Çocuk Bakıcısı Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Çocuk Bakıcısı Maaşları 2022

Cocuk Bakicisi Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Cocuk Bakicisi Maaslari
Çocuk Bakıcısı Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Çocuk Bakıcısı Maaşları 2022

Çocuk bakıcısı, farklı yaş gruplarından çocuklarla ilgilenen, onların bakımını yapan kişi olarak tanımlanabilir. Çocuklara bakma sorumluluğunu üstlenmiş kişiler dadı olarak da adlandırılır. Çocuk bakıcısı nedir, sorusuna evlere giderek yatılı olarak veya belirli saatler boyunca çocukların ihtiyacını karşılayan kişidir, şeklinde cevap verilebilir. Dadıların da çocuk bakıcılarıyla benzer işlevleri bulunur. Dadı kimdir sorusu, bir ailenin çocuğuyla ve ailenin işleriyle ilgilenen kişi olarak cevaplanabilir. Dadı kime denir, sorusunun cevabını daha iyi anlamak için mesleğin görev ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir.

Çocuk Bakıcısı / Dadı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çocuklarla ilgilenen bakıcıların çeşitli sorumlulukları bulunur. Bu sorumluluklar ilgilendikleri çocuklara göre değişiklik gösterir. Bebeklerle ilgilenen çocuk bakıcısı ne yapar sorusuna, bebeklerin altını değiştirmek ve mamasını yedirmek gibi cevaplar verilebilir. Çocuk bakıcısı, bebeklerin mamasını hazırlar ve uykuları geldiğinde onları uyutur. Bakıcılar çocukların temel ihtiyaçları dışında gelişimine katkı sağlamakla da görevlidir. Bu yüzden çocuk bakıcısı bebeğin tuvalet eğitimi sırasında da önemli destek sağlar. Bebeğin hastalık kapmaması için temiz kalması da bakıcının görev ve sorumlulukları arasındadır. Çocuğa bakarken geçen sürede etraftaki dağınıklıkları toparlamak da bakıcının görevi arasındadır. Bakıcılar çocuklarla ilgilenirken evde ortaya çıkan sorunları da çözmekle yükümlüdür. Bakıcılar ailenin istediği saatler arasında çocukla ilgilenir. Çocuk bakıcısı kime denir, sorusu için, çalışma saatleri içerisinde çocukların ihtiyaçlarının karşılamasına yardımcı olan kişi cevabı verilebilir. Aileler çocuklarıyla çeşitli sebeplerden ilgilenemediğinden bu sorumluluğu bakıcılara bırakır. İhtiyaç duyulması halinde bakıcı pozisyonundaki kişi; çocuğun banyosunu yaptırır, çocuğa kitap okur ve odasının temizlenmesini sağlar. Anaokulu çağına gelmiş veya daha büyük çocuklar için bakıcı beslenme hazırlar. Çocukların gideceği yere onlarla birlikte gider. Çocuğu okulundan alabilir veya okuluna bırakabilir. Çocukların derslerine bilgisi dahilinde yardımcı olur. Bakıcılar çocukların eğlenmesi için gerekli sosyal koşulları da oluşturmalıdır ve çocuklarla birlikte oyun oynayabilmelidir. Bakıcılar sahip olduğu bilgileri çocuğa aktararak gelişimine katkı sağlayabilir. Yabancı dil bilen bakıcı, çocuğun yabancı dil öğrenmesi için dersler de verebilir. Bu yüzden bakıcılar sahip oldukları bilgileri kullanarak çocuklara eğitim verir.

Dadı kimdir, sorusuna ise evin genel sorumluluklarını alarak çocuklara bakma sorumluluğunu da üstlenen kişi cevabı verilebilir. Çocuklarla ilgilenen kişiler genellikle belirli saatler boyunca bu işi yapar. Bakıcı, çocukların bakımını bitirir ve aile geldiğinde işini tamamlayarak evden ayrılabilir. Dadı sorumlulukları arasında evin temizlik gibi ihtiyaçlarını karşılamak da olabilir. Dadılar ailenin genel çalışanıdır. Bu yüzden çocukların hayatındaki aktivitelerin, eğitiminin, sosyal gelişiminin planlamasını da yapar. Çocuklarla ilgili görev alan kişilerin evin diğer sorumluluklarını alıp almayacağı ise yanında çalıştığı ailenin taleplerine bağlı olarak değişebilir. Anlaşılması durumunda evin yemeği veya temizliği de bakıcının görevleri arasına girebilir ancak bunlar asıl görevler değildir. Dadılar genellikle düzenli olarak çalışan kişilerdir. İşe başlama saati ve bitiş saatleri çoğu zaman bellidir. Çalışma saatleri içerisinde çocukların isteklerini veya ailelerin çocuklar için isteklerini yerine getirir. Ayrıca talep durumunda evin alışverişini de yapabilirler.

Çocuk Bakıcısı / Dadı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Çocuklara bakmakla sorumlu olan kişiler çeşitli bilgi ve beceriler kullanır. Çocuk bakıcısı nasıl olunur sorusuna, kurslardan eğitim alarak cevabı verilebilir. Çocukların bakımını gerçekleştirmek için özellikle bir eğitim almaya gerek yoktur. Yine de çocuklara bakmak için gerekli becerileri kazanmak adına kurslara katılmak mümkündür. Evde çocuk bakmaya yönelik üniversitelerin veya özel kurs merkezlerinin eğitimleri vardır. Eğitimlerin içeriği ve kapsamı değişir ancak genellikle 0-36 ay ve 36-72 ay aralığındaki çocuklara yönelik olarak eğitimler verilir. Eğitimlerde çocukların serbest zamanlarının nasıl değerlendirilebileceği, çocukların gelişimi için neler yapabileceği gibi konular yer alır. Profesyonel olarak eğitim almak ve çocuklara dair geniş bilgiye sahip olmak isteyenler için çocuk gelişimi bölümü bulunur. Çocuk gelişimi bölümü üniversitelerde örgün olarak ön lisans ve lisans eğitimi olarak verilir. 2 yıllık veya 4 yıllık olarak alınan eğitimlerde sosyoloji ve psikoloji alanında derslerin yanı sıra, çocuk gelişimi üzerine dersler de verilir. Eğitimin içeriğinde çocuk hastalıklarının neler olduğu ve çocukların nasıl beslenmesi gerektiği gibi detaylı konular vardır. Bu yüzden çocuk gelişimi bölümünü tamamlayan kişiler çocuklara profesyonel bir bakım sağlayabilir. Çocuk gelişimi bölümü Anadolu Üniversitesi üzerinden uzaktan da okunabilir. Bu sayede çocuk bakımı ile ilgilenirken kendisini geliştirmek isteyen kişiler çocuk gelişimi bölümü için uzaktan eğitim alabilir. Çocuk bakıcısı olmak için ne yapmalı, sorusuna gerekli eğitimleri alıp iş başvurusunda bulunulmalı şekilde cevap verilebilir. Bu alanda verilen kursları tamamladığınız zaman sertifika alabilirsiniz. Aileler çocuklarına bakacak kişiyi seçerken eğitimini gösteren sertifikaları şart koşabilir. Bu nedenle çocuk bakıcısı olmak için gerekli belgeler arasında kurs sertifikaları da bulunur. Çocuk gelişimi bölümünden mezun olunduğunda alınan diploma da gerekli belgeler arasında gösterilebilir Dadı nasıl olunur, sorusuna da bakıcıyla benzer cevaplar verilebilir. Dadılık yapan kişiler de seminerlere, kurslara katılarak ve çocuk gelişimi bölümünü okuyarak bakıcılık için gerekli eğitimi alabilir. Dadı ve çocuk bakıcısı isimleri birbirleri yerine kullanılabilir. Bu yüzden dadı da çocuk bakıcısı da aynı işi yapar ancak arasında küçük farklar olabilir. Fark dadıların düzenli çalışması, bakıcıların ise saatlik çalışabilmesidir. Bunun dışında ikisi de çocuk bakımını üstlenen kimseler olarak tanımlanabilir. Dadı olmak için ne yapmalı, diye düşünen kişiler çocuklarla ilgili konularda okumalar yapabilir. Çocuklarla çalışacak kişilerin çocuk psikolojisine hakim olması da önemlidir.

Çocuk Bakıcısı / Dadı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Çocuklarla çalışılan bir mesleği yapmak için gerekli olan şartlar öncelikle bu alanda yeterli bilgi ve birikime sahip olmaktır. Şartlar aileler tarafından koyulduğu için farklılık gösterir. Genel olarak bakıcıların sahip olması gereken özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Sabırlı olmak
  • Çocuklarla iyi iletişim kurabilmek
  • Çocuk gelişimi hakkında bilgi sahip olmak
  • Güvenilir olmak
  • Sorumluluk alabilmek
  • Dikkatli olmak

Çocuklarla ilgilenecek kişiler, mesleki zorluklara karşı sabırlı olmalıdır. Çocuklar zaman zaman zorluklar çıkarabileceği için bakıcılar çocuklarla iyi iletişim kurmalıdır. Aileler bakıcılarda güvenilirliğe önem verir. Bu yüzden bakıcı olarak istihdam edilecek kişiler için genellikle güvenilir olmak şartı aranır. Çocuklar yere düşebilir, tehlikeli ortamlara girebilir. Bu yüzden bir çocuğun bakımını üstlenecek olan bakıcı dikkatli de olmalıdır. Bu özelliklere sahip kişiler bakıcı olmak için gerekli şartları taşıyabilir. Şartlar arasında eğitimler ve belgeler de olabilir. Dadı olmak için gerekli belgeler arasında sertifikalar bulunur. Sahip olduğunuz sertifikalar, sizin çocuklar hakkına bilginiz olduğunu gösterir. Hiçbir belgeniz olmadan da sahip olduğunuz mesleki tecrübeye bağlı olarak çocuklara bakıcılık yapabilirsiniz. Belgelerin avantajı tercih edilme ihtimalinizi arttırması ve bilgi sahibi olduğunuzu göstermesidir.

Çocuk Bakıcısı / Dadı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Çocuk bakıcısı olarak çalışmak isteyen kişiler pek çok ailenin yanında işe girerek çalışabilir. Bakıcılar deneyimlerine göre ve bilgilerine göre farklı yaş gruplarından çocuklarla çalışabilir. Bu yüzden çocuğu olan ve bakıcı arayan her ailenin yanında çalışmak mümkündür. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler çocuk bakıcısı iş ilanlarını detaylıca inceleyebilir. İşe alım şartları çeşitlilik gösterir. Aileler yeterli buldukları, güvenebilecekleri bakıcıları işe almaya karar verebilir. Çocuklarla çalışılacağı için çoğu aile mülakat yapmayı tercih eder. Bundan dolayı iş başvurusu yaptıktan sonra işe alınmak için mülakata girilebilir. Mülakatta bakıcının önceki deneyimleri, maaş beklentisi ve becerileri sorulabilir. Çocuk bakıcısı maaşları çalışma saatlerine ve işverene göre değişiklik gösterir. Dadı maaşları üzerinde etkili olan bir diğer faktörse çalışılacak çocuğun yaş grubudur. İş başvurusunda bulunan ve mülakatı olumlu geçen kişiler şartlarda anlaşabilirse işe başlayabilir. İşe alım şartları arasında bakıcılardan referans da istenebilir. Dadılar daha önce çalıştıkları aileler varsa bu ailelerden kendileri için referans mektubu alarak yeni çalışacağı aileye teslim edebilir. Dadı olarak çalışmak isteyen kişiler Kariyer.net sitesinde yer alan iş ilanlarını inceleyebilir. Siz de çalışmak istediğiniz şehri belirleyerek aramalarınızı yapabilirsiniz. Örneğin, Ankara bölgesinde yaşıyorsanız Ankara dadı iş ilanlarıseçeneklerine göz atabilirsiniz.

Çocuk Bakıcısı Maaşları 2022

Çocuk Bakıcısı / Dadı poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar en düşük 5.680 TL, ortalama 7.110 TL, en yüksek 11.660 TL

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz