Ford Otosanda Çalışan 2 İşçinin Testi Pozitif Çıktı

Ford Otosanda Çalışan İşçinin Testi Pozitif Çıktı

Üretime ara veren Ford Otosanda Çalışan 2 İşçinin Testi Pozitif Çıktı. Ford Otosan’nın Genel Müdürü Haydar Yenigün tarafından işçilere elektronik posta yoluyla gönderilen mesajda, 28 Mart günü itibarıyla 2 işçinin COVID-19 testinin pozitif çıktığı söyledi.

Ford Otosanda Çalışan 2 İşçinin Testi Pozitif Çıktı


Ford Otosan tarafından çalışanlara gönderilen mesajda ise şu ifadeler yer alıyor. “Üzülerek bildirmek isteriz ki, 28 Mart itibarıyla 2 çalışma arkadaşımıza sağlık şikâyetleri sebebiyle COVID-19 testi uygulandığı ve maalesef test sonucunun pozitif çıktığı bilgisini aldık. Çalışma arkadaşlarımızdan bir tanesi hastanede müşahede altında diğeri ise evinde karantinaya alınmıştır. Bu yönlendirmeler hastaneler tarafından yapılmaktadır. Hastaların durumuna göre evde karantina da uygulanmaktadır. Her iki arkadaşımızın da sağlık durumu iyidir”

Ayrıca hasta mahremiyeti nedeniyle testi pozitif çıkan işçilerin kimlik bilgilerinin paylaşılmadığı bilgilendirme mesajında “Çalışma arkadaşlarımız ve aileleri ile sürekli iletişim halinde kalarak, gelişmeleri yakından takip etmekteyiz” ifadelerine yer verildi.

Ford Otosan’ın fabrikaları 19 ve 21 Mart itibarıyla üretime 2 hafta ara vermişti, ancak bazı işçiler “Ambulans üretimi yapılacak” denerek gönüllülük esasıyla işe geri çağrılmıştı.

Ford Otosan Hakkında

Ford Otosan, 1959 yılında kurulmuş Türk otomotiv şirketidir.

1997 yılında Koç Holding ve Ford hisselerinin eşitlenmesiyle Ford Otosan kurulmuştur. 1966-1984 yılları arasında Anadol marka araçları üreten Otosan, ilerleyen yıllarda Ford’un Taunus, Escort, Transit, Connect ve Courier modellerini üretmiştir. Ford Otosan bünyesinde Kocaeli Gölcük, Yeniköy ve Eskişehir İnönü Fabrikaları, İstanbul Kartal Yedek Parça Merkezi ve Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde toplamda 10.000 üzerinde kişi çalışmaktadır.[5] Ford Otosan araç ihracatının yanı sıra son 5 senedir 320 milyon doların üzerinde mühendislik ihracatı yapmıştır. 2014 itibarıyla Sancaktepe’de araştırma ve geliştirme merkezi hizmete girdi. Ford Otosan, 2005 yılından bu yana Türkiye’nin en çok ihracat yapan ilk üç şirketi arasında yer almış, otomotiv sektöründe 2012’den bu yana en çok ihracat yapan şirket olmuştur. 2015 yılında ise Türkiye’nin en çok ihracat yapan şirketi konumuna gelmiştir.

2015 itibarıyla Ford Otosan yıllık 415 bin ticari araç, 80 bin motor ve 140 bin aktarma ünitesi üretim kapasitesiyle Türk otomotiv sektöründeki en yüksek kurulu üretim kapasitesine sahiptir ve Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezidir. Ford Otosan, Ford’un ağır ticari araçlar için küresel tasarım ve mühendislik araştırma merkezi, hafif ticari araçlar için ise destek merkezi konumundadır. Günümüzde dünya pazarları için Ford Transit, Tourneo Custom, Transit Custom, Tourneo Courier, Transit Courier hafif ve orta ticari ve Ford Trucks ağır ticari araçları ile Ecotorq ve Duratorq dizel motorları üretmektedir. Kaynak: Wikipedia


İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın