Gençler TEKNOFEST ile Geleceğin Teknolojilerine Hazırlanıyor

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST 2020 kapsamında 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışlarına katılan gençler, geliştirdikleri projeleri ile geleceğin teknolojilerine hazırlanıyor.

İki yıldır ziyaretçi rekorları kıran dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde; Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerinin dayanaklarıyla düzenleniyor. #MilliTeknolojiHamlesi sloganı ile yola çıkan ve Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen TEKNOFEST’e bu yıl Gaziantep konut sahipliği yapıyor.

Gençler TEKNOFEST 2020’ye Damgasını Vuracak

Teknoloji tutkunu 100 bin genç, 21 farklı kategoride düzenlenen müsabakalar için hazırladıkları projelerinin son etabına geldiler. TEKNOFEST 2020’ye sayılı günler kala gençler büyük bir heyecanla çalışmaya devam ediyorlar. Pandemi devrinde çalışmalarına karantina koşullarında sürat kesmeden devam eden genç yarışmacılar heyecanlarını ve hazırlık sürecindeki tecrübelerini paylaştılar.

TEKNOFEST 2020 İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışı

Bükre Rov Takımı/ Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi;

Meskenden çalışmaya devam ettiğimiz bu günlerde grup arkadaşlarımızla irtibatımızı hiç kesmiyor ve Ulusal Teknoloji Hamlesi’ne katkı sağlamak için fikirler üretmeye devam ediyoruz. Yeterliliği temsil eden Bükre isimli deniz canlısından esinlenerek kadromuzun ismini Bükre Rov koymaya karar verdik. Müsabaka için hazırladığımız projemizde maksadımız gelişmekte olan insansız su altı dalına büsbütün yerli bir araç tasarlayarak katkı sağlamak. Konutta kaldığımız bu devirde çeşitli uygulamalardan simülasyon pratiği yapıyoruz. Motorların senkronize çalışması, aracın hareket kabiliyeti üzere ince hesaplamalar yapıyor, özel yazılım kodlamalarını oluşturuyoruz.

TEKNOFEST 2020 İnsanlık Faydasına Teknoloji Müsabakası

Team HandiAsSist Kadrosu / İskenderun Teknik Üniversitesi Idare Bilişim Sistemleri 1. Sınıf Öğrencileri;

Grubumuzla birlikte gerçekleştireceğimiz projemiz ile günlük hayatta erişilebilirlik sorunu yaşayan görme engelli bireylerin ömürlerini kolaylaştırmayı, onlara ışık olmayı hedefliyoruz. “Engelli Birey Dijital Asistan” sistemi ile evvel engellilerin sonrasında gereksinim duyan tüm bireylerin hayatlarını kolaylaştıracağımıza inanıyoruz. Geliştirdiğimiz özel yazılım ile kullanımı kolay olacak olan dijital asistan sistemi sayesinde baston kullanımını ortadan kaldırmayı yahut en az seviyeye indirmeyi amaçlıyoruz.

TEKNOFEST 2020 Liselerarası İnsansız Hava Araçları Yarışı

Validebağ Fen Lisesi İHA Kadrosu;

Bu sene İnsansız Hava Araçları Yarışması’na Döner Kanatlı kategorisinde katılıyoruz. Kendi ürettiğimiz İHA ile müsabakaya katılacağız. Çalışmalarımızı Eylül 2019’dan bu yana ağır bir tempo ile sürdürüyoruz. Pandemi periyodundan evvel okul atölyelerimizde başladığımız çalışmalarımızı konutlarımıza taşıdık. Konutlarımıza taşıdığımız 3D yazıcılarımız ve dronelarımız ile projemize sürat kesmeden devam ediyoruz.

TEKNOFEST 2020 Akıllı Ulaşım Yarışı

Gaziantep Şahinbey Bilsem Trafikçileri Ekibi;

Akıllı ulaşım sistemlerinin geliştirilmesi projemiz ile müsabakaya katılıyoruz. Hepimizin bildiği üzere günlük hayatımızda sık sık trafik sorunları ile karşılaşıyoruz. İnsanların bir yerden bir yere ulaşırken seçtikleri yolda yalnızca yol arasına dikkat edip yolun yoğunluk ve potansiyel durumuna dikkat etmemeleri öncelikli sorunlar ortasında geliyor. Mevcut navigasyon sistemleri bu probleme anlık tahlil teklifleri sunabilmekte ancak gelecek hakkında yorum ve fikir verememektedir. Biz geliştirmekte olduğumuz program ile bu sıkıntıya hem kişisel hem de toplumsal bir tahlil getirmeyi amaçlıyoruz.

TEKNOFEST 2020 Tarım Teknolojileri Müsabakası

Sannovation Takımı- Sanko Okulları;

Bu proje sayesinde bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin dünyadaki öteki tarım teknolojilerine yetişmesini ve tarım pazarında, dijitalleşen dünyada kelam sahibi olabilmesini istiyoruz. Geliştireceğimiz prototip ile sürdürülebilir ve daha verimli tarımı gerçekleştirerek ülke iktisadına katkı sağlamayı hedefliyoruz.

TEKNOFEST 2020 Model Uydu Müsabakası

UTARID Takımı- Bursa Uludağ Üniversitesi;

Grup arkadaşlarımızla birlikte online toplantılar düzenliyor, projemize devam ediyoruz. Bu süreçte kaideler ne olursa olsun sıkıntılarımıza tahlil bulmayı, amaçlarımıza ulaşmak için durmamayı öğrendik. Üç boyutlu tasarımlarımızı hazırladık, test yazılımlarımızı yaptık. Model uydumuzun donanımlarının birçoklarını tamamladık. Çalışmalarımızı aksatmadan sürdürüyoruz.

TEKNOFEST 2020 Jet Motor Tasarım Müsabakası

JetPOW Mechanics Takımı- İTÜ Makine Mühendisliği Öğrencileri;

Ayrıntılı bir çalışma planı hazırladık. Kadro arkadaşlarımızla kesintisiz irtibat, online toplantılar ve raporlamalarımız ile her şey yolunda gidiyor. Bizden bu yarışta jet motorun sabit kanatçıklarının üzerinde çeşitli hesaplamalar ve tasarım yapılması bekleniyor. Bu proje için daima araştırmaya, kaynak kitapları kullanmaya devam ediyoruz.

TEKNOFEST 2020 Roket Müsabakası

Medeniyetin Burçları Takımı- Erciyes Üniversitesi;

Biz Yurtdışı Türkler Başkanlığı’nın desteklediği Milletlerarası Öğrenci Akademisi bünyesinde kurulan bir takımız. TEKNOFEST 2020 Roket Yarışı için büyük bir heyecanla çalışıyoruz. Konutlarımızdan de olsa tasarımlarımıza, analizlerimize son hız devam ediyoruz. Gökyüzünde büyük gayelerimiz var.

TEKNOFEST 2020, Türkiye için kritik ehemmiyete sahip teknoloji alanlarında binlerce gencin ve grubun yarışacağı teknoloji yarışları düzenliyor. Bu yarışlarla Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi ve âlâ yetişmiş gençlerin teşvik edilmesi hedefleniyor.

Türkiye’de gençlerin ulusal teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin artırılmasını hedefleyen, bu alanda çalışan binlerce gencin projesine dayanak olmak için yola çıkan TEKNOFEST kapsamında ön eleme basamağını geçen kadrolara 5 milyon TL’nin üzerinde teknik materyal dayanağı sağlandı. TEKNOFEST 2020 Gaziantep’te yarışarak dereceye girmeye hak kazanan grupları ise 3 milyon TL’nin üzerinde ödül bekliyor.

TEKNOFEST 2020 teknoloji müsabakalarının yürütücü ve destekçileri AFAD, ASELSAN, BAYKAR, BMC, Bilişim Vadisi, HAVELSAN, T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı, ROKETSAN, SANKO, STM, TARNET, TEI, THY, TURKSAT, TAI, TÜBİTAK, TÜBİTAK MAM, TÜBİTAK SAGE ile birlikte şenliğe Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türk Patent, Türkiye Uzay Ajansı, Turkcell, TÜBA, Türk Hava Kurumu, Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Ulusal Savunma Bakanlığı, T.C. Sıhhat Bakanlığı, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı takviye veriyor.

Şenliğin akademik paydaşları ortasında Boğaziçi Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Sanko Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi yer alıyor. – Hibya Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz