Araç Bakımında Yapılan İşlemler Nelerdir? Araç Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Arac Bakiminda Yapilan Islemler Nelerdir Arac Bakiminda Nelere Dikkat Edilmeli
Araç Bakımında Yapılan İşlemler Nelerdir? Araç Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Trafikte sorun yaşamamak, hem kendi güvenliğiniz hem de trafikte olan diğer araçların güvenliği açısından aracınızın bakımını yaptırmanız büyük önem taşır. Aracınızın sizin henüz fark etmediğiniz bir sorunu olabilir. Ya da ufak bir sorun ihmal sebebiyle çok daha büyük bir hale gelerek hem can güvenliğinizi tehdit edecek hem de sizi maddi olarak zorlayacak bir aşamaya gelebilir. Bu tarz sorunlarla uğraşmamak ve trafikte güvenli araç kullanmak için araç bakımının düzenli periyotlarla yapılması gerekir.

Periyodik Araç Bakımında Yapılan İşlemler

Günlük araç bakımı yapmanız hem aracınızı hem de sizi trafikte güvenli tutar ancak günlük araç bakımı yeterli değildir. Aracınızın modeli, yaşı, türü vb. özellikleri göz önünde bulundurularak belirli aralıklarla mutlaka periyodik araç bakımı da yaptırmanız gerekir. Periyodik bakım, aracın tüm parçalarının kontrolünü sağlayarak çalışmayan aksanların çalışır hale getirilmesi ya da yenisi ile değiştirilmesi sürecidir.

Periyodik araç bakımında şu işlemler yapılır:

Motor Yağı Değişimi

Motorun düzgün şekilde çalışmasını sağlayan ve mekanik sürtünmelerin önüne geçen motor yağı, periyodik bakım sürecinde yenilenir. Böylece motorun çalışması düzgün şekilde devam eder ve motorun yıpranması önlenmiş olur.

Akü Bakımı

Aracın çalışmasını sağlayan en önemli parçalardan biri olan akünün kontrol edilmediği bir periyodik muayene düşünülemez. Bağlantı kabloları, akünün elektrolit seviyeleri, akü voltajı ve kutup başı temizliği periyodik bakımda mutlaka kontrol edilir.

Ateşleme Bujisi Kontrolü

Araç içi mekanizmalardan olan bujiler de periyodik bakımda mutlaka kontrol edilir ve herhangi bir aksaklık tespit edilmesi durumunda gerekli onarım ya da değişiklik işlemi yapılır.

Fren Sistemi Kontrolü

Fren balataları, fren merkezi, fren hidroliği, fren bağlantı hortumları gibi bileşenler de periyodik bakım kapsamında kontrol edilen sistemlerdir.

Yakıt Filtresi Değişimi

Aracınızın yakıtı konusunda çok hassas olsanız ve en iyi yakıtı kullansanız dahi yakıt filtrenizde sorun olması durumunda yakıtınızın içerisine istenmeyen maddeler karılacaktır. Bu durum aracın çalışma aksanını etkilemesinin yanı sıra insan sağlığı için de oldukça tehlikelidir. Bu sebeple periyodik bakım esnasında yakıt filtresi kontrol edilir ve gerekli temizlik, değişiklik yapılır.

Yağ Filtresi Değişimi

Motor yağı, devir daim yapan bir sistemde çalışır ve bu yağın devir daim esnasında temiz kalması önemlidir. Bu işi de motor yapı filtresi sağlar. Periyodik bakım esnasında motor yapı filtresi kontrol edilir ve çalışmasında herhangi bir sorun varsa yenilenme işlemi yapılır.

Hava Filtresi Değişimi

Periyodik bakımda titizlikle kontrol edilen araç parçalarından biri de hava filtresidir. Motorun yanma odasına en ufak bir parçacığın girmesi dahi aracın çalışmasında ciddi sorunlar yaratabilir. Bu sebeple motorun yanma odasına giren havanın filtrelendiği hava filtresi mutlaka kontrol edilmelidir.

Polen Filtresi Değişimi

Polen filtresi, klima sisteminin doğru ve temiz çalışmasını sağlar. Periyodik bakım esnasında polen filtresi de kontrol edilerek herhangi bir aksilik varsa düzeltilmesi sağlanır.

Lastik Bakımı

Aracın dengeli ve iyi bir sürüş sağlamasında lastiklere büyük görev düşer. Periyodik araç bakımı yapılırken lastiklerin basınçları, nitrojen durumları, aşınma olup olmadığı gibi detaylar kontrol edilir.

Far ve Aydınlatma Kontrolleri

Aydınlatma, kazaların önüne geçmede oldukça büyük önem arz eder. Far ve aydınlatma sisteminde meydana gelen en ufak bir arıza dahi kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun önüne geçmek için mutlaka far ve aydınlatma sistemlerinin kontrolü de yapılır.

Egzoz Sistemi Kontrolü

Bağlantı hattında kaçak ya da paslanma gibi sorunlar olması aracın çalışma aksanını olumsuz etkiler. Bu tarz sorunların önüne geçmek için periyodik araç bakımı çerçevesinde egzoz sisteminin de kontrolü yapılır.

Araç Kışlık Bakımında Ne Yapılır?

Kış aylarında hava şartlarının zor olması sürüşü de zorlaştırır. Soğuk, yağışlı, rüzgarlı havalara karşı aracınızı hazırlamanız ve trafiğe kışa hazır bir şekilde çıkmanız çok önemlidir. Aracınızın kış bakımını yaptırmadığınız takdirde hem kendi can güvenliğinizi hem de trafikteki diğer kişilerin can güvenliğini tehlikeye atmış olursunuz. Ayrıca düzenli kış bakımı yapılmayan araçlarda mevcut sorunlar zamanında düzeltilmediğinden arızalı parçalar tamir edilemeyecek noktaya gelebilir ve değişiklik yapmak gerekebilir. Bu da yüksek maliyet demektir.

Kış bakımında aşağıdaki araç aksanlarının kontrolü, bakımı ve gerekli durumlarda değişikliği yapılır:

 • Kış lastiği değişimi ve balans, rot ayarları
 • Motor yağı kontrolü, gerekirse yağ ve filtre yenilenmesi
 • Hava, polen, yakıt filtresi kontrolleri
 • Far ve ışık ayarları
 • Silecekler

Araç Ağır Bakımda Neler Yapılır?

Periyodik bakım tüm araçlar için belirli dönemlerde yapılan bir işlemken ağır bakım çok daha kapsamlı bir süreçtir. Çünkü ağır bakım esnasında birçok önemli parçanın değişikliği yapılır. Ağır bakım hem uzun süren hem de maliyeti yüksek bir süreçtir.

Ağır bakımda yapılanlar:

 • Triger kayışının değişimi
 • Fren balatalarının kontrolü, gerekli durumda değişimi
 • Debriyaj kontrolü, bitik ise debriyaj setinin tamamen değişimi
 • Süspansiyon sistemi kontrolü ve bozulma tespiti durumunda değişimi
 • Şanzıman yağı kontrolü ve yağın özelliğini kaybettiği tespitinin yapılması durumunda değişimi
 • Yağ sızıntısı tespit edilirse keçe, conta değişimi
 • Far, silecek vb. parçaların kontrolü ve değişimi

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz