Trafik Kaza Tutanağı Nedir? Trafik Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur?

Trafik Kaza Tutanagi Nedir Trafik Kaza Tutanagi Nasil Tutulur
Trafik Kaza Tutanağı Nedir Trafik Kaza Tutanağı Nasıl Tutulur

Trafikte bazen şoför hatası bazen de hava koşulları, sel, deprem vb. sebeplerle birçok kaza yaşanabiliyor ve bu kazalarda hem maddi hem de manevi kayıplar oluşabiliyor. Trafik kazası sonucunda araçlarda maddi hasarlar meydana geldiyse trafik kaza tutanağı tutulması gereklidir. Bu tutanağın tutulabilmesi için iki tarafın da aracında hasar olması şartı vardır. Trafik Kaza Tutanağı Nedir? Trafik Kaza Tutanağı Nereden Alınır? Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur? Kaza Tutanağı Geçerlilik Süresi Nedir? Kaza Tutanağının Tutulmadığı Durumlarda Ne Olur? Araç Hasar Kaydı Nasıl Öğrenilir?

Trafik Kaza Tutanağı Nedir?

Meydana gelen bir trafik kazası sonucunda kazaya karışan araçlarda maddi hasar oluşması durumunda araç sahipleri tarafından doldurulan belgeye trafik kaza tutanağı denir. Trafik kaza tutanakları önceden sadece polisler tarafından doldurulabiliyordu. 1 Nisan 2008 tarihinde yapılan düzenlemeyle, kaza yapan sürücüler polisi beklemeksizin kazayı fotoğraflayarak ve tutanağı doldurarak olay yerinden ayrılabiliyor.

Trafik Kaza Tutanağı Nereden Alınır?

Trafik kaza tutanağının her sigortalı araçta bulunması gerekir ve mevcut tutanağın çoğaltılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak kazaya karışan araçların hiçbirinde trafik kaza tutanağı bulunmuyorsa, tutanağı dışarıdan almak da mümkündür. Tutanak kırtasiye ya da matbu evrak satan yerlerden kolaylıkla temin edilebilir.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza tespit tutanağı bölümler halindedir ve doldurmanız gereken alanlar için gerekli yönlendirmeler mevcuttur.

  • 1 numaralı alanda kazanın yerini ve saatini, 2 numaralı alan ise kazanın gerçekleştiği yerin bilgilerini ayrıntılı olarak doldurmalısınız.
  • 3 numaralı alanda eğer olay yerinde kazaya tanık olan birileri varsa onların bilgileri yer almalıdır.
  • 4, 5 ve 6 numaralı alanda ise sürücüler kendi bilgilerini (Adı Soyadı, T.C. Kimlik No, Sürücü Belge No. ve Sınıfı, Alındığı Yer, Adres, Telefon Numarası), araç bilgilerini (Şasi No, Marka ve Modeli, Plaka, Kullanım Şekli) ve trafik sigortası poliçe bilgilerini (Sigortalının Adı Soyadı, T.C. Kimlik/Vergi No, Sigorta Şirketinin Unvanı, Acente No, Poliçe No, TRAMER Belge No, Poliçenin Başlangıç-Bitiş Tarihi) yazmalıdır.
  • 7 numaralı bölümde ise kazaya uygun olan alanlar “x” ile işaretlenir. Bu alanı doldurmak zorunlu değildir ancak sigorta şirketinin olayı değerlendirmesi açısından önemlidir.
  • 8 numaralı bölüm Yeşil Kart’ı olan araçların doldurması gereken bilgileri kapsar.
  • 9 numaralı alanda aracın darbe aldığı yer, tutanakta yer alan resim üzerinde işaretlenerek belirtilmelidir.
  • 10 numaralı alanda ise çarpışma açısı ve yeri taslak halinde basit bir şekilde çizilir.
  • 11 numaralı alanda sürücülerin kaza ile ilgili görüşlerini belirtmesi için ayrılmış bir alan mevcuttur.
  • Son olarak 12 numaralı alan ise sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalanmayan kaza sürücülerinin bir geçerliliği yoktur.

Kaza Tutanağı Geçerlilik Süresi Nedir?

“Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı kaç gün geçerli?” sorusu sürücüler tarafından oldukça sık sorulmaktadır. İmzalanan kaza tutanağının geçerlilik süresi kazanın sebep olduğu hasarların karşılanması için kazanın öğrenildiği tarihten itibaren 2 yıl ya da kazanın meydana geldiği tarihten itibaren ise 10 yıl olmak üzere farklılık gösterebilir. Kaza tespit tutanağının teslim süresi ise 5 iş günüdür. Yani kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde belge sigortaya teslim edilmelidir.

Kaza Tutanağının Tutulmadığı Durumlarda Ne Olur?

Kaza tespit tutanağı, aracınızın hasarının sigorta kapsamında karşılanması için büyük önem arz eden bir belgedir. Eğer kaza tespit tutanağınız olmazsa sigorta şirketiniz kazada oluşan hasarı karşılamaz ve aracınızın tamir masraflarını sizin ödemeniz gerekir.

Araç Hasar Kaydı Nasıl Öğrenilir?

Araçların hasar kayıtları Devlet Hazine Müsteşarlığı tarafından kurulan Tramer sayesinde kolayca öğrenilebilir. Özellikle ikinci el araç almak istediğinizde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ya da daha sık kullanılan kısaltmasıyla Tramer sorgulama​ üzerinden istediğiniz aracın sigorta kayıt geçmişini takip edebilirsiniz.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz