Token’larla Gayrimenkul Satın Alma Olayı Gerçek Mi?

Tokenlarla Gayrimenkul Satın Alma Olayı Gerçek Mi
Tokenlarla Gayrimenkul Satın Alma Olayı Gerçek Mi
Abone Ol  


Token, her tür Bilgi Teknolojisi (BT) projesindeki varlıklar için bir muhasebe birimidir yani borsadaki hisselere benzetebiliriz.   ICO prosedürünün (Token’ın dolaşıma çıkarılmasının) bir parçası olarak, BT proje katılımcıları için ek hizmetler ödünç vermek ve bunlardan para kazanmak amacıyla BT girişimlerine fon çekmek için tedavüle sokulurlar.

 Başlıca Özellikleri

Token’lar blok zinciri kullanmak için hesaplanır ve bunlara erişim, dijital imza ile ve özel programlar kullanılarak gerçekleştirilir.  Bu da elektronik varlığın mülkiyeti için azami koruma sağlar.  Sonuçta her işlem daha önce BT projesinin tokenları ile gerçekleştirilen tüm işlemlere ilişkin verileri içerir, ayrıca bilgiler tek bir merkezi sunucuda değil, tüm ağ katılımcıları tarafından saklanır ve bu nedenle veri tabanı hacklenemez.

Token’lar, akıllı sözleşmeler (örneğin, Crypto Miner Token) kullanılarak yönetilir ve geliştirilmeleri genellikle ERC-20 standardına uygun olarak Blockchain (Blok Zinciri) veya Ethereum protokollerinde uygulanır.

Token’lar genellikle aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • BT projesinde hissedarlık haklarının payına tanıklık etmek;
  • bir girişimin bazı hizmetleri için bir ödül (ikramiye) görevi görebilir, örneğin, bir projenin reklamı yoluyla yatırımcıların ilgisini çekmeye yardımcı olmak, vb.
  • bir kapalı sistemde (BT) para birimi rolü oynamak – hizmetler ve proje hizmetleri satın almak için kullanılabilirler.

Tokenizasyon (Tokenleştirme)

Varlıkların tokenize edilmesi nedeniyle, gerçek mallar ve hizmetler Token’lara bağlanır, bu tür Token’lara “varlığa dayalı” denir.  Örneğin, bir Token, 1 metrekare konut alanına veya 1 litre benzine eşit olabilir.  Bozdurma (hesaplama), Token’ları dolaşıma sokan şirket tarafından garanti edilir. Bozdurma yaparken İota btc çevirici kullanılabilir.   Bu teknoloji, firmanın ürününün daha likit olmasına ve satışlarının artmasına yardımcı olur.  Veya bir müşteri belirli bir miktar Token biriktirdiğinde veya satın aldığında, daha sonra şirketten mal ve hizmet karşılığında, örneğin bir sinema bileti ile takas edebileceği bir sadakat programı geliştirir.

Mevcut emlak piyasası karmaşıktır, azami seviyede yasaya bağlanmıştır ve yüksek bir giriş eşiğine sahiptir.  Dolayısıyla, giderek daha fazla şirket ve yatırımcı yeni çözümlere yönelmektedir. bunlardan biri de blok zincirindeki gayrimenkul haklarının tokenizasyonudur.   Örneğin, yatırım şirketi AssetBlock, 17 Eylül’de Algorand blok zincirinde tokenize edilmiş ticari gayrimenkul ticareti için adını veren platformu piyasaya sürdü.  Yeni platformun kullanıcıları Token satın alabilir ve 60 milyon $ değerinde bir otel kompleksinde ortak yatırımcı olabilir. 16 Eylül’de Harbor platformu, 100 milyon $’ı aşan gayrimenkul fonlarının hisselerini tokenize ettiğini duyurdu. Medyada düzenli olarak, gayrimenkulü tokenize etmeyi veya bunun için Token alıp satmayı teklif eden birçok girişim hakkında haberler yer alıyor.  DeCenter, bu tür platformların nasıl çalıştığını, yatırımcılar için risklerin neler olduğunu ve bu segmentin gelişimi için beklentileri ortaya koydu.

Gayrimenkul Neden Tokenize Edilir?

Gayrimenkul, tahvil ve hisse senedi piyasalarından daha geniş bir pazara sahip, dünyanın en büyük varlık sınıfıdır.  Tüm yatırım kategorili mülklerin toplam değeri 200 trilyon $’ı aşmakta.  Profesyonel olarak yönetilen küresel gayrimenkul yatırım pazarının büyüklüğü 2016’da 7,4 trilyon $ iken 2018’de 8,9 trilyon $’a çıkmış bulunmakta.

Ancak geleneksel gayrimenkul yatırımları herkese uygun değildir.  Sıradan bir yatırımcının 1 veya 2 konut amaçlı gayrimenkul satın almaya gücü yetebilir.  Ticari gayrimenkule yatırım yapmak, genellikle sadece kurumsal yatırımcılar, geliştiriciler ve fonlar için daha ekonomik görülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz