Günümüzde elektrikli araçlar oldukça yaygınlaşmaya başladı. Bu yaygınlaşma beraberinde bazı ihtiyaçları da getirdi. Elektrikli araç şarj istasyonları Türkiye için oldukça yeni bir teknoloji fakat daha adım başı elektrikli şarj istasyonu bulmak pek mümkün değil. Evet araçlarda navigasyon istemi otomatik olarak size en yakın istasyonu gösteriyor olabilir fakat çoğu kullanıcı aracının navigasyonunu kullanmak yerine cep telefonundan bakarak e şarj noktasına gitmeyi tercih ediyor. Bunun için sizlere Elektrikli Araçlar İçin Şarj Haritası (Elektrikli Araç Şarj İstasyonları) hazırladık.

Şarj İstasyonu Nedir?

Herkesin evinde yada garajında yüksek amperli elektriğe sahip olması beklenemez. Evlerde genellikle tek fazlı (monofaze) bağlantı kurabiliyor ve bu nedenle elektrikli aracın şarj süresi 10 saate kadar ulaşıyor. Ancak çok fazlı bağlantı sağlanırsa 20 dakika gibi kısa bir süre de 100 kilometre gidecek kadar aracını şarj edebilirsin. Ayrıca birçok marka kendi otomobillerine ücretsiz şarj istasyonu hizmeti sunuyor. Örneğin; BMW marka elektrikli bir otomobil aldığında markanın şarj istasyonlarını ücretsiz olarak kullanabiliyorsun.

Elektrikli Otomobil Nasıl Şarj Edilir?

Elektrikli otomobiller üretilirken yaşanan en büyük sorun bataryadır. Bir zamanlar  bataryalar büyüklükleri, ağırlıkları ve içlerinde bulunan kimyasallar nedeniyle  elektrikli otomobillerin üretimini neredeyse imkansız hale getiriyordu. Ancak nikel bazlı çalışan piller yerine doldurulabilir ve lityum ile çalışan piller geliştirildi. Elektrikli otomobillerin önemli bir bölümü ve neredeyse günlük hayatta kullandığın şarj edilebilir tüm teknolojik aletler lityum iyon piller gibi çalışmaktadır. Elektrikli otomobillerde de göreceğin bu batarya tipinde en önemli konu şarjdır ve batarya doluluk oranı %20’nin altına düşmeden şarj edilmelidir. Bunun temel nedeniyse lityum pillerin tek bir yapı yerine hücreler halinde olmasıdır. Eğer pil sonuna kadar biterse pilin bazı hücreleri yok olmaktadır. Bu nedenle elektrikli bir otomobil alırsan batarya bitene kadar aracı kullanmamalısın. Markalara ve modellere göre değişse bile genellikle elektrikli araçlar ev tipi priz ile 8 saatte şarj olmaktadır. Şarj istasyonlarında ise süre bazı modellerde 1 saate kadar düşmüştür.

Lejant

Hazırlayan: Otonomhaber