Tesla Kazasında Yeni Gelişme

Tesla Kazasında Yeni Gelişme

Tesla Kazasında Yeni Gelişmeler Ortaya Çıktı. Apple firmasında mühendis olarak çalışan Walter Huang’ın 2018 yılında hayatını kaybetmesine neden olan trafik kazasıyla ilgili yeni gelişmeler ortaya çıktı. Ölen mühendisin avukatı, yaptığı bilgilendirmede Huang’ın kazanın sabahında Tesla marka otomobilinde otonom sürüş sisteminde sorun olduğunu söylediğini açıkladı.


Walter Huang, her gün iş yerine sahip olduğu Tesla Model X aracı ile gidiyordu ve aracının otonom sistemlerini de sürekli kullanıyordu. Hatta Huang, vahim kazanın sabahında eşine, aracının yoldayken belirli bir bölgede yoldan çıkma eğilimi gösterdiğinden bahsetmişti. Ancak bu kaza ile ilgili yaşanan olayların bu kadarla da sınırlı olmadığı ortaya çıktı.

Tesla Model X’in kaza yaptığı ve Apple mühendisinin hayatını kaybettiği kaza, “U.S. 101” karayolunda gerçekleşmişti. Mahkemeye sunulan delillere göre bu yolun belirli bir kısmında navigasyon hatası bulunduğunu. Yani Tesla’nın navigasyon sisteminde bulunan bir hata olduğunu ve tam da kazanın gerçekleştiği bölgede problem olduğu belirlendi.

İdialara göre Huang, daha önceki yolculuklarında da aracının istem dışı yön değiştirdiğini fark ederek aracını Tesla servisine götürmüştü. Ancak Tesla servisi, herhangi bir sorun tespit edememişti ve Tesla Model X, herhangi bir işlem yapılmadan sahibine teslim edilmişti.

Daha önce de U.S 101 karayolunun aynı bölgesinde, en az beş kazanın yaşandığı biliniyor. Yapılan açıklamalara göre bu kazaların olmasının en büyük nedenlerinden biri, yol üzerinde bulunan beton bloklar. Hem Tesla’nın yaptığı kazada hem de diğer kazalarda, araçlar beton bloklara çarpmıştı. Ancak Tesla Model X’te otonom sürüş özelliği olmasına rağmen bu beton bloğa 117 kilometre hızla nasıl çarptığı konusu, henüz tam olarak ortaya çıkmadı.

ABD’nin Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu, 25 Şubat’ta bir toplantı düzenleyecek ve bu toplantıda Tesla kazasının nasıl gerçekleşmiş olabileceği tartışılacak. Bu toplantının Walter Huang canına mal olan kazayı aydınlatması bekleniyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın