General Motors ve Honda Elektrikli Otomobil İş Birliği

General Motors ve Honda Elektrikli Otomobil İş Birliği

General Motors ve Honda Elektrikli Otomobil İş Birliği Yapıyor. Honda ve General Motors, iki yeni elektrikli araç üretmek için ortaklık kurduklarını açıkladı. Yapılan anlaşma kapsamında GM’nin tescilli Ultium pilleri kullanılarak 2 adet yeni Honda elektrikli araç üretilecek.


Tesla’nın öncülük ettiği elektrikli otomobil pazarına olan talep her geçen gün artarken, birçok otomobil üreticisi de kendi elektrikli araçları üzerinde çalışıyor. General Motors ve Honda markaları da elektrikli araç üreterek elektrikli otomobil pazarında yerlerini almak isteyen iki önemli otomobil markası. Bu nedenle iki yeni elektrikli araç üretmek isteyen markalar güçlerini birleştirme kararı aldı.

Tasarımları Honda Yapacak

Yeni elektrikli araçların iç ve dış tasarımlarını Honda üstlenecek ve Honda’nın sürüş özellikleri modellerde yer alacak. Bu iş birliği ile üretilen Honda elektrikli araçlar için her iki şirketin otomotiv alanındaki uzmanlıkları birleşecek.

Üretimi General Motors Üstlenecek

Her iki aracın üretimi de General Motors’un ABD’de bulunan tesislerinde gerçekleşecek. Ayrıca, GM’nin ileri seviye sürücü destek teknolojisi de bu iki araçta kullanılacak.

İki yeni elektrikli aracın üretimi Amerika’daki General Motors tesislerinde gerçekleşecek. Honda’nın Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada pazarında araç satışını ise 2024 yılında başlaması ön görülüyor. Üretimdeki iş birliğine ek olarak Honda, GM’nin OnStar güvenlik hizmetini yeni üretilecek elektrikli araçlara HondaLink ile entegre olacak şekilde ekleyecek. Ayrıca Honda, GM’nin eller serbest (hands free) ileri seviye sürücü destek teknolojisini de kullanmayı planlıyor.

Elektrikli Araçlar Hakkında

Elektrikli otomobil, elektrik enerjisi ile çalışan otomobillere verilen isimdir. Elektrikli otomobillerin, otomotiv endüstrisinde ileride önemli bir etkisinin olacağı düşünülmektedir. Bu türdeki arabaların yakıt tasarrufu yanında şehir kirliliğini düşüreceği ve karbon emisyonunu azaltacağı sanılmaktadır. Karbondioksit emisyonunun azalma derecesi elektrik üretimine bağlı olup %30’luk bir azalma beklenmektedir.

Elektrikli otomobil bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak sürülen otomobildir. Elektrik motorları ani tork verir, güçlü ve dengeli hızlanma sağlar.

Elektrikli otomobiller 19. yüzyılın sonlarında ve 20.yy’ın başlarında oldukça revaçtaydı, fakat içten yanmalı motor teknolojisindeki ilerlemeler ve petrol kullanan araçların ucuz olarak toplu üretimi elektrikli araçların sonunu getirdi. 1970 ve 1980’lerdeki enerji krizleri elektrikli otomobillere kısa süreli bir ilgi oluşturdu, fakat günümüzdeki gibi büyük kitlesel bir pazara ulaşılamamıştı. 2000’li yılların ortalarından beri batarya ve güç yönetimi teknolojilerindeki ilerlemeler, değişken petrol fiyatlarının sebep olduğu endişeler ve sera gazı azaltma gereksinimi elektrikli otomobilleri yeniden gündeme getirdi. Kaynak: Wikipedia


İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın