TCDD Elektronik Bilet Sistemi EYBİS

TCDD Elektronik Bilet Sistemi EYBİS : EYBİS; TCDD Elektronik Bilet İşlemleri Sistemi’nin kısa adıdır. EYBİS, TCDD trenlerinin bilet ile ilgili tüm işlemlerini yapabileceğiniz sanal ortamdır.

SİSTEMİN GETİRDİĞİ YENİLİKLER NELERDİR?

Fiziki Bilete Son (e-bilet)

YHT ve ana hat tren biletlerini satın aldıktan sonra, gişelere uğramadan bilet bilgilerinizi içeren ve barkodun yer aldığı bilgisayar çıktısı ,cep telefonunuza gelen barkod vb. ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dikkat: Numarasız vagonlarla ve bölgesel trenlerimizle yapacağınız seyahatler için biletler sadece TCDD gişelerinden satılmaktadır ve trendeki kontrollerde fiziki bilet göstermek zorunludur.

Koltuk Seçimi

TCDD gişeleri hariç tüm satış kanallarımızdan vagon ve yer seçimi yapılabilmektedir. Seyahatinizle ilgili treni seçtikten sonra vagon ve yerinizi ,cinsiyetinize göre rahatlıkla seçebilirsiniz.

Not: Biletinizi alırken cinsiyetinizi yanlış bildirilmenizden dolayı ortaya çıkabilecek olumsuz ve kanuni durumlarda sorumluluk size aittir.

Biletin Satın Alındığı Kanaldan değiştirme ve İade Edilmesine Son

Nereden satın alındığına (internet, acente, gişe vs.) bakılmaksızın tüm satış kanallarından biletinizle ilgili tüm işlemleri (değişiklik, iade, açık bilete çevirme) yapabilirsiniz.

Nerelerden Bilet alabilirim?

TCDD trenleri ile yapacağınız yolculuklarda YHT ve Ana hat tren biletlerini;

 • Mobil uygulamalardan, (‘’yolcutcdd’’ uygulaması, Google Play Store ve Apple Store)
 • İnternet sitesinden(yolcu.tcdd.gov.tr)
 • Çağrı merkezinden,
 • TCDD bilet satış acentelerinden
 • PTT gişelerinden
 • TCDD gişelerinden
 • Trenmatiklerden alabilirsiniz.

Bilet alırken cep telefonu numarası, elektronik posta adresini niye veriyorum?

Ana hat veya YHT trenlerine biletinizi alırken bazı kişisel bilgilerinize ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu bilgiler, bilet bilgilerinizin SMS olarak cep telefonunuza ve e-posta olarak elektronik posta adresine gönderilmesini sağlamaktadır. Böylece gişeye uğramadan doğrudan trene binebilirsiniz.

Değişiklik, iade işlemlerinizde, sistem, yapılan işlem hakkında, bilgilendirmeyi SMS veya e-posta olarak yapmaktadır.
Seferlerde herhangi bir sebeple aksama olduğu takdirde, verdiğiniz iletişim bilgilerine bağlı olarak bilgilendirileceksiniz.

EYBİS den, reklam amaçlı hiçbir SMS veya e-posta gönderilmemektedir.

Gidiş-Dönüş biletlerinde dönüş tarihini niye veriyorum?

EYBİS de, aktarmalı tren seyahatleriniz dahil etkin bir gidiş-dönüş bileti teklif edilmekte, sadece gidiş ve dönüş tarihleri belli olan seyahatleriniz için indirim, ek indirim vb. uygulanarak gidiş-dönüş bileti satılmaktadır.
Sistemde satışa açılmayan trenlere bilet işlemleri yapılmamaktadır.

Gidiş-Dönüş bileti alırken farklı trenler kullanabilir miyim?

Anahat ve YHT trenleri için gidişinizi ve dönüşünüzü farklı trenlerden, farklı vagon tiplerinden(pulman, örtülü kuşetli, yataklı), mevkilerden/sınıflardan (business, ekonomi, 1.mevki, 2. mevki), seçebilirsiniz.

İnternet sitesinden yaptığım ödeme sistemi güvenli midir?

İnternet sitesinden satın almış olduğunuz biletlerin ödemelerinde kullandığınız kredi kartı işlemleri için 3-D Security emniyet sistemi kullanılmaktadır.

Biletimi nasıl iade edebilirim?

Biletlerinizi; seyahat edeceğiniz trenin hareket saatinden 15 dakika öncesine kadar gişelerden iade işlemi yapabilirsiniz. Diğer satış kanallarında, bu süre trenin hareket saatinden 30 dakika öncesidir.

Biletlerimi nereden iade edebilirim?

Biletlerinizi nereden aldığınıza bakılmaksızın tüm satış kanallarından yukarıdaki süreler dâhilinde iade edebilirsiniz.

Biletimi iade ederken kesinti uygulanmasını istemiyorum?

Biletinizi iade ederken kesinti uygulanmasını istemiyorsanız biletinizi açık bilet kuponuna çevirebilirsiniz.

Açık bilet kuponu nedir? Nasıl kullanılır?

Açık bilet kupon bedelini, TCDD ye ait tüm YHT ve ana hat trenlerinde, 180 gün içerisinde istediğiniz seferde, istediğiniz satış kanalında, bilet satın alırken bedelini ödemek için kullanabilirsiniz. Bilet satın alırken ödeme için birden fazla açık bilet kuponu kullanabilirsiniz.

Açık bilet kuponlarının geçerlik süresi ne kadardır?

Geçerlilik süresi, biletin açık bilet kuponuna çevrildiği günden itibaren 180 takvim günüdür.
Bir kere kullanılan veya bir parçası kullanılan açık bilet kuponları bir daha kullanılamaz. Açık bilet kuponu kullanılarak alınan biletlerde iade/değişiklik işlemi yapılamaz.

Biletlerimi nasıl değiştiririm?

Biletlerinizi; seyahat edeceğiniz trenin hareket saatinden 15 dakika öncesine kadar gişelerden değiştirme işlemi yapabilirsiniz. Diğer satış kanallarında ise bu süre trenin hareket saatinden 30 dakika öncesidir.

  İlk yorum yapan olun

  Yorumunuz