Araba Parçaları Kahve Çekirdeklerinden Üretilecek

Araba Parçaları Kahve Çekirdeklerinden Üretilecek
Araba Parçaları Kahve Çekirdeklerinden Üretilecek

Ford, Kahve Çekirdeklerinden Araba Parçaları Üretecek. McDonald’s ve Ford sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile mücadele amacı ile ortak proje için çalışmalara başladı. Ford, ilk olarak far gövdeleri, aracın diğer iç ve dış bileşenleri gibi otomobil parçaları üretmek için McDonald’s şirketinden kahve atıklarını almaya başlayacak. Bu yöntem sayesinde yüzde 20 daha hafif otomobil parçaları üretilecek.


Ford, sürdürülebilirliğe ve iklim değişikliği ile mücadeleye daha önce de yaptığı uygulamalar ile dikkat çekmişti. Ford, zaten araçlarında soya ve ağaç selülozu gibi çeşitli sürdürülebilir malzemeler kullanıyordu.

Ford ARGE ekibi, kahve samanının düşük oksijen ve yüksek sıcak altında plastik gibi katı maddeler ile karıştırılabileceğini öne sürdü. Deneme aşamasında da ortaya çıkan ürünün dayanıklı bir parça olması sayesinde bu proje ortaya çıktı.

Aynı zamanda ARGE ekibinin testleri sonucu kahve samanı bazlı malzemenin, Ford’un kullandığı malzemeden büyük ölçüde daha iyi ısı yalıtımı özelliğine sahip olduğu belirlendi.

McDonald’s şirketinin Kuzey Amerika’da bu proje için ürettiği kahvenin önemli bir bölümünü ayırması bekleniyor. Tamam olarak ne kadar kahve samanı olduğu kesin olarak bilinmese de McDonald’s yılda yaklaşık 62 milyon kilo kahve samanı üretiyor. Bu rakam ise Ford’un otomobil parçaları üretmesi için yeterli bir rakam olarak görünüyor.İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın