İZBAN Tepeköy İzmir Sefer Saatleri Durakları ve Haritası

Izmir Rayli Sistemler Ag Haritasi
Izmir Rayli Sistemler Ag Haritasi

İZBAN Tepeköy İzmir Sefer Saatleri  : İZBAN, Aliağa Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren, ülkemizin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biridir. Her gün on binlerce ziyaretçisi olan hızlı ulaşım aracının istasyon sayısı, önce Hilal’in açılmasıyla birlikte 32’ye, hemen ardından Torbalı hattının açılmasıyla 38’e yükselmiştir. Daha sonra açılan hatlarla birlikte 41 olan istasyon sayısıyla İZBAN, İzmir2in toplu taşımacılık yönününden büyük yükünü alan raylı sistemidir. TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle işletilen hat 136 kilometre uzunluğundadır.

İZBAN Durakları

136 kilometrelik İZBAN hattı üzerinde tamamı engelli erişimine sahip 41 istasyon bulunmaktadır. Kuzeyden güneye sırasıyla:

 1. Aliağa,
 2. Biçerova,
 3. Hatundere,
 4. Menemen,
 5. Egekent 2,
 6. Ulukent,
 7. Egekent,
 8. Ata Sanayi,
 9. Çiğli,
 10. Mavişehir,
 11. Şemikler,
 12. Demirköprü,
 13. Nergiz,
 14. Karşıyaka,
 15. Alaybey,
 16. Naldöken,
 17. Turan,
 18. Bayraklı,
 19. Salhane,
 20. Halkapınar,
 21. Alsancak,
 22. Hilal,
 23. Kemer,
 24. Şirinyer,
 25. Koşu,
 26. İnkılap,
 27. Semt Garajı,
 28. Esbaş,
 29. Gaziemir,
 30. Sarnıç,
 31. Adnan Menderes Havalimanı,
 32. Cumaovası,
 33. Develi,
 34. Tekeli,
 35. Pancar,
 36. Kuşçuburun,
 37. Torbalı,
 38. Tepeköy,
 39. Sağlık,
 40. Belevi
 41. Selçuk

istasyonları hizmet vermektedir. Alaybey, Karşıyaka, Nergis ve Şirinyer istasyonları yer altında, diğer istasyonlar yer üstündedir.

İZBAN Aktarma İstasyonları

Halkapınar ve Hilal istasyonlarından İzmir metrosuna; Alsancak, Biçerova, Cumaovası, Çiğli, Egekent, Esbaş, Halkapınar, Hatundere, Kemer, Mavişehir, Menemen, Salhane, Sarnıç, Semt Garajı, Şirinyer, Turan ve Ulukent istasyonlarından otobüslere aktarma yapılabilmektedir. Adnan Menderes Havalimanı’na hattın güneyindeki aynı adlı istasyondan ulaşılabilmektedir. Alaybey, Alsancak, Halkapınar ve Mavişehir istasyonlarından ise tramvay hatlarına aktarma yapılabilmektedir.

İZBAN Sefer Saatleri

 • Sefer Başlangıç Saati: 05:20
 • Son İstasyona Varış Saati: 01:23

İZBAN Saat Kaçta Açılıyor?

Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren İZBAN hafta içi hafta sonu saat 05.20’de açılıyor. Resmi tatillerde bazen saatler değişiklik gösterebiliyor.

İZBAN Saat Kaçta Kapanıyor?

Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren İZBAN hafta içi hafta sonu saat 01.23’te kapanıyor. Resmi tatillerde bazen saatler değişiklik gösterebiliyor.

Aliağa-Selçuk arasındaki 136 kilometrelik banliyö hattında işletmecilik yapan İZBAN’ın güzergah boyunca 40 istasyonu yer almaktadır. Aliağa-Menemen arası Kuzey aksı, Menemen-Cumaovası arası merkez aks, Cumaovası-Tepeköy-Selçuk arası güney aksı olarak anılır.

İzmir İZBAN Hakkında

İZBAN, Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren, ülkemizin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biridir.

Yolculu ön işletmeye 30 Ağustos 2010 tarihinde başlayan İZBAN, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortaklıklarıyla kurulmuştur. Şirket, bu özelliği ve günde 3 bin yolcunun taşındığı bir hat üzerinde yaratılan inovasyonla 225 bin yolcuya ulaşılmasını sağladığı gerekçesiyle, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından 2013 yılında “En İyi İşbirliği” kategorisinde büyük ödüle layık görülmüştür.

İşletmeye 31 istasyonla başlayan İZBAN’ın istasyon sayısı, önce Hilal’in açılmasıyla birlikte 32’ye, hemen ardından Torbalı hattının açılmasıyla 38’e yükselmiştir. Sağlık ve Selçuk istasyonlarının da devreye girmesiyle istasyon sayısı 40’a çıkmıştır. Hilal, İzmir Metrosu ile İZBAN’ın, Halkapınar’dan sonraki ikinci kesişme noktasıdır ve özellikle Güney yönünden gelen yolcuların, İzmir Metrosu’na aktarma yaparak Konak yönüne ulaşmalarında büyük kolaylık sağlamıştır. Günde 550 bin yolcu hedefine doğru ilerleyen İZBAN’ın, Cumaovası’ndan sonraki istasyonları olan Develi, Tekeli, Pancar, Kuşçuburun, Torbalı, Tepeköy, Sağlık ve Selçuk’un açılmasıyla birlikte hat uzunluğu 136 kilometreyi buldu.

Kuzeyde Bergama’ya kadar uzanacak olan İZBAN hattı, proje tamamlandığında 185 kilometreye ulaşacaktır.

İZBAN Trenleri

Mart 2008’de yapılan otuz üç adet EMU tren ihalesini İspanyol CAF firması kazandı. Nisan 2010’da trenler Türkiye’ye gelmeye başladı. 30 Ağustos 2010’da hizmete giren İZBAN’da o tarihte yirmi dört vagon bulunmaktaydı. Ağustos 2011’de TCDD’den geçici bir süre için on adet E23000 tren seti kiralandı. Mart 2012’de Güney Koreli Hyundai Rotem firmasından kırk adet EMU tren satın alındı. Üç yıl içinde teslim edileceği açıklanan bu trenlerin tasarımını İzmirliler belirledi. İZBAN’ın şu andaki set sayısı 73, vagon sayısı ise 219’dur.

İZBAN tren setleri üç vagondan oluşmaktadır, 2.250 kişi kapasitelidir ve saatte maksimum 140 kilometre hıza çıkabilmektedir. Tren setlerinin uzunluğu 70 metre, genişliği 2,95 metre, yüksekliği ise 3,85 metredir. Seferler ikili veya üçlü setlerle yapıldığı için trenlerin uzunluğu en az 140, en çok 210 metreyi bulmaktadır. Marmaray için üretilen on vagonlu E32000 tren setlerinin Ağustos 2017’den itibaren İZBAN’da kullanılacağı açıklandı. Hatta kullanılmak üzere dokuzu çift katlı yetmiş beş vagon alınacağı duyuruldu.

İzmir Raylı Sistemler Ağ Haritası – İZBAN Haritası

İzmir Raylı Sistemler Ağ Haritası

zmir Raylı Sistemler Ağ Haritası

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*