Ücretsiz doğal gaz desteği bitti mi, devam ediyor mu? 2023-2024 Ücretsiz doğal gaz desteği uzatıldı mı?

dogalgaz mayis

Ücretsiz Doğal Gaz Desteği Ne Zaman Bitecek? 2023-2024 Ücretsiz Doğal Gaz Desteği Uzatıldı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesiyle başlayan ücretsiz doğal gaz desteği, vatandaşların yüzünü güldürüyor. Karadeniz’den çıkarılan doğal gazın devreye alınmasıyla birlikte, konut, ibadethane ve cem evi abonelerine 25 metreküpe kadar olan doğal gaz tüketimleri için fatura ödenmiyor. Peki, ücretsiz doğal gaz desteği ne zaman bitecek? 2023-2024 ücretsiz doğal gaz desteği uzatıldı mı? İşte, ücretsiz doğal gaz desteği hakkında merak edilenler:

Ücretsiz Doğal Gaz Desteği Ne Zaman Başladı?

Ücretsiz doğal gaz desteği, 24 Nisan 2023 tarihinde başladı. Bu tarihten itibaren, konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedelleri tamamen Bakanlığın bütçesinden ödendi. Böylece, bu abonelerin nisan ve mayıs aylarındaki doğal gaz faturaları ücretsiz oldu.

Ücretsiz Doğal Gaz Desteği Ne Zaman Bitecek?

Ücretsiz doğal gaz desteği, 1 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecek. Bu tarihe kadar, konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin sonraki faturalarda 25 metreküpe kadar olan doğal gaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedelleri de Bakanlığın bütçesinden ödenecek. 25 metreküpü aşan tüketimler ise faturaya yansıyacak ve bunların ödemesi yapılacak.

Ücretsiz Doğal Gaz Desteği Uzatıldı mı?

Ücretsiz doğal gaz desteği, 1 Mayıs 2024 tarihinde sona erecek. Bu tarihten sonra, normal fatura uygulamasına geçilecek. Ücretsiz doğal gaz desteğinin uzatılması konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ücretsiz doğal gaz desteğinin devam etmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Bayraktar, “Karadeniz gazının devreye alınmasıyla birlikte, vatandaşlarımızın doğal gaz faturalarını azaltmak için çalışmalarımız devam ediyor.