BMC Zırhlı Pikap TULGA Modelinin Son Hali Görüntülendi

BMC Tulga

BMC Yönetim Kurulu üyesi Taha Yasin Öztürk tarafından yapılan açıklamada BMC Zırhlı Pikap TULGA Modelinin Son Hali Görüntülendi.


Taha Yasin Öztürk, “İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte iç güvenlik personellerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak üretmiş olduğumuz Türkiye’nin ilk ve tek yerli zırhlı pikap (4×4) aracı olan TULGA’nın son halinin sunumunu İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Sayın Orgeneral Arif Çetin, İçişleri Bakan Yardımcılarımız ve değerli Emniyet Mensuplarımıza gerçekleştirdik.”

Teknofest 2019’da Tanıtılmıştı

Türkiye’nin önemli kara aracı üreticilerinden BMC, ürün yelpazesindeki araçlara pikap (pickup) ile bir yenisini ekleyerek Teknofest 2019’da tanıtmıştı. BMC Yönetim Kurulu Üyeleri Talip Öztürk, Taha Yasin Öztürk ve BMC İcra Kurulu Başkanı Bülent Denkdemir’den araç hakkında detaylı bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, BMC’nin yeni pikapını yakından inceleyerek gerçekleştirdiği test sürüşünün ardından aracı imzalayarak ismini asker kaskı, “miğfer” anlamına gelen TULGA koymuştu.

İç güvenlik personelinin güvenlik ihtiyacını karşılamak üzere üst düzey güvenlik sistemleri ve zırhlı olarak tasarlanarak üretilen TULGA’nın, sahip olduğu üstün manevra kabiliyeti ve yük taşıma kapasitesiyle her tür arazi koşulunda yüksek performans gösterdiği belirtildi.

Teknofest’te tanıtılması sırasında Taha Yasin Öztürk Tulga’nın özelliklerine ilişkin açıklamada bulunmuştu. Öztürk, “Araç 6 ton ağırlığında, 5 personel taşıma kapasitesi var. Arkasına silah sistemi entegre edebiliyorsunuz. 3 bin 800 motor, 2 bin 800 tork var; 280 beygir gücünde” demişti. Elbette henüz geliştirilme aşamasında olan Tulga’nın özellikleri henüz üretici ve geliştirici firma BMC tarafından resmi şekilde açıklanmadı. Ayrıca aracın korunabilirliğine dair açıklama yapan Öztürk, aracın BR 7 balistik koruma seviyesinde olduğunu ve 3 kilogram TNT’ye karşı dayanıklı bir yapıya sahip olduğunu Teknofest’te basınla paylaşmıştı.

Zırhlı BMC Tulga Fotoğrafları:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 5 Eylül 2019’da BMC’nin İzmir Pınarbaşı’ndaki tesislerini ziyaret ederek. Araç hakkında ayrıntılı bilgi almıştı. Bakan Soylu’ya; BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk ve BMC Ticari ve Kara Araçlarından Sorumlu Genel Müdür Bülent Santırcıoğlu eşlik etmişti. Bakan Soylu ayrıca gerçekleştirdiği ziyarette, şirketin üretim tesisi ve faaliyetleri hakkında da bilgi almıştı. Bakan Soylu’nun, aracın direksiyonuna geçerek fabrika içerisinde deneme sürüşü gerçekleştirdiği kameralara yansımıştı.

BMC, pikap tipi aracı özellikle iç güvenlik personelinin ihtiyaçlarını dikkate alarak geliştirdi. Türkiye’nin arazi koşullarına uygun geliştirilen araç, üstün harekât kabiliyeti ve yük taşıma imkanıyla arazideki personele destek sağlayacak.

Kaynak : Rayhaber


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz