Seyahat İzin Belgesi E-Devlet Üzerinden Alınabilecek

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır E Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Alma Seyahat İzin Belgesi Almak İçin Gerekenler

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Alma? Seyahat İzin Belgesi Almak İçin Gerekenler?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehirler arası seyahat izinleriyle ilgili “Şehirler arası seyahatler valiliklerin iznine bağlanmıştır” açıklamasını yaptı. İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan genelgeye göre; valiliklerin uygun gördüğü koşullara sahip olan vatandaşlar dışında şehirler arası otobüs yolculuğu yapılamayacak. Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar valiliklere veya kaymakamlıklara seyahat izin belgesi almak için başvurabilecek. Ayrıca artık Seyahat İzin Belgesi E-Devlet Üzerinden Alınabilecek

Seyahat İzin Belgesi E-Devlet Üzerinden Alınabilecek

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Seyahat İzin Belgesinin bundan böyle e-Devlet’ten de alınabileceğini duyurdu. Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet kapısında” denildi.

Ayrıca üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenler ve üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin de seyahat kısıtlaması olamayacak.

SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Şehirler arası seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin ve kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklar. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergahı ve süresini de içerecek şekilde şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecek. Seyahat İzin Kurulu tarafından otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecek.

Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki valiliğe bildirilecek. Yolculuğa izin verilen otobüsler, seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında durabilecek ve durdukları illerin valilikleri tarafından seyahat etmesine izin verilen yolcuları ise kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir. Otobüs firmalarının servis hizmetleri yasaklanacak.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ÖRNEĞİ

seyahat izin belgesi örneği

 

Başvuru Süreci

  1. e-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapınız
  2. Başvurunuz Seyahat İzini Kuruluna iletilecek ve Kurul tarafından değerlendirmeye alınacaktır.
  3. Seyahat İzin Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerine “Başvurunuz kabul edilmiştir” veya Başvurunuz ret edilmiştir” şeklinde SMS üzerinden bildirim yapılacaktır.
  4. Başvurusu kabul edilen vatandaşlar, otogar veya hava alanlarında oluşturulan Başvuru Masalarında T.C. Kimlik numarası ile doğrulamaları yapıldıktan sonra kabul edilecektir.

OtonomHaber


İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın