Hayatı Kolaylaştıran Araç Donanımları

hayati kolaylastiran arac donanimlari
hayati kolaylastiran arac donanimlari
Abone Ol  


Günümüzde özellikle büyük kentlerde yaşayan insanlar, gün içerisindeki koşuşturmaca ya da iş yaşamı dolayısıyla özel araçlarını çok sık kullanıyor ve uzun saatler boyunca araçlarında vakit geçiriyor. Trafikte geçirdiğimiz süreleri ve yaptığımız uzun yolculukları düşününce de otomobilimiz hayatımızın değişilmez ve en önemli parçalarından biri konumunda. O yüzden bir araç alırken araç donanım özellikleri, dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alıyor.

Araçların sahip olduğu donanımlar, güvenlik ve performans dışında konforu da artırıyor ve sürücülerin kendi ihtiyaçlarına göre sürüş deneyimlerini iyileştirmelerini sağlıyor. Araç donanım özellikleri ise çoğunlukla modele ve segmente göre değişiklik gösteriyor. Yeni otomobiller de çoğunlukla önceki yıllarda üretilen araçlara göre daha fazla konfor ve teknoloji sunuyor.

Bu yazımızda da donanım paketlerinde yer alan ve hayatı kolaylaştıran araç donanımlarından bahsedeceğiz. Ancak öncelikle donanım paketi kavramını biraz daha açalım ve detaylandıralım.

Araç Donanım Paketi: Ayırt Edici Özellikler

Araç donanım paketi, o aracın standart versiyonundan ayrışan donanımlarının bir listesidir. Farklı beklentilere, farklı sürüş tiplerine uygun şekilde donanımlar gruplanır ve birer paket olarak sürücülerin tercihine sunulurlar. Bu paketler çoğunlukla kendine özgü bir isme de sahiptir. Bu paketlerde araçların dış unsurlarına yönelik opsiyonlar da yer alır.

Günümüzde birçok marka, kullanıcılara yönelik geniş bir donanım paketi seçeneği sunuyor. Bazı modellerde ise hala tek bir seçenek bulunuyor. Donanım paketi karşılaştırmaları yaparken, bu paketlerin içindeki donanımları bilmek de daha iyi bir seçim yapmanıza yardımcı oluyor. Bu sebeple dilerseniz araç seçerken dikkat etmeniz gereken bazı donanım özelliklerini inceleyelim.

Araçlardaki Önemli Donanımlar

Otomobil teknolojileri her geçen gün biraz daha gelişiyor ve farklı teknolojiler hayatımıza giriyor. Son yıllarda öne çıkan ve sürücülerin hayatını kolaylaştıran bazı donanımları şu şekilde sıralayabiliriz:

● Adaptif Hız Sabitleme Sistemi

Adaptive Cruise Control ya da Türkçe olarak Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, otomobil dünyasında uzun bir süredir kullanılan hız sabitleyicinin gelişmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

İngilizcedeki Adaptive Cruise Control ifadesinin baş harflerinden oluşan ACC kısaltmasıyla da bilinen bu sistem, konforu artıran bir teknoloji olarak dikkat çekiyor. Standart hız sabitleyicilerin üst versiyonu olarak sürücülere sunulan Adaptive Cruise Control, aracın hızını otomatik olarak ayarlamak ve araç takip mesafesini korumak gibi görevleri üstleniyor. Bu sistem aynı zamanda bazı araç modellerinde “Smart Cruise Control” olarak da anılıyor.

Araçların önünde sensörler, kameralar yer alır ve bu sensörler ya da kameralar sürüş esnasında topladıkları verileri aracın beynine gönderirler. ACC sistemi sürüş esnasında önünde bir araç olması durumunda otomatik olarak fren düzeneğini harekete geçiriyor ve aracın hızını düşürüyor. Bu sayede öndeki araçla takip mesafesi korunuyor.

● Yokuş Kalkış Destek Sistemi

“Yokuş Kalkış Destek Sistemi” olarak da bilinen Hild Holder, aracın yokuş veya herhangi bir eğimli alanda kaymasını engelleyen fren sisteminin genel ismidir. Eğimli bir yolda ya da yokuşta aracınızı çalıştırmak istediğiniz zaman Hild Holder sistemi, aracınızın debriyaj kavrama noktasına frenleme uygular. Gaza bastığınız zaman ise frenleme sona erer ve aracınız güvenli şekilde hareket eder.

● Otomatik Park Asistanı

Büyük şehir yaşamını, trafiğini ve yer problemlerini düşündüğümüz zaman sürücüler açısından park yeri bulmak ve aracı park etmek kimi zaman hayli zorlayıcı olabiliyor. Dar ve eğimli sokaklar, bozuk yollar ve kötü hava koşulları da park işlemini ciddi şekilde zorlaştırabiliyor.

Araçların donanım özellikleri arasında bulunan park asistanları, bu tür problemleri ortadan kaldırıyor ve sürücülere yardımcı oluyor. Farklı otomobil modellerinde ve farklı kapsamlarda sunulan park asistanları, sürücülere pratik ve güvenli bir şekilde park etme imkanı sunuyor. Böylece hem sürücünün kendisine hem de yarattığı trafiğe maruz kalan diğer sürücülere zaman kazandırıyor.

Park asistanları otomobillerin yola dikey ya da paralel olacak şekilde park edilmesini sağlıyor. Araçların ön ve arka tamponlarında bulunan özel mesafe algılayıcı sensörler yardımıyla bu işlem gerçekleşiyor. Sistem, sürücünün komutu ile çalışmaya başlıyor. Park asistanı düğmesine basılarak sistem aktifleştiriliyor ve uygun bir park yeri bulunduktan sonra park etme işlemi otomatik yapılıyor.

Şerit Takip Sistemi

Araç kullanırken sürücülerin şerit takibi yapması oldukça hayati bir konu. Çünkü birçok kaza, şerit ihlali sebebiyle meydana geliyor. Bu kazaların önüne geçmek için de Şerit Takip Sistemi adı verilen bir sistem geliştirildi.

Bu sistem, sürücüler kendi şeritlerinin dışına çıktığı zaman sesli ya da araç modeline göre titreşimli şekilde uyarı veriyor. Böylece sürücü aracı daha dikkatli şekilde kullanabiliyor. Temel olarak basit bir mekanizma ile çalışan sistem, genellikle araçların iç dikiz aynasının üzerinde ya da ön camın arka tarafında bulunan kameralar sayesinde şeritleri takip ediyor. Bu sistem özellikle güvenliği önde tutan sürücüler için kritik bir donanım olarak dikkat çekiyor.

Trafik İşareti Tanıma Sistemi

Trafik İşareti Tanıma Sistemi, sürüş esnasında yolda yer alan trafik işaretlerini tespit edilmesini ve bu işaretlerin tanınmasını sağlar. Çoğunlukla gösterge panelinde gösterilen trafik işaretleri, araç modeline göre multimedya ekranlarda da görülebilir.

Trafik İşareti Tanıma Sistemi, dikiz aynasının üzerinde yer alan çok amaçlı kameralar sayesinde çalışır. Bu kameralar yol boyunca tüm trafik işaretlerini okur ve sürücülerin işini kolaylaştırır.

● Elektronik Devre Programı

Electronic Stability Program ya da Türkçesiyle Elektronik Devre Programı, otomotiv sektöründe fark yaratan ve yeni nesil araçlarda yer alan donanımlardan biri. Bu sistem, sürücüden kaynaklanan olumsuz bir sürüş davranışı fark ettiğinde aracın durmasını ya da sürüşün kontrol altına alınmasını sağlar.

Elektronik Devre Programı, kilitlenmeyi önleyici ABS ve Patinaj Önleme Sistemi anlamına gelen ASR Fren Sistemleri ile birlikte çalışır. Sürücünün sürüş anındaki davranışlarını ve aracın verdiği tepkileri sürekli analiz eder. Bunlar arasında herhangi bir sapma olduğunda ise sürüş standartlarını koruma görevini üstlenir.

Kör Nokta Uyarı Sistemi

Blind Spot Detection ya da Kör Nokta Uyarı Sistemi, yeni nesil araçlarda sıkça kullanılan donanımlardan biri. Radar ve sensör mantığı ile çalışan bu sistem, özellikle uzun yollarda etkili. Yolun göremediğiniz ve kör kalan kısımlarını görünür kılan sistem, sürücülerin hatalı şerit değiştirme riskini ortadan kaldırır.

Kör nokta uyarı sistemi; yan aynalar ile görmenin mümkün olmadığı alanları, bir sinyal sistemiyle sürücü tarafından algılanabilir hale getirir ve sürüş güvenliğini artırır.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz