PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracının Testleri Devam Ediyor

Abone Ol  


Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Pars 6×6 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç dönemi başlıyor. 6×6 Pars Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ile ilgili olarak son resmi açıklama T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapıldı. Başkanlık sosyal medya hesabı Twitter üzerinden, “6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç MKKA Projesi kapsamında geliştirilen sınıfının en yüksek korumasına sahip PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı kalifikasyon testlerine devam ediyor. El Yapımı Patlayıcıya karşı etkin koruma, yüksek mayın ve balistik koruma içeren beka altyapısı, yeni teknoloji ürünü görev donanımları ile mevcut araçların ötesinde bir araç olarak tasarlanan PARS IV, bu yıl güvenlik güçlerimize teslim edilecek.” ifadesine yer verildi.

“Türk Savunma Sanayii 2021 Hedefleri” kapsamında ise 2021 yılı içerisinde güvenlik güçlerine teslim edilmesi planlanan sistemler arasında PARS IV aracı bulunuyordu.  2021 yılı içerisinde TSK envanterinde ilk olacak Pars IV 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araçların ilk teslimatları yapılacak.

İlk Etapta 12 adet PARS 6×6

Temmuz 2020’de, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan proje kapsamında geliştirilen Pars 6×6 Mayına Karşı Korumalı Aracın ilk montajı gerçekleştirilmişti.

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Yıl sonuna kadar sürecek olan kalifikasyon testlerinin ardından araçlarımızın tamamı 2021 yılında envantere girecek ve ilk defa TSK’nın kullanımına sunulmuş olacak. Dünyada ilk dediğimiz bazı özelliklere sahip olan bu aracımızın ayrıca ihraç potansiyeli de çok yüksek. Bu kabiliyetli aracın güvenlik güçlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 12 adetle başlayacağız bu sürece. Daha fazla ürünle devam edeceğini umuyoruz.” şeklinde konuşmuştu.

Yerli ve Millî Motorlar için TÜMOSAN

25 Aralık 2019 tarihinde TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi Alt Yüklenici Sözleşmesi kapsamında, FNSS tarafından TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş.’ye avans ödemesi yapıldığı TÜMOSAN tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama ile duyurulmuştu.

18 Ekim 2018’de ÖMTTZA Projesi’nde kullanılacak yerli ve millî motorlar için TÜMOSAN ile FNSS arasında görüşmelere başlanmıştı. 4 Nisan 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi sözleşmesi kapsamında, FNSS’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edeceği 100 adet Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araca entegre edilmek üzere, tedarik edilecek motorlar için  TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN) ile FNSS  Savunma Sistemleri A.Ş. arasında 25 Aralık 2019 tarihinde 100 adet motor tedariki ve entegre lojistik destek hizmetlerini içermekte olup sözleşme garanti süresi dahil 72 ay olan Yerli Motor Tedariki Alt Yüklenici Sözleşmesi imzalanmıştı.

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi

İlk defa yerli ve millî bir motorun askerî araçlara entegrasyonunun planlandığı sözleşmede; FNSS’nin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığı’na sağlayacağı 100 adet 8×8 ve 6×6 araçlarda TÜMOSAN mühendisleri tarafından tamamen yurt içi imkanlarla geliştirilmiş olan dizel motorlar kullanılacaktır.

Sözleşmede, TÜMOSAN’ın hazırda geliştirmiş olduğu motorların, proje gereksinimlerine uygun şekilde, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlara entegrasyonu ve kalifikasyonunu içeren bir proje modeli kurgulanmış olup, motorların tamamının uyarlanılması, üretimi, entegrasyonu ve kalifikasyonu yurt içinde yapılacaktır.

Proje kapsamında:

  • 30 adet 6×6 Komuta Aracı
  • 45 adet 8×8 Sensör Keşif Aracı
  • 15 adet 6×6 Radar Aracı
  • 5 adet 8×8 KBRN Aracı
  • 5 adet 8×8 Zırhlı Muharebe Aracı teslim edilecek.

ÖMTTZA Projesi kapsamında; araçlarda kullanılacak 7.62mm ve 25mm insansız silah sistemleri, elektro-optik, radar, haberleşme, komuta kontrol ve seyrüsefer sistemlerinin tasarım ve üretimini ASELSAN gerçekleştirecek olup, araçlara entegre edilecek yerli motorlar TÜMOSAN tarafından geliştirilip üretilecek.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz