Antifriz Nedir? Antifriz Nasıl Eklenir?

Antifriz Nedir Antifiriz Nasıl Eklenir Kaç Litre Antifriz Koymalıyız

Antifriz Nedir Antifriz Nasıl Eklenir


Antifriz, kullanım alanları bakımından, sıfır derecenin altına inilse dahi araçlarda donmayı önleyen bir maddedir. Otomobillerde kış aylarında kullanılan antifriz, soğutma sistemini pas ve aşınmadan da korumaktadır. İşte,Antifriz Nedir Antifriz Nasıl Eklenir Sorularının cevabı ve detaylı bilgiler

Antifriz Nedir Antifriz Nasıl Eklenir

Donma noktasını düşürmek için motorun soğutma sistemindeki suya eklenen sıvıya antifriz denir. Antifriz sıvısı sayesinde aracın soğutma suyunun, soğuk hava koşullarında donması engellenir. Araçta bu su donarsa, radyatör ve diğer bileşenlerde ciddi hasarlara sebep olur, böylece hasar alan aracın tamir edilmesi anlamına gelir. Su pompası, silindir ve piston, krank arızası arızalanacak parçaların bazılarıdır.

Antifriz suyun donmasını önlediği gibi, suyun aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olan bir maddedir. Kısaca motor soğutma suyunun kaynama noktasını yükseltir. Yani sadece soğuk havalarda değil, sıcak havalarda da antifriz kullanılmalıdır. Ayrıca motorunuzu korozyona (kireçlenme, paslanma) karşı korur, ısı transferine yardımcı olur.

Dört Farklı Antifriz Çeşidi Vardır

 • Organik Antifriz (OAT)
 • Hibrit Organik Antifriz (HOAT)
 • Nitritli Organik Antifriz (NOAT)
 • İnorganik Antifriz (IAT)

Organik Antifriz: İçerisinde organik asitlerden oluşan bileşenler vardır. Yaklaşık olarak 200 bin km ve 250 bin km ve 5 yıl kadar dayanıklılığı vardır. Eğer motor malzemeniz demir ve alüminyum ise korozyon korumasında yeterli olmamaktadır. Yani motorun kireç ve paslanmasına karşı çok başarılı olduğu söylenemez.

İnorganik Antifriz: Demirden ve alüminyumdan imal edinmiş motor parçalarından koruma sağlar. Fakat organik antifriz gibi korozyon korumasında etkili değildir. Ömrü 2 yıl kadardır. 35.000 km ve 55.000 km arasında etki gösterir.

Hibrit Organik Antifriz: İnorganik ve organik antifriz bileşenlerinin toplamından oluşur. Pembe, kırmızı ve turuncu renkleri vardır. İnorganik ve organik antifriz modellerine oranla daha iyi performans sağlar. Ömrü yaklaşık olarak 5-6 yıldır diyebiliriz. Korozyon koruması da daha yüksektir.

Nitritli Organik Antifriz: Diğer antifriz modellerine oranla koruması ve dayanıklılık açısından yüksektir. Tabi fiyatı da oldukça yüksektir. Genelde ağır iş makinelerinde kullanılır. 1 milyon km kadar koruma gücü vardır.

Antifriz Nasıl Eklenir?

Radyatör suyuna antifriz eklemek doğru yapıldığında çok karmaşık bir işlem değildir. Aşağıdaki adımları takip ederek aracınıza antifriz ekleme işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 1. İlk olarak güvenliği sağlamak için motorun soğuduğundan tamamen emin olmalısınız.
 2. Araç kaputunu açtıktan sonra ızgaraya benzeyen radyatörü bulmalı ve daha sonra yedek su kapağı ile radyatör kapağını da açmalısınız.
 3. Radyatörün alt kısmında bulunan tahliye kapağını açtıktan sonra içerideki tüm suyu boşaltmak gerekmektedir. Boşaltma işleminden sonra kapağı sıkıca kapatmayı ihmal etmemelisiniz.
 4. Antifrizi içeriye dökmeye başlayabilirsiniz.
 5. Döktüğünüz antifrizin üzerine karışım yapabilmek için saf su ekleyebilirsiniz.
 6. Radyatör bölümünün tamamen dolduğu andan sonra aracınızın motorunu çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Motor çalışır haldeyken kaputun başına tekrar geçmeli ve çalışan motor sebebiyle radyatörde oluşabilecek su kayıplarını dengelemek için su eklemeye devam etmelisiniz.
 7. Suyun normal seviyelere geldiğini gördüğünüz an su ekleme işlemini mutlaka sonlandırın.
 8. Radyatör kapağını tekrar kapatıp, antifriz işlemini tamamlayabilirsiniz.

İşlemi tamamlayabilmek için sadece tahliye kapağı ve radyatör kapaklarının aracınızın hangi bölümünde olduğunu öğrenmeniz yeterli olacaktır. Fakat çoğu sürücü farklı antifriz seçenekleri arasından hangisini tercih etmesi gerektiği konusunda sorun yaşamaktadır. Antifriz seçimi yapılacağı zaman renge göre değil, türe göre hareket edilmelidir. Organik, inorganik ve hibrit antifriz olarak adlandırılan antifriz çeşitleri fiyatları, üretim malzemeleri ve kullanım alanları birbirinden farklıdır.

Kaç Litre Antifriz Koymalıyız?

Antifriz seviyesini düzenli olarak kontrol etmelisiniz özellikle soğuk havalarda antifriz çok önemlidir. Tabi ki antifriz saf olarak araca koyulamıyor. Kaliteli bir su ile belirli bir oranda karıştırıp aracınıza eklemeniz gerekiyor işte Antifriz-Su Oranı tablosu

Antifriz-Su Oranı

En Düşük Koruma SıcaklığıAntifriz (%)Su (%)
-401000
-359010
-278020
-227030
-186040
-135050
-94060
-63565
-42080

-2

10

90

Oranı belirlemek için boş su şişesi gibi üstünde litre bilgisi bulunan şişeler kullanabilirsiniz.

Aracınıza kaç litre antifriz konmalı konusunda ise yaşadığınız ülkenin ya da bölgenin durumuna göre belirleme yapılması gerekir. Bazı bölgelerde sadece antifriz kullanılırken bazı bölgelerde ise saf su ve antifriz karışımı birlikte kullanılmaktadır. Genelde antifriz ürünlerinin üzerinde önerilen oran %50-%50 oranıdır. Yani yüzde 50 antifriz, yüzde 50 su konulmasıdır.

OtonomHaberİlk yorum yapan olun

Yorumunuz