Max Verstappen ve Red Bull, galibiyet serisinin bitmesi hakkında üzgün değil

ver red

Max Verstappen ve Red Bull, galibiyet serisinin bitmesini umursamıyor

Singapur’da 11. sıradan başladığı yarışı ancak beşinci sırada tamamlayan Verstappen, bu sonuçla hem Red Bull’un tüm yarışları kazanma serisini, hem de kendi 10 yarışlık galibiyet serisini sona erdirdi.

Yarıştan sonra konuşan Verstappen, “Bu günün geleceğini biliyordum, bu yüzden benim için kesinlikle sorun yok.” dedi.

“Açıkçası insanlar her zaman ‘ah bakın, araçları çok iyi, işleri çok kolay’ şeklinde konuşma eğiliminde.”

“Ama hiçbir şey kolay değil ve doğru yapmamız gereken pek çok detay var. Bu hafta sonu detaylara pek yoğunlaşamadık ve epey geriledik.”

Takım patronu Christian Horner da tıpkı Max gibi serinin sona ermesinden ötürü üzüntülü değil, aksine böyle bir seriye imza atabildikleri için mutlu.

Horner, “Açıkçası hiçbir zaman tüm yarışları kazanabilmeyi beklemiyorduk.”

“Demek istediğim, bitime daha sekiz yarış var! Cidde’den beri bana rekor bekleyip beklemediğimiz soruyorsunuz, ancak 14 yarış kazanmak bile en çılgın hayal gücümüzün ötesinde.

“Max’in üst üste 10 yarış kazanması çılgınlık. Bunu en son bizim araçlarımızdan biriyle Sebastian [Vettel] yapmıştı.”

“Görünüşe göre istatistikler pek de önemli değil, ancak takım olarak başardıklarımızla gurur duyuyoruz.”

“1988’den bu yana McLaren’in elinde bulunan rekoru kırarak bu noktaya kadar gelmiş olmak, bu yıl elde ettiğimiz türden bir üstünlüğe ulaşmanın ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Bu da herkesin üzerine düşeni yaptığının ve oynadığının bir kanıtıdır.”

Arka arkaya bu kadar çok galibiyete imza atmanın kolay olmadığını da belirten Horner, “Karşılaştığımız pistlerin çeşitliliği, koşullar vs. düşünüldüğünde üst üste 15 yarış kazanmak çılgınlık.” dedi.

“Sanırım bu hafta sonu 2018’den bu yana ilk kez Q3’te yer almadık, takım için bir noktada biteceğini bildiğimiz müthiş bir seriydi.”

“Hepimizin gurur duyduğu inanılmaz bir sezon geçirmekteyiz, umarım önümüzdeki hafta sonu zirveye geri dönebiliriz.”