Uluslararası Anadolu Kartalı-2021 Tatbikatı Konya’da Başlıyor

Abone Ol  


Uluslararası Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi’ne katılacak ülkeler ile Türk Hava Kuvvetlerinin personel ve uçaklarının Konya’ya intikalleri tamamlandı.

Milli Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla 21 Haziran-02 Temmuz 2021 tarihleri arasında, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında (Konya) icra edilecek olan Uluslararası Anadolu Kartalı-2021 Eğitimi’ne katılacak ülkeler ile Türk Hava Kuvvetlerinin personel ve uçaklarının Konya’ya intikallerinin tamamlandığını bildirdi. Eğitime Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarının yanı sıra Katar, Azerbaycan, Pakistan ve NATO’dan askeri birimlerin katılacağı aktarıldı.

Eğitimin maksadı; gerçeğe yakın savaş ortamında tüm katılımcıların bilgi, beceri ve tecrübelerinin paylaşılması ve birleşik harekâta yönelik eğitim seviyelerinin yükseltilmesi olarak belirlendi.

Eğitime;

  • Hv.K.K.lığından; F-16, KC-135R, E-7T HİK ve ANKA-S,
  • Dz.K.K.lığından; 2 Fırkateyn ve 2 Hücumbot,
  • Azerbaycan’dan 2 x SU-25 ve 2 x MIG-29 uçağı,
  • Katar’dan 4 x Rafale uçağı,
  • NATO’dan 1 x E-3A uçağı,
  • Pakistan’dan 5 x JF-17 uçağı ile fiilî katılım sağlayacak,
  • Bangladeş, Belarus, Bulgaristan, Burkina Faso, Gürcistan, Irak, İsveç, Kosova, Lübnan, Macaristan, Malezya, Nijerya, Romanya, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Japonya gözlemci statüsünde katılım sağlayacaklardır.

Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitimi esnasında bir ilk olarak, Türkiye’nin NATO Mukabele Kuvvetine (NATO Response Force- NRF) taahhüt ettiği kabiliyetlerinin sertifikasyon kıymetlendirmesi de icra edilecektir. NRF kapsamında Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvvetine Türk Hava Kuvvetleri tarafından taahhüt edilen 6 x F-16, 1 x KC-135R tanker uçağı ve 6 x Stinger Hava Savunma Timinin Harbe Hazırlık ve birlikte çalışabilirlik yeteneği denetlenecektir.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz