Rusya Savunma Fuarı Army 2020 Forumu Bugün Açılıyor

Rusya Savunma Bakanlığı’nın organize ettiği Army-2020 forumu bugün açılacak ve 29 Ağustos 2020’ye kadar sürecek. Birinci üç gününde yalnızca uzman ve resmi heyetleri ağırlayacak forum, daha sonra halka açılacak.


Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun evvelki gün yaptığı açıklamaya nazaran, Army-2020 yılın birinci memleketler arası savunma standı olacak. Foruma 92 ülkeden ziyaretçi ve iştirakçinin yer alması bekleniyor. Foruma ayrıyeten 19 ülkeden heyetler katılacak ve bu heyetlere savunma bakanları ya da vekiller başkanlık edecek. Rusya ve öteki ülkelerden 1500’den fazla firma 28 binden fazla askeri teçhizat ve silahı sergileyecek.

Rusya hükümetinin internet sitesinde yer alan bilgiye nazaran, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin Army-2020 ve eş vakitli olarak başlayacak Memleketler arası Ordu Oyunları’nın açılış merasiminde yer alacak. Foruma Rusya Başbakan yardımcısı Yuriy Borisov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov ve diğer yetkililer de iştirak gösterecek.

Salgınla ilgili sıkı önlemler uygulanacak

Koronavirüs salgının gölgesinde düzenlenecek forumda Rusya İnsan Sıhhati ve Tüketiciyi Müdafaa Kurumu (Rospotrebnadzor) ve Sıhhat Bakanlığı tarafından onaylanan önlemler uygulanacak.

Tüm iştirakçi ve ziyaretçilerin maske takması mecburî olacak. Yabancı heyet ve ziyaretçilerin yanı sıra forumu takip edecek gazetecilerin koronavirüs testlerinin negatif çıktığını belgelemeleri gerekiyor.

Ziyaretçilerin ateşlerinin ölçüleceği forumda dezenfektanlar da yer alacak. Ayrıyeten forumdaki alanlar da 1.5 metrelik toplumsal ara kuralı gözetilerek organize edildi. Başka yandan forumda 180 sıhhat çalışanı ve 10 ambulans grubu vazife yapacak.

Yeni teçhizatlar görücüye çıkacak

Bu yıl aktiflik alanı 60 bin metrekareden fazla genişletilerek 320 bin metrekareye çıkarıldı. Army-2020 forumu sırasında KBP Teçhizat Tasarım Ofisi, Hermes yüksek hassasiyetli güdümlü füzesini, Planşet-A topçu atış denetim sistemi ve Parallax nezaret sistemini sergileyecek.

TsNIITochMash şirketi Udav ordu tabancaları temel alınarak geliştirilen 9×19 mm’lik tabancalarını, ayrıyeten Aspid ve Poloz tabancalarını tanıtacak.

Rus devlet savunma sanayi şirketi Rostec bünyesindeki Vısokotoçnıe Kompleksi şirketi OSV-96 keskin nişancı tüfeğinin sivil kullanım için geliştirilen versiyonu olan MTs-567 silahını ziyaretçilerin beğenisine sunacak.

Kalaşnikov Kümesi ise yeni RPL-20 makineli akıllı tüfeğini görücüye çıkaracak. Bu tüfek, Rusya’nın öbür aygıtlarla senkronize edilebilen birinci akıllı tüfeği olma özelliği taşıyor. Almaz-Antey şirketi de Antey-4000 uçaksavar füze sistemini birinci kere kamuoyuna gösterecek.

Daha evvelki Army forumlarının yıldızları olan yeni jenerasyon T-14 Armata tankı, Terminator zırhlı savaş aracı, Typhoon zırhlı araçları, T-90M ve T-80BVM tankları, K-17 Bumerang piyade aracı, VPK-Ural çok maksatlı zırhlı aracı da sergilenecek teçhizatlardan.

Forum ayrıyeten dünyanın birçok yerinden askeri yetkiler, araştırmacılar, savunma uzmanlarının iştirakiyle tartışma aktifliklerine mesken sahipliği yapacak.

Memleketler arası Ordu Oyunları da başlıyor

Daha evvelki yıllardan farklı olarak bu yıl Army ve Milletlerarası Ordu oyunları eş vakitli olarak başlayacak. Oyunlar 5 Eylül’de sona erecek. 32 ülkeden 156 ekip 30 müsabakada yer alacak.

Aktifliğe Afganistan, Katar, Ekvator Ginesi, Filistin, Namibya ve Gine birinci kere katılacak. Oyunlar kapsamındaki 6 müsabaka Ermenistan, Azerbaycan, Belarus ve Özbekistan’da gerçekleşecek. Başka müsabakaların tamamı Rusya’da düzenlenecek.

Aktifliğin heyetini ise 32 iştirakçi ülkeden heyetler oluşturuyor.

Oyunların en görkemli müsabakası olan Tank Biathlonu açılış gününde yapılacak. Birinci iştirakçiler Belarus, Sırbistan, Azerbaycan ve Çin. Rusya müsabakaya 25 Ağustos’ta katılacak ve Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan’a karşı yarışacak.

Oyunlar sırasında kullanılmak üzere Rusya ve yabancı takımlar için 100’den fazla tank hazırlandı. Belarus ve Çin, müsabakada kendi tanklarını kullanılacak.

Sputnikİlk yorum yapan olun

Yorumunuz