AkınRobotics Dört Ayaklı Robot ARAT’ı Kamuoyuyla Paylaştı

Türkiye merkezli yerli yazılım şirketi Akınsoft’un bünyesinde kurulmuş olan ve robotik teknolojiler alanında üretimler yapan insansı robot fabrikası AkınRobotics, yeni projelere imza atmaya devam ediyor. Daha evvelce AKINCI, robot garson ADA, hostes robot ADA ve Küçük ADA üzere birçok prototip robot üreten firma, 4 ayaklı robot ARAT’ın yeni versiyonu ARAT 3.2’yi kamuoyuyla paylaştı.

01.06.2020 tarihinde başlanan proje kapsamında geliştirilmeye devam edilen ARAT 3.2, yerde arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek. Esnek hareket sağlayan geniş çalışma açısı ve adaptif istikrar algoritmasına sahip olan robot, 3 eklemden oluşan 4 adet ayak sayesinde istikrarda kalarak yürüyebiliyor.

4 ayaklı robot ARAT geliştirilmeye devam ediyor

AkınRobotics’in web sitesinde teknik özellikleri sergilenen 74 cm uzunluğundaki ARAT, 63 adet sensörden oluşuyor ve akü dahil yaklaşık 25 kg yükünde. AkınRobotics, kablosuz kumanda edebilme özelliği, darbelere karşı istikrar muhafaza algoritması ve gerçek vakitli kinematik hesaplama üzere pek çok özelliğe sahip olan ARAT 3.2’de kullanılan motorların tümünün kendi bünyelerinde tasarlanıp üretildiğini söylüyor.

Yönelme, koşma, basamak çıkma özellikleri sayesinde keşif yapabilen 4 ayaklı robot ARAT, ayrıyeten stereo vision kamera sayesinde derinlik algılayarak yürüme ve doğrultusundaki mahzurlardan uzaklaşma ya da o pürüzü aşmak için strateji geliştirme yeteneklerine sahip.

Köpek modellemesiyle arazi kaidelerinde yürüyebilecek formda tasarlanan ARAT 3.2’nin geliştirilme kademesi hala devam ediyor. Geliştirici firma AkınRobotics, ARAT’ın çok yakın vakitte toprakta arama kurtarma ve taşıma faaliyetlerinde kullanılabileceğini belirtiyor. Son olarak buradaki ilişkiye tıklayarak AkınRobotics’in web sitesine ulaşabilir, 4 ayaklı arazi robotu ARAT ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz