Korona virüs Testleri Otonom Araçlarla Taşınıyor

Coronavirüs Testleri Otonom Araçlarla Taşınıyor

Korona virüs Testleri Otonom Araçlarla Taşınıyor. Florida’da bulunan Mayo klinik, korona virüs testlerini, test alanından laboratuvarlara taşımak için sürücüsüz araçları kullanıyor. Ayrıca bu taşıma işini dört adet sürücüsüz araç ile gerçekleştiriyor.


Mayo klinik CEO’su Kent Thielen, bu süreçte otonom araç kullanmanın hem insanların virüse maruz kalma oranını düşüreceğini hem de sağlık çalışanlarını koruduğunu dile getiriyor.

Mayo klinik ‘in 30 Mart tarihinde hayata geçirdiği proje kapsamında klinik kampüsünde 4 otonom servis aracı kullanılıyor. Otonom araçlara insanların kullandığı normal araçlar eşlik ediyor. Bu sayede COVİD-19 testlerini bulunduran otonom aracın, güvenliği sağlanıyor.

Otonom araçlar kampüs içinde uzun mesafeler kat etmiyor ve sürücü ve yolcuya ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde testleri kampüsün içinde taşıyabiliyor. Kliniğin CEO’su Thielen konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor: “Yapay zeka kullanmak, en yeni otonom araç teknolojisini kullanmamızı, personeli bu bulaşıcı virüse karşı korumamızı sağlıyor. Böylece sağlık çalışanları, zamandan tasarruf ederek, bu zamanı doğrudan hastaların tedavisine ve bakımına ayrılabiliyor. Bu zor zamanda TA, Beep ve Navya’ya ortaklıkları için minnettarız.”

Otonom Araçlar Hakkında

Otonom araba, bilinen diğer adlarıyla robot araba, sürücüsüz araba, çevresini algılayabilen ve çok az insan girdisi veya hiç girdi olmadan hareket edebilen bir otomobil türüdür.

Otonom arabalar; radar, bilgisayar görüşü, Lidar, sonar, GPS, odometre ve atalet gibi ölçüm birimleri kullanarak çevrelerini algılamaya yarayan çeşitli sensörleri içinde bulundururlar. Gelişmiş kontrol sistemleri; uygun gezinme yollarını, engelleri ve ilgili işaretleri tanımlamak için duyusal bilgileri yorumlar.

Potansiyel faydalar arasında azaltılmış maliyetler, artırılmış güvenlik, artırılmış mobilite, artırılmış müşteri memnuniyeti ve azaltılmış suç sayılabilir. Güvenlik avantajları arasında trafik çarpışmalarında azalma, bunun sonucunda azalan yaralanmalar ve sigorta dahil olmak üzere diğer maliyetler bulunmaktadır.

Otomatik araçların trafik akışını arttırması beklenirken; çocuklar, yaşlılar, engelli ve yoksullar için daha fazla hareketlilik sağlamak, yolcuları sürüş ve navigasyon işlerinden kurtarmak, aracın yakıt verimliliğini artırmak, park yeri gereksinimlerini önemli ölçüde azaltmak, suçu azaltmak ve özellikle paylaşım ekonomisi yoluyla bir hizmet olarak ulaşım için iş modellerini kolaylaştırmak gibi çeşitli biçimlerde yararları olmaktadır.

Sorunlar arasında güvenlik, teknoloji, sorumluluk, yasal çerçeve ve hükûmet düzenlemeleri; bilgisayar korsanları veya terörizm gibi gizlilik ve güvenlik kaygıları riski; karayolu taşımacılığı endüstrisindeki sürüşle ilgili işlerin kaybıyla ilgili endişe ve seyahat daha uygun hale geldikçe artan banliyöleşme riski sayılabilir. Kaynak: Wikipedia

 İlk yorum yapan olun

Yorumunuz