Ticari Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kia Bongo
Kia Bongo

Ticari araçlar, otomotiv sektöründeki teknolojik yeniliklerle ve donanım özellikleri ile beraber oldukça popülerleşmeye başladı. Binek araçların aksine kullanıcıların ticari yüklerinin taşınması amacıyla geliştirilen bu araçlar, hem iş hem de aile aracı olarak da kullanılabiliyor.

Ticaret hayatında, iş sahiplerinin en önemli partneri konumunda olan ticari araçlar; işlevsellikleri ve hacimleri ile de dikkat çekiyorlar. Öncelikli kullanım amacı yük taşımak olan bu araçlar, sürücülere sağladıkları konfor ve güvenlik özellikleri ile de fark yaratıyorlar.

Neticede yük taşıyan sürücüler gün boyunca vaktinin çoğunu bu tür araçlarda geçiriyor. Bu nedenle son yıllarda geliştirilen ticari araçlarda sürücü deneyimi de önemseniyor. Kabin konforu ve güvenliği için özel önlemler alınıyor. Konsol tasarımından koltuk konforuna ve kullanım ergonomisine kadar birçok detay sürücü ve beraberindeki yolcunun gün boyunca rahat bir mesai geçirmesi için tasarlanıyor.

Özellikle bu tür araçlardaki ele iyi oturan direksiyon, sürücünün elinin altında ve uzanma mesafesinde bulunan kumandalar, ferah bir kabin ve geniş görüş açıları sürücüye huzurlu bir ortam sunuyor. Ancak zaman zaman ticari araç kavramı karıştırılabiliyor. Bu karışıklığı ortadan kaldırmak için ticari araç neye denir ve ticari araç alırken nelere dikkat edilir, biraz daha açalım.

Ticari Araç Nedir: Sağlam ve Yüke Dayanıklı Araçlar

Kia Bongo

Temel amacı yük taşımak olan motorlu araçlara ticari araç deniyor. Bu tür araçlar binek araçlardan farklı olarak ticaret yapanlar, yük ve eşya taşıyanlar tarafından kullanılıyor. Ayrıca bu tür araçların arka kısmında yük taşımaya yarayan kapalı ya da açık kasalar yer alıyor.

Ticari araçlar taşıyabildiği yük miktarına göre de ticari ya da hafif ticari şeklinde sınıflandırılıyor. O yüzden ticari araç alırken, aracı hangi amaçla kullanacağınız oldukça önemli.

Eğer çok büyük yükler taşımayacaksanız hafif bir ticari aracı tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla bir ticari araç alırken ticari işletmenizin ihtiyaçlarını gözetmeniz gerekiyor. Bu amaçları da bagaj hacmi, koltuk sayısı ve performans gibi özellikleri göz önünde bulundurarak değerlendirebilirsiniz.

Ticari araçlar, binek otomobillerden daha fazla yük taşımak için tasarlanırlar. Bu nedenle ticari araç alırken performansları ve bu performansa bağlı olarak tükettikleri yakıt miktarı da dikkate alınmalıdır.

Bir ticari araç seçerken bütçeniz doğrultusunda ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde belirlemelisiniz. Bunun yanı sıra satın alacağınız ticari araçta işiniz için ihtiyaç duyacağınız navigasyon, bluetooth gibi teknik özelliklerin olması da hayatınızı kolaylaştırır.

Ayrıca ticari araçlar yük indirme, bindirme gibi işlere fazlasıyla maruz kalırlar. Bu durumdan ötürü seçeceğiniz ticari aracın kaliteli malzemeden üretilmiş ve dayanıklı olmasında da yarar var. Bir ticari araç alırken uzun mesafeli yolculukları da göz önünde bulundurmalısınız. O yüzden uygun bir kabin boyutunun da düşünülmesi gerekir. Bunun dışında ticari araçların güvenlik önlemlerini de dikkate alınmalıdır.

Ön hava yastıkları ve emniyet kemerleri gibi temel güvenlik özellikleri dışında mevzuata uygunluk ve güvenlik standardı gibi detaylar da önemlidir. Ticari araç seçerken dikkat etmeniz gereken özelliklerden bahsettik. Şimdi de bir ticari araç tavsiyesi verelim.

Kia Bongo: İhtiyaçlarınız İçin Tasarlandı

Kia Bongo Ihtiyaclariniz Icin Tasarlandi

Kia Bongo, Kia ailesinin en köklü araçlarından bir tanesi. 1980 yılından beri üretilen bu ticari araç, yıllar içerisinde dönüştü ve değişti. Ticari kullanıcıların ihtiyaçları için tasarlanan Bongo; yeterli yük kapasitesi, sınıfında lider motoru, fren performansı, aerodinamik tarzı ve sürücüye yönelik ayrıntılara gösterilen özeniyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Kamyonet sınıfından yer alan Bongo, dinamik ve güçlü tasarımıyla ticari araç segmentine yeni bir soluk ve eşsiz bir sürüş deneyimi getiriyor. 1,995 mm yüksekliği, 1,740 mm genişliği ve 1,630 mm kasa genişliği ile dikkat çeken Kia Bongo, gün boyunca mesaisini onunla geçiren sürücülere büyük kolaylık sağlıyor.

2,5L Dizel motor seçeneği sunan Bongo; yüke dayanıklı şasisi ve yüksek çekiş gücüne sahip sürüş özellikleri ile de yüklerin sorunsuz bir şekilde taşınmasını sağlıyor. Ayrıca ferah kabini, geniş görüş açısı, konsol tasarımı ve deri koltukları sayesinde yolculukları keyfe dönüştürüyor. 90° ve 180° açılabilen arka kasa kapağı ise yüklerin kolayca araca aktarılmasına yardımcı oluyor.

    İlk yorum yapan olun

    Yorumunuz