Volvo Yeni Askeri Aracı Scarabee Tanıttı

arquus main resize md
arquus main resize md

Volvo Yeni Askeri Aracı Scarabee Tanıttı ; Volvo, özellikleriyle dikkat çeken yeni askeri aracı Scarabee’yi duyurdu.


 

İsveç’li otomobil üreticisi , hafif askeri araç sınıfında bulunan aracı tasarlarken hız, gizlilik  ve yüksek manevra kabiliyeti gibi özelliklere önem verdi. Aynı zamanda ağır mühimmat ve teçhizatlar taşıması açısından farklı özellikleri de araca ekledi.

Füze ve mayın ile gelen saldırılara karşı savunma için kompozit materyallerden oluşan dayanıklı dış kaportası sayesinde alçak irtifadan uçan uçak içersinden yer yüzüne bırakılabiliyor. Bu özellikler sayesinde Volvo Scarabee 2025 yılında Fransız Ordusu’nun 730 hafif zırhlı aracının yerine geçmeye hazırlanıyor.

Boş hali 6,6 ton olan araç  saatte 120 km/h çıkabilen araç aynı zamanda 4 tekerininde dönebilmesi sayesinde yeterince kıvrak ve atik görünüyor.

Bu çevikliğe ulaşmak için biri dizel diğeri elektrikli olmak üzere iki motordan yararlanıyor ve 300 beygir gücüne sahip dizel motorun yanı sıra 103 beygir gücüne sahip elektrikli motoruna sahip.

Scarabee’nin tekerleri zıt yönlere dönebildiği için kolaylıkla kendi etrafında dönebiliyor. Bu yüzden yengeçlere benzetiliyor.

Son olarak Volvo’nun yeni yengeci’nin tavanına radar, 12 mm’lik ağır makineli tüfek, 30 mm anti tank füzesi veya orta boyutlu füze fırlatıcısı gibi silah ve teçhizatlar eklenebiliyor.


İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın