Tatlı Ustası Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Tatlı Ustası Maaşları 2022

Tatli Ustasi Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Tatli Ustasi Maaslari
Tatlı Ustası Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Tatlı Ustası Maaşları 2022

Tatlı ustası, sütlü, şerbetli tatlılar, kek ve pasta yapımında uzmanlaşmış kişidir. Tatlıların hazırlanış aşamasına hâkimdir. Hazırlayacağı tatlılarda kullanacağı malzeme miktarını bilir. İmalathanede görev alması durumunda tatlıları makineyle şekillendirir. Hazırladığı tatlıların daha iyi görünmeleri için süsleme işlemlerini gerçekleştirir. Tatlı ustası nedir sorusunun cevabını daha iyi anlamak için pozisyonun görevlerini ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir.

Tatlı Ustası Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Tatlı ustası sahip olduğu uzmanlığa, bilgi ve becerilere göre tatlı hazırlanmasını sağlar. Çalıştığı yere ve uzmanı olduğu tatlı çeşitlerine göre görevleri ve sorumlulukları değişiklik gösterir. Tatlı ustası görev tanımı, tatlının hamurunun hazırlanmasından müşteriye iletilecek hâle getirilmesine kadar geçen uygulama sürecini kapsar. Örneğin; baklava üzerine çalışan bir ustanın görevi hamur yoğurmak ve açmaktır. Açtığı hamura şekil verir, iç malzemeleri hazırlar. Baklavaya iç malzemeleri yerleştirir. Baklavanın şerbetini hazırlar ve uygun ateşte pişirilmesini sağlar. Bu nedenle tatlı alanında uzman olarak çalışan kişi tatlıların hangi ateşte, kaç dakika pişmesi gerektiğini bilir. Uygun pişirme tekniklerini uyguladıktan sonra tatlıyı dinlendirir ve servise hazır hâle getirir. Sütlü tatlıları yapan bir usta kendisinden istenen özelliklerde tatlıyı hazırlar, pişirir ve sunuma hazır hâle getirir. Sunum için tasarımlar yapar. Tatlı çeşitleri değişse de tatlı ustası iş tanımı benzerdir. Ürünün malzemelerini hazırlar, pişirir ve tatlıları müşteriye sunulacak son duruma getirir. Tatlı ustası görevleri ve sorumlulukları arasında hijyene dikkate etmek bulunur. Usta, çalışma ortamındaki malzemelerin temizliğini yapar. Hazırladığı ürünleri kontrol eder ve kalite açısından bir problem bulunup bulunmadığını inceler. Tatlı hazırlayan ustanın sorumlulukları arasında işi planlama ve organize etme de bulunur. Takımla birlikte çalışması durumunda takım üyelerinin hazırlık aşamasında neler yapacağını belirler, görev dağılımı yapar.

Tatlı Ustası Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Tatlı ustası olmak isteyen kişiler, genel olarak yemekler ve tatlılar üzerine eğitim görebilecekleri Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde eğitim alabilirler. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde; pastacılık, yiyecek üretimi, yiyecek ve içeceklerin maliyetinin hesaplanması gibi pek çok ders verilir. Bu dersleri gören kişiler tatlı alanında ve farklı yiyecekler üzerinde uzmanlaşabilir. Eğitim alarak kendisini geliştirmek isteyen kişiler, çeşitli sertifika eğitimlerine de katılabilirler. İlgili eğitimlerden biri de pastacılık eğitimidir. Eğitim süresi içerisinde pek çok ayrı türde pastanın nasıl yapılacağı gösterilir. Pastaları hazırlamak için gereken kalıplar, kullanılacak malzeme miktarı, şeker hamuru yapmak veya pastayı süslemek gibi çeşitli dersler kursta verilir. Kursu tamamlayan kişiler sertifika sınavına girer ve sınavı geçmeleri durumunda belge almaya hak kazanırlar. Baklava yapımında kendisini geliştirmek isteyen kişiler ise baklava ustası kursuna gidebilir. Baklava ustası kurslarında baklavanın hamurunu hazırlama, şerbetini ayarlama, içerisinde kullanılacak malzemeleri hazırlama gibi dersler verilir. Bu dersleri tamamlayan kişiler baklava hazırlayabilir ve tatlı yapımında usta olarak çalışabilir. Bundan dolayı tatlı ustası nasıl olunur sorusuna Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunu olarak veya tatlı yapımı kurslarına katılarak cevabı verilebilir.

Tatlı Ustası Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Tatlı ustası olmak için sağlanması gereken önemli şartlardan biri tatlı yapımı üzerinde uzmanlaşmış olmaktır. Hazırlık aşamasından sunum aşamasına kadar her detayı bilmek önemlidir. Bu şart dışında tatlı ustası olmak için gereken özellikler değişiklik gösterir. İşletmelerin aradığı genel özellikler şunlardır;

  • Yoğun çalışma şartlarına uyum sağlayabilmek.
  • Takım çalışmasına yatkın olmak.
  • Hijyen kurallarına dikkat etmek.
  • El becerisine sahip olmak.

Bu özelliklere sahip kişiler tatlı ustası olarak görev alabilir. İşletmelerin aldığı siparişler yoğunlaştığında ustaların mesai yapması gerekebilir. Bun nedenle yoğun çalışma şartlarına uyum sağlayabilmek gerekir. Tatlı hazırlanırken ekip olarak çalışılması gerekebilir. Bu durumda ekiple uyum içerisinde çalışılması gerekir. Gıda sektöründe ürünler hazırlanırken titiz olunması ve hijyen kurallarına uyulması şartı aranır.

Tatlı Ustası İşe Alım Şartları Nelerdir?

Tatlı ustası olarak çalışmak isteyen kişiler pastanelerde ya da tatlı yapımıyla ilgilenen bütün işletmelerde çalışabilir. Tatlı alanında usta olarak çalışacak kişilerde aranan şart; adayın, işletmede bulunan ürünleri üretebilir olmasıdır. İşletme geleneksel tatlılar üzerine imalat gerçekleştiriyorsa kişiden bu tatlıların yapımında her detaya hâkim olmaları beklenir. Sütlü tatlı hazırlayan bir işletmede ise ustadan çeşitli sütlü tatlıları yapabilmesi talep edilir. Tatlıların hazırlanması yönündeki uzmanlık dışında her işletmenin aradığı şartlar değişiklik gösterir.

Tatlı Ustası Maaşları 2022

Tatlı Ustası poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar en düşük 7.090 TL, ortalama 8.860 TL, en yüksek 11.960 TL.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz