Uzun Yola Çıkmadan Önce Alınması Gereken Önlemler

Uzun Yola Çıkmadan Önce Alınması Gereken Önlemler
Uzun Yola Çıkmadan Önce Alınması Gereken Önlemler

Uzun yola çıkmadan önce trafik sigortası mutlaka kontrol edilmeli. Eğer yenileme dönemiyse, trafik sigortası yaptırılmadan yola çıkılmamalı. Bilindiği üzere trafik sigortası yapılması zorunlu bir sigorta ve yenilenme süreci geldiğinde aksatılmadan yapılması gerekli.


Uzun yol için hazırlıklar yapılırken kontrol edilmesi gerekenlerden biri de aracın mevcut bir kaskosu varsa kaskonun geçerlilik süresidir. Yenilenme süresi geldiyse ihmal edilmeden hemen yenilemelidirler.

Acil durumlar için aracınızda küçük bir tamir çantası, taşınabilir lamba, yedek ampul ve fener bulundurmakta ve ilk yardım çantasını kontrol ederek eksikler varsa tamamlamakta fayda var. Yangın söndürme tüpünün de son kullanma tarihi kontrol edilmelidir. Ayrıca silecek suyu ve gerekebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak ufak bir motor yağı da aracınızda bulundurmak faydalı olacaktır.

Stepne, kriko ve bijon anahtarlarının sağlamlığını yola çıkmadan önce mutlaka kontrol edin, sağlam ve çalışır durumda olduğundan emin olunmalı.

Farlarınızın ayarını seyahate çıkmadan önce kontrol edin sorun varsa mutlaka yola çıkmadan önce düzeltin. Ayrıca uzun yola çıkmadan önce mutlaka lambalarınızı iyice silerek temizleyin ki; yolculuk süresince sağlam bir görüş açısı sağlasınlar.

Cam sileceklerinizi ve camlarınızı temizlemeden yola çıkmayın. Silecekleriniz eğer iyi silmezse, sürüş sırasında görüş açınızı azaltacak ve sizi tehlikeye sokabilecektir. Ayrıca silecek suyunuzun seviyesini de yola çıkmadan mutlaka kontrol edin. Her ihtimale karşılık bagajınızda yedek su bulundurmanızda fayda var.İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın